Nowe Technologie

Ponad 6 godzin dziennie w wirtualnym świecie. Czy sieć stała się dla Polaków nałogiem?

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2024 13:15
Polacy coraz częściej korzystają z nowych technologii. Problem jednak w tym, że od internetu nieraz uzależniają się dzieci i dorośli. - Najnowsze dane mówią, że Polak pomiędzy 16. a 64. rokiem życia jest w sieci codziennie przeciętnie 6 godzin 17 minut - przyznaje w Programie 1 Polskiego Radia dr Maciej Dębski z Fundacji Dbam o Mój Zasięg. W jaki sposób możemy zadbać o nasze zdrowie?
Coraz więcej osób, w tym także dzieci, uzależnia się od internetu
Coraz więcej osób, w tym także dzieci, uzależnia się od internetuFoto: Gladskikh Tatiana/shutterstock
  • Przebodźcowanie związane z nowymi technologiami dotyka zarówno dzieci, jak i dorosłych.
  • Może obniżać nastrój i sprawiać trudności w nauce, rozwoju, ale także w efektywnej pracy.
  • Jak rozpoznać wczesne symptomy oraz wprowadzać higienę cyfrową w domu, szkole i pracy i nie uzależniać się od internetu?

- Tak naprawdę korzystamy z nowych technologii i z internetu bardzo dużo, tzn. kilka godzin dziennie. Najnowsze dane z lutego 2024 mówią, że Polak pomiędzy 16. a 64. rokiem życia jest w sieci codziennie przeciętnie 6 godzin 17 minut. Te badania prowadzone są już od 2015 roku i po raz pierwszy w porównaniu do poprzedniego roku widzimy spadek o 25 minut korzystania dziennego z internetu - twierdzi dr Maciej Dębski, socjolog problemów społecznych, wykładowca akademicki, edukator społeczny, wykładowca w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Gdańskiego.

Dla porównania - światowa średnia wynosiła w ubiegłym roku 6 godzin 37 minut.


Posłuchaj
11:06 Jedynka/Cztery pory roku - 21.03.2024 nowe technologie W internecie spędzamy 6 godzin 17 minut. Czy Polacy są uzależnieni od sieci? (Jedynka/Cztery pory roku)

 

Godzina godzinie w internecie nie jest równa

Czy przesiadując w internecie, możemy tłumaczyć się tym, że korzystamy z niego do wykonywania obowiązków zawodowych? - To ma bardzo duże znaczenie. W ogóle w tych pomiarach czasu ekranowego powinniśmy zadawać zupełnie inne pytania. Co innego jest korzystać z nowych technologii i internetu do pracy, nauki czy do edukacji, a co innego dla przyjemności czy rozrywki - zauważa dr Maciej Dębski.

- Godzina godzinie w internecie nie jest równa. Z tego względu, że my bardzo często przykładamy uwagę tylko do ilości czasu spędzonego w sieci, a zupełnie zapominamy o tej jakości. Najbardziej szkodliwa dla naszego zdrowia psychicznego, fizycznego i społecznego godzina ekranowa to tzw. czas pasywny, kiedy nic nie robię, bez sensu scrolluję, niczego nie dowiaduję się, tracę czas. Tego musimy unikać - dodaje ekspert.

Nasz mózg ma określoną pojemność

Dr Maciej Dębski zwraca uwagę, że "nasz mózg ma określoną pojemność". - On zasadniczo się nie zmienił w perspektywie ostatnich 20, 30 czy 40 tysięcy lat. Proszę zobaczyć jednak, jak zmieniła się informacja, jak jest jej dużo, jaka jest fragmentaryczna, jak szybko jest podawana i z jak wielu źródeł czy jak bardzo jest fejkowa - mówi gość Jedynki.

- Mówimy o przebodźcowaniu, a specjaliści o syndromie przeładowania informacją. Po prostu mamy takie nagromadzenie informacji, że nasz mózg przestaje sobie radzić z selekcją tej informacji. Jeśli w sobie mamy strasznie dużo informacji, bardzo często takiej niepotrzebnej (…) i nie będziemy odpoczywać od nowych technologii, ani robić sobie świadomych cyfrowych detoksów, to nasz mózg zostanie totalnie przeładowany informacją i będziemy mieli trudności z zasypaniem, bezsennością, selekcją materiału i podejmowaniem decyzji. To oznacza, że będziemy żyli w bardzo dużym napięciu - przyznaje dr Maciej Dębski.

Czytaj także:

***

Audycja:  Cztery pory roku

Prowadziła: Sława Bieńczycka

Gość: dr Maciej Dębski (Fundacja Dbam o Mój Zasięg, socjolog problemów społecznych, wykładowca akademicki, edukator społeczny, wykładowca w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Gdańskiego)

Data emisji: 21.03.2024

Godziny emisji: 9.00-12.00

DS/wmkor

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak