Nowe Technologie

Tolkien, autor "Hobbita", odkrywca Śródziemia

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2014 13:19
To, że Tolkien był wierzący wcale nie przeszkodziło mu stworzyć najwspanialsze i najsilniej oddziałujące na współczesną kulturę anglosaską nowe mity przedchrześcijańskie.
Hugo Weaving w filmie Hobbit: Niezwykła podróż na podstawie powieści J.R.R. Tolkiena
Hugo Weaving w filmie "Hobbit: Niezwykła podróż" na podstawie powieści J.R.R. Tolkiena Foto: New Line Productions Inc./ mat. prom.

Co ciekawsze, w jego pokoleniu na Uniwersytecie Oksfordzkim istniał krąg przyjaciół - naukowców zwanych Inklingami, którzy dzielili podobne postawy i poglądy i... wspierali twórczość fantasy. "Hobbit" i "Władca pierścieni" mają więc solidne "zaplecze" duchowe. A przecież powstawały w czasach, w których katolicyzm w Wielkiej Brytanii był traktowany jako religia "gorsza".

J. R .R. Tolkien - wybitny lingwista i historyk języków i literatury był  człowiekiem o bystrym zmyśle krytycznym. Jakim człowiekiem był Tolkien? Będzie o tym mówił dr Marek Gumkowski.

Do słuchania "Rozdroży kultury" w poniedziałek 6 stycznia po godz. 20.19 zaprasza Michał Montowski.

(ag)

Komentarze1
aby dodać komentarz
Arwenka2014-01-06 18:21 Zgłoś
Oglądałam, niedawni II Hobbita (świetny film) a Tolkiena podziwiam od lat (także za Inklingów), chętnie posłucham o nim ;-)

Czytaj także

Urodziny Tolkiena, czyli toast za Profesora

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2014 09:00
W dniu 122. rocznicy urodzin J.R.R. Tolkiena prezentujemy archiwalne nagranie, w którym odkrywca Śródziemia czyta tekst w języku elfów. Znawcy mówią w Dwójce także o nieznanym życiu prywatnym pisarza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tolkien - jednych fascynuje, innych irytuje

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2012 13:00
Pisząc książkę o hobbicie Tolkien wcale nie myślał o wydaniu jej drukiem. Pisał ją po to, żeby czytać ją synom na dobranoc przy kominku. Jak baśń.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tolkien: między Mordorem a Oksfordem

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2013 13:11
Autor "Hobitta" i "Władcy Pierścieni" należał do nieformalnej grupy oksfordzkich intelektualistów, zwanej Inklingami, która w latach 30. i 40. zbierała się regularnie na towarzyskich spotkaniach.
rozwiń zwiń