Nowe Technologie

Facebook, najsłynniejszy portal społecznościowy

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2023 05:33
Tak niedawno temu, bo zaledwie 19 lat temu, 4 lutego 2004 roku, Mark Zuckerberg, zdawałoby się niepozorny student uczelni Harvarda w Cambridge pod Bostonem (USA), uruchomił TheFacebook (taka była pierwsza oficjalna nazwa), jeden z najsłynniejszych serwisów społecznościowych w Internecie... i jak się okazało, portal ten swoimi usługami zawładną życiem zgoła dwóch miliardów ludzi na całej Ziemi.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/In Green

Pierwotnie działanie tego serwisu skierowane było do studentów Harvarda i miało charakter typowego serwisu internetowego, który miał ułatwiać kontaktowanie się między sobą studentom. Młodemu Zuckerbergowi chodziło głównie o... możliwość przeglądania tam zdjęć twarzy co ładniejszych studentek. Serwisik ten Zuckerberg uruchomił kilka miesięcy wcześniej, w 2003 roku, pod przyjętą nazwą "face mash" - jakby coś w rodzaju "maseczki do twarzy", która tutaj bardziej nawiązywała do znaczenia słowa "mash" czyli "papka".. Jakie było zdziwienie twórców tego serwisu, kiedy zobaczyli szybki wzrost zainteresowania ich pomysłem, a dosłownie każdy chciał zarejestrować się na ich stronie.

Ludzie też z wielką chęcią i zupełnym brakiem krytycyzmu zamieszczali tam swoje zdjęcia i informacje o sobie. Stąd był już jeden krok do stworzenia narzędzi do swobodnego kontaktowania się w ramach portalu. Miejmy też na uwadze, że początkowym środowiskiem i grupą docelową byli studenci jednej z najlepszych uczelni w Stanach Zjednoczonych... uczelni, która określa się mianem jednej z pięciu najlepszych na świecie. Dość szybko też studenci okolicznych słynnych uczelni zapragnęli tego narzędzia wspólnej komunikacji, a że Internet był coraz szybszy i bogatszy w treści Zuckerberg zdecydował się rozszerzyć działanie serwisu o Uniwersytety Stanforda, Yale i Columbia. Kolejnym krokiem było sięgnięcie po studentów pozostałych uniwersytetów Ligi Bluszczowej (Ivy League), które mieszczą się w północno-wschodnich stanach USA, a także po szkoły Bostonu. Można śmiało powiedzieć, że w tym pierwszym okresie po Facebooka i jego narzędzia sięgnęły najtęższe głowy świata. Efekt? Latem 2004 roku Zuckerberg i Moskovitz, współlokator z którym podjął współpracę, obsługiwali już ponad 30 szkół wyższych.

Dalszym krokiem było przeniesienie się do Palo Alto w Kalifornii, pozyskanie strategicznego inwestora Petera Thiela i utworzenie najpierw wersji dla całego USA, a że Internet jest globalną wioską, to także i dla świata. Stąd niezliczone rzesze użytkowników na całym świecie korzysta obecnie z "dobrodziejstw" tego medium, a co gorsza nie wyobrażają sobie bez niego życia. Wielu ludzi dosłownie przeniosło swoje życie, nie tylko towarzyskie, właśnie do Facebooka. Platforma ta korzysta na tym całkiem komercyjnie. Wszyscy chyba pamiętamy słynny film Davida Finchera z 2010 roku - "The Social Network" ("Sieć społeczna") opowiadający historię powstania Facebooka, niektórzy też przeczytali książkę Bena Mezricha "Miliarderzy z przypadku", która posłużyła reżyserowi do nakręcenia filmu. Co ciekawe i co ukazano w filmie, całe przedsięwzięcie było dość przypadkowym ciągiem wydarzeń, który w konsekwencji uczynił twórców Facebooka miliarderami. Film otrzymał wiele nagród, w tym trzy Oscary i cztery Złote Globy.

My też możemy poszczycić się dość podobnym przedsięwzięciem - "Naszą Klasą", założoną przez informatyków Uniwersytetu Wrocławskiego w listopadzie 2006 roku. Portal, wzorowany na amerykańskim Classmates.com z 1995 roku, miał pomóc użytkownikom odnaleźć koleżanki i kolegów z okresów szkolnych i studiów, szybko zyskując ogromną w Polsce popularność. Jednak w przeciwieństwie do wciąż rozwijającego się Facebooka nie przetrwał próby czasu i został zamknięty pod koniec lipca 2021 roku.

W niektórych krajach, gdzie totalitarne władze nie radzą sobie z ruchami społecznymi tworzone są w pełni kontrolowane "nakładki" na ten program. Sam Facebook, bo tak obecnie się nazywa, także prowadzi szeroko rozbudowaną cenzurę, która potrafi całkowicie odciąć niektórych użytkowników, bądź niektóre "niewłaściwe" treści, w tym także niecenzuralne zdjęcia.

Nam pozostaje jedynie cenić narzędzia Facebooka, stosować go z umiarem i zachować daleko idącą ostrożność co do treści, które tam zamieszczamy. Powodzenia!

PP

Zobacz więcej na temat: HISTORIA internet Facebook
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Zanim powstał Internet, był ARPANET

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2022 05:40
29 października 1969 roku, 53 lat temu, wysłano pierwszą wiadomość przez ARPANET, który jest bezpośrednim prekursorem współczesnej sieci komputerowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marshall McLuhan. Twórca pojęcia "globalnej wioski"

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2022 05:40
31 grudnia 1988 roku w kanadyjskim Toronto zmarł Marshall McLuhan - jeden z najwybitniejszych i najpopularniejszych teoretyków komunikacji. Zawdzięczamy mu wiele oryginalnych teorii dotyczących środków masowego przekazu. Jedna z nich przewidziała nawet nadejście Internetu, "globalnej wioski", która umożliwi masową komunikację ludzi z całego świata. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Więcej prorosyjskich, mniej proukraińskich treści. Tak Rosjanie oszukują Facebooka

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2022 00:10
Jak podaje niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung", od początku rosyjskiej inwazji Facebook utrudnia Ukraińcom uzyskiwanie wiarygodnych informacji o przebiegu wojny. Jednocześnie aktywiści z Rosji umiejętnie manipulują systemami sztucznej inteligencji serwisu, które odpowiadają za moderację treści na platformie. Pozwala to forsować prorosyjskie treści.
rozwiń zwiń