X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nowe Technologie

Złośliwe oprogramowanie do wyłudzeń 2013

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2013 15:05
Fortinet ogłosił wyniki swoich badań sytuacji w obszarze zagrożeń internetowych przeprowadzonych przez zespół FortiGuard wyróżniła cztery typowe metody używane współcześnie przez cyberprzestępców w celu wyłudzenia pieniędzy od swoich ofiar.
Złośliwe oprogramowanie do wyłudzeń 2013
Foto: Glow Images/East News

 

Ponadto autorzy raportu dostrzegają rosnącą aktywność różnych odmian złośliwego oprogramowania reklamowego Android Plankton, jak również haktywistycznych skanerów podatności serwerów sieciowych na zagrożenia.  

4 rodzaje oprogramowania do wyłudzania pieniędzy

Zespół FortiGuard Labs zidentyfikował cztery odmiany złośliwego oprogramowania, które gwałtownie zwiększyły swą aktywność w bardzo krótkim czasie (w przedziale od dnia do tygodnia). Te cztery rodzaje oprogramowania reprezentują typowe metody, których cyberprzestępcy używają obecnie w celu zarabiania w sieci.

  1. Simda.B: Ten zaawansowany malware pojawia się jako aktualizacja Flash, a jego celem jest podstępne uzyskanie od użytkowników pełnych uprawnień instalacyjnych. Po zainstalowaniu program kradnie hasła użytkownika, umożliwiając cyberprzestępcom infiltrację kont pocztowych i społecznościowych ofiary w celu rozsyłania spamu i złośliwego oprogramowania, przejmowanie kont administratorów serwerów Web w celu hostowania złośliwych witryn oraz wyprowadzanie pieniędzy z kont w systemach płatności online.
  2. FakeAlert.D: Ten fałszywy antywirus powiadamia użytkownika za pomocą wiarygodnie wyglądającego wyskakującego okna, że jego komputer został zainfekowany przez wirusy oraz że antywirus ten usunie wirusy z komputera ofiary – za opłatą.
  3. Ransom.BE78: Jest to rodzaj ransomware(ang. ransom – okup), irytującego oprogramowania, które uniemożliwia użytkownikowi dostęp do jego własnych danych. Zazwyczaj infekcja blokuje przeładowywanie systemu lub szyfruje dane na maszynie ofiary, a następnie domaga się opłaty za dostarczenie klucza deszyfrującego. Podstawowa różnica między ransomware a fałszywym antywirusem jest taka, że ransomware nie daje ofierze wyboru co do instalacji. Ransomware sam automatycznie instaluje się na maszynie użytkownika, a następnie wymaga opłaty za usunięcie go z systemu.
  4. Zbot.ANQ: Ten trojan to komponent po stronie klienta jednej z wersji osławionego już Zeusa. Przechwytuje on próby logowania się do banku online, a następnie – za pomocą metod social engineering – podstępnie przekonuje użytkownika do zainstalowania mobilnego składnika złośliwego oprogramowania na smartfonie. Po zainstalowaniu elementu mobilnego cyberprzestępca może przejmować SMS-y z hasłami do potwierdzania transakcji bankowych, a następnie transferować środki na rachunek podstawionej osoby, tak zwanego „słupa”.

Złośliwe oprogramowanie reklamowe na Androida

W ostatnim raporcie o zagrożeniach w internecie FortiGuard Labs informował o gwałtownym wzroście aktywności złośliwego oprogramowania Android Plankton. Wbudowuje ono na androidowym urządzeniu użytkownika zestaw narzędzi, które wyświetlają niechciane reklamy w pasku stanu użytkownika, śledzą jego numer IMEI (International Mobile Equipment Identity) i tworzą ikony na pulpicie urządzenia.

  • W ostatnich trzech miesiącach aktywność tego malware'u zdecydowanie spadła. FortiGuard Labs wykrył, że lukę tę wypełnia wzrost rozprzestrzenia innych złośliwych aplikacji, które są bezpośrednio inspirowane Planktonem i zbliżyły się do tak wysokiego poziomu aktywności, na jakim Plankton był trzy miesiące temu. Aby się chronić, użytkownicy powinni zwracać baczną uwagę na to, o jakie uprawnienia prosi aplikacja w momencie instalacji. Zaleca się również pobieranie aplikacji mobilnych, które zostały poddane ocenie i których ocena jest wysoka.

Haktywistyczne skanowanie wchodzi na najwyższe obroty

W trzecim kwartale 2012 roku zespół FortiGuard Labs wykrył wysoki poziom aktywności ZmEu – narzędzia stworzonego przez rumuńskich hakerów, aby skanować serwery z podatnymi na zagrożenia wersjami oprogramowania administracyjnyego mySQL (phpMyAdmin) w celu przejmowania nad nimi kontroli. Od października poziom jego aktywności wzrósł dziewięciokrotnie, aż w końcu ustabilizował się w grudniu.

 


autor: Jan Petersen

Zobacz więcej na temat: cyberprzestępczość internet

Czytaj także

Zaatakowano 30 proc. komputerów w Europie Zachodniej i Ameryce

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2012 00:00
Szczegółowa analiza charakteru cyberprzestępczości w Ameryce Północnej i Europie Zachodniej przeprowadzona w pierwszej połowie 2012 r. przez ekspertów z Kaspersky Lab wykazała, że komputery 33,4% internautów zostały zaatakowane przynajmniej jeden raz podczas korzystania z internetu.
rozwiń zwiń