Nowe Technologie

Kradzież danych w internecie. Jak uchronić się przed cyberoszustami?

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2023 12:10
Przestępcy działający w sieci nadal są niebezpieczni. Szczególnie teraz, gdy rozpoczął się okres rozliczania z fiskusem. Chcąc wyłudzić nasze dane, podszywają się pod instytucje działające w sektorze finansowym. Już nie tylko pod banki, ale także Krajową Administrację Skarbową czy nawet Ministerstwo Finansów. Jak bronić się przed tego rodzaju oszustwami?
Cyberoszuści nadal są niebezpieczni. Szczególnie teraz, gdy rozpoczął się okres rozliczania z fiskusem
Cyberoszuści nadal są niebezpieczni. Szczególnie teraz, gdy rozpoczął się okres rozliczania z fiskusemFoto: Tero Vesalainen/Shutterstock

Jedną z najpowszechniejszych metod oszustów internetowych jest phishing. Podobieństwo do angielskiego zwrotu określającego łowienie ryb znajdziemy również w formie działania cyberprzestępców - chodzi o to, aby "złowić" nieświadomego internautę. Ma do tego służyć informacja, która ma zaniepokoić potencjalną ofiarę. Do wiadomości oszuści załączają link, który ma umożliwić im dostęp do konta bankowego internauty. - Po kliknięciu w link system przekierowuje nas na fałszywą stronę naszego banku. Jeśli zalogujemy się na niej, podając login i hasło, dane te trafią najpewniej do przestępców - wyjaśnia podkomisarz Marcin Zagórski z Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości.

Popularnym rodzajem oszustwa jest także "opłata za paczkę", stosowane na portalach z ogłoszeniami. Zdarzają się także przejęcia numeru telefonu, znane jako SIM swapping. - Polega on na uzyskaniu aktywnego dostępu do telefonu ofiary. Przestępcy najczęściej dokonują ataku poprzez złożenie wniosku o wymianę karty SIM u operatora, posługując się danymi ofiary - tłumaczy podkomisarz Marcin Zagórski.

Czytaj także:

Podobnie jak w przypadku phishingu, celem SIM swappingu jest uzyskanie dostępu m.in. do konta bankowego ofiary. - Większość usług online o wysokiej wrażliwości danych stosuje tak zwaną metodę dwuetapowego uwierzytelniania. Bardzo często jest to jednorazowy kod wysyłany poprzez SMS-a. Oznacza to, że cyberprzestępca, przejmując numer telefonu, zacznie odbierać te SMS-y - mówi Maciej Gajewski, dziennikarz technologiczny.


Posłuchaj
03:52 PR1_mp3 2023_02_03-09-21-53.mp3 Phishing, SIM swapping, "opłata za paczkę". Najpopularniejsze metody działania cyberprzestępców (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Nowe metody działania

Niestety liczba oszustw w internecie stale rośnie. W ubiegłym roku Państwowy Instytut Badawczy NASK otrzymał ponad 322 tysiące zgłoszeń przypadków zagrożeń cyberbezpieczeństwa. Dla porównania: dwa lata temu do instytucji wpłynęło 116 tys. doniesień o podejrzanych treściach. - To pokazuje skalę problemu, ale też rosnącą świadomość. To, że dostaliśmy tyle zgłoszeń, oznacza, że tyle osób zdecydowało się zgłosić cyberprzestępstwa - mówi Iwona Prószyńska, ekspert z zespołu CERT Polska Państwowego Instytutu Badawczego NASK.

Gość "Czterech pór roku" podkreśla, że metody działania oszustów zmieniają się, a przygotowane przez nich strony są niemal takie same, jak witryny banków i urzędów. - Trafiamy na stronę, która wizualnie jest bardzo zbliżona, jeśli nie identyczna ze stroną, na którą faktycznie moglibyśmy trafić. Od dawna nie są to już topornie zrobione witryny - słyszymy.

Zdrowy rozsądek przede wszystkim

Podstawowym elementem w przypadku naszego cyberbezpieczeństwa powinno być zachowanie zdrowego rozsądku. - Jeżeli otrzymujemy na przykład SMS o opłacie za paczkę lub rachunku, powinniśmy się najpierw zastanowić, czy faktycznie możemy mieć taką nieuregulowaną sprawę. Zawsze możemy też zadzwonić do operatora, dostawcy energii lub kuriera i sprawdzić, czy faktycznie oczekują na taką opłatę - radzi Iwona Prószyńska.

Ekspertka podpowiada, by sprawdzać również adres strony internetowej, który wyświetla się na górze przeglądarki. - Czasami ten adres banku będzie się różnił jedną literką lub znakiem specjalnym. Ale często to właśnie ten adres nam pokaże, że znajdujemy się na nieprawdziwej stronie - słyszymy. Co jest równie ważne, samo wejście na stronę nie oznacza udostępnienia oszustom naszych danych. - Jeśli coś wzbudzi nasze podejrzenia i się wycofamy, to jesteśmy bezpieczni - podkreśla gość Programu 1 Polskiego Radia.


Posłuchaj
07:30 PR1_mp3 2023_02_03-09-37-30.mp3 Cyberprzestępczość. Jak nie dać się oszukać? (Cztery pory roku/Jedynka)

 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadziła: Sława Bieńczycka

Materiał: Patryk Bedliński

Gość: Iwona Prószyńska (Państwowy Instytut Badawczy NASK)

Data emisji: 3.02.2023

Godziny emisji: 9.21, 9.37

qch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak