Nowe Technologie

Rewolucja na rynku cyfrowym. Unijne rozporządzenie DMA zaczyna obowiązywać

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2024 09:45
Od 6 marca 2024 roku korzystanie z usług cyfrowych gigantów staje się bardziej przyjazne dzięki wejściu w życie unijnego aktu o rynkach cyfrowych, znanego jako DMA (Digital Market Act). To przełomowe rozporządzenie ma ogromny wpływ na sześć największych firm technologicznych: Google, Microsoft, Amazon, Meta, ByteDance i Apple.
Unijne rozporządzenie DMA zaczyna obowiązywać.
Unijne rozporządzenie DMA zaczyna obowiązywać.Foto: Shutterstock/ Kaspars Grinvalds

DMA zostało stworzone z myślą o osiągnięciu kilku kluczowych celów. Pierwszym z nich jest ukrócenie monopoli, które dotychczasowymi siłami na rynku cyfrowym narzuciły największe korporacje. Ograniczenie dominacji tych gigantów ma otworzyć drzwi dla mniejszych graczy, umożliwiając im uczestnictwo w konkurencji na bardziej równych zasadach.

Kolejnym celem jest poprawa bezpieczeństwa danych. W dobie narastających zagrożeń związanych z prywatnością i bezpieczeństwem użytkowników w świecie cyfrowym, DMA nakłada na firmy technologiczne rygorystyczne zasady dotyczące ochrony danych. To kluczowy krok w kierunku zwiększenia zaufania konsumentów do usług online.

Istotne zmiany wprowadzone przez DMA

DMA przynosi szereg istotnych zmian, które mają poprawić jakość korzystania z usług cyfrowych. Ograniczenie monopoli ma na celu stworzenie zdrowszego ekosystemu rynkowego, a rygorystyczne zasady dotyczące bezpieczeństwa danych zwiększą ochronę prywatności użytkowników.

Jedną z korzyści dla konsumentów jest możliwość przenoszenia zawartości skrzynek e-mail pomiędzy różnymi dostawcami usług e-mailowych. To udogodnienie ułatwi zmianę dostawcy, jednocześnie zwiększając konkurencję na rynku usług e-mailowych.

Dodatkowo, DMA umożliwia użytkownikom odinstalowanie preinstalowanych aplikacji, co daje większą kontrolę nad urządzeniem. To ważna zmiana dla tych, którzy pragną dostosować swoje urządzenia do własnych potrzeb.

Warto zwrócić uwagę na innowacyjne zmiany w komunikatorach. Na przykład WhatsApp w wersji beta pozwoli na obsługę wiadomości z innych podobnych aplikacji, co oznacza, że użytkownicy będą mogli odbierać i odpowiadać na wiadomości z różnych komunikatorów. To z pewnością ułatwi codzienne korzystanie z różnych platform komunikacyjnych.


Posłuchaj
05:47 Ignacy Święcicki z PIE mówi o nowych przepisach unijnych dotyczących usług cyfrowych ( "Ekspres Gospodarczy" Błażej Prośniewski PR1) Ignacy Święcicki z PIE mówi o nowych przepisach unijnych dotyczących usług cyfrowych ( "Ekspres Gospodarczy" Błażej Prośniewski PR1)

 

Jest też dobra informacja dla graczy. Jednym z efektów natychmiastowych DMA jest przywrócenie Fortnite’a na urządzenia marki Apple po 3,5-letnim zakazie. To znaczący krok, który świadczy o elastyczności i otwartości na współpracę wynikającej z nowych regulacji.

DMA stanowi kamień milowy w kształtowaniu rynku cyfrowego. Ograniczając monopole i zabezpieczając nasze dane, przyczynia się do stworzenia bardziej bezpiecznego i konkurencyjnego środowiska dla użytkowników. Przywrócenie Fortnite’a na iOS oraz obsługa różnych komunikatorów to tylko początek zmian, które czekają nas w erze regulacji cyfrowych. Wprowadzenie DMA jest zdecydowanie krokiem w dobrą stronę dla równowagi między gigantami technologicznymi a ich użytkownikami.

Czytaj także:


PR1/PR24/IAR/mib/Błażej Prośniewski

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak