Nowe Technologie

Dane na wakacjach: jak chronić pamięć naszego sprzętu

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2013 09:32
Współcześnie komputery i telefony nieodłącznie towarzyszą nam również na wakacyjnych wyjazdach. Jednak beztroski czas wypoczynku obfituje niestety w sytuacje sprzyjające utracie sprzętu elektronicznego oraz cennych danych.
Dane na wakacjach: jak chronić pamięć naszego sprzętu
Foto: glowimages.com

Jeśli wcześniej wykonamy kopię bezpieczeństwa, mamy możliwość odzyskania zawartości urządzenia, a usługi w chmurze pozwalają także na dostęp do danych z każdego miejsca na świecie.

Rozwój technologii mobilnej sprawił, że coraz rzadziej potrafimy rozstać się ze swoim sprzętem. Nawet na wakacje zabieramy ze sobą smartfony, tablety i laptopy. Na naszych urządzeniach przechowujemy ważne, często niezabezpieczone dane. Wyjeżdżając na urlop robimy mnóstwo zdjęć, kręcimy pamiątkowe filmy, które przechowujemy później na naszych urządzeniach.

Wakacyjna krzątanina, beztroska atmosfera, polowe warunki, zbyt wysoka lub zbyt niska temperatura czy sama podróż nie służą sprzętowi elektronicznemu. Podczas urlopu łatwiej niż na co dzień o zalanie, zgubienie, zniszczenia mechaniczne oraz kradzież. Wyjeżdżając nasz sprzęt pakujemy często do walizki, nie zastanawiając się nad tym, że w autokarze, samolocie czy nawet w bagażniku naszego samochodu będzie musiał znosić dodatkowe obciążenia i będzie narażony na uszkodzenia mechaniczne.

Wbrew obiegowej opinii, nie jest prawdą, że na lotniskach fale rentgenowskie prześwietlające bagaż są szkodliwe dla elektroniki, ale o uszkodzenie, np. zmiażdżenie, bardzo łatwo podczas ścisku w kolejce po odbiór walizek. W takiej sytuacji pozytywne wspomnienie urlopu popsuć może nie tylko utrata niepowtarzalnych pamiątek w postaci fotografii czy filmów, ale wszystkich danych zgromadzonych na sprzęcie.

Bezpieczne kopie zapasowe i dostęp z każdego miejsca na świecie

Aby ustrzec się przed stratą cennych danych, warto rozważyć możliwość backupu online. – Usługa ta jest już bardzo popularna na świecie, ale również w Polsce w ostatnim czasie staje się coraz powszechniej wykorzystywana. Backup online posiada nieprzecenioną przewagę nad tradycyjnym sposobem sporządzania kopii bezpieczeństwa. Poza tym, że chroni starsze dane, na bieżąco możemy zabezpieczać te utworzone przed chwilą. Oznacza to, że jeśli wgramy na swoje urządzenie np. zdjęcia z wakacji, natychmiast możemy skopiować je na serwer firmy dostarczającej backupu online. Oprogramowanie backupowe posiada specjalne filtry, dzięki którym nie trzeba wysyłać plików, które już raz zostały zabezpieczone. Wszystko dzieje się automatycznie – mówi Paweł Owczarek, Dyrektor Centrum Danych Unizeto Technologies.

Dzięki wykorzystaniu kopii zapasowej w chmurze użytkownik zyskuje również możliwość dostępu do danych z każdego miejsca na świecie. Co ciekawe rozwiązanie wcale nie musi być drogie. Zabezpieczenie nawet dużych ilości danych firmowych to niewielki koszt, a przeciętny Kowalski może zadbać o własne informacje nawet bezpłatnie. Dla przykładu w usłudze UniBackup każdy może otrzymać do dyspozycji bezpłatni i bezterminowo powierzchnię 2 GB danych pozwalających zabezpieczyć nawet 20 tys. plików o średniej wielkości 100 KB. Co więcej jego dane trafią do bezpiecznego i ulokowanego w Polsce Centrum Danych Unizeto Technologies.

Backup online to także idealne rozwiązanie dla osób, które nie chcą zabierać w podroż komputera, ale chciałby mieć dostęp do swoich danych. Niektórzy dostawcy backupu online zapewnia dostęp do plików przez stronę internetową. Każdy użytkownik posiada swój własny e-folder chroniony unikalnym loginem i hasłem. Dzięki temu możemy korzystać z naszych danych wszędzie tam, gdzie mamy dostęp do Internetu i przeglądarki. Ponadto, jeżeli tworzymy kopię bezpieczeństwa szczególnie wrażliwych danych, warto sprawdzić czy dany backup zapewnia możliwość przechowywania plików w zaszyfrowanej postaci.

Kilka dobrych praktyk, o których należy pamiętać podczas wakacji:

  • Jeszcze przed wyjazdem wykonaj kopię zapasową danych.
  • Jeśli to możliwe, w ogóle nie zabieraj służbowego sprzętu lub danych.
  • Nie zostawiaj sprzętu w samochodzie, domku wczasowym czy hotelowym pokoju – nawet w tych droższych kwaterach bardzo często zdarzają się włamania i kradzieże.
  • Nie afiszuj się ze sprzętem, spraw, żeby był nieatrakcyjny – dobrym sposobem jest np. założenie starego, zniszczonego pokrowca na telefon czy tablet. Bezpieczeństwo to żaden wstyd. Zawodowcy potrafią nawet ukrywać drogi sprzęt fotograficzny zakładając na obiektyw… zużyte skarpetki!
  • Opróżnij kieszenie przed przejściem przez wykrywacz metali na lotnisku – przepakuj swoje urządzenia do walizki. Fale elektromagnetyczne mogą zniszczyć schowany tam telefon czy mały aparat fotograficzny.  Sprzętowi nie zagrażają zaś fale rentgenowskie prześwietlające bagaż.



autor: eRKa

Czytaj także

Aplikacje na wakacje

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2013 09:36
Tradycyjną mapę i przewodniki pakowane do wakacyjnego bagażu coraz częściej zastępują aplikacje zainstalowane na naszych smartfonach i tabletach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak zabezpieczyć smartfon na wakacjach?

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2013 09:35
Aby problemy ze smartfonami nie zakłócały wakacyjnego wypoczynku, Qualcomm, przygotował kilka wskazówek, dzięki którym nasze urządzenia będą bezpieczne zarówno na piaszczystych plażach, jak i w pobliżu hotelowego basenu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czym zarejestrować wakacje?

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2013 11:19
Dzisiejsze wakacje to ruch. Możemy, jak nigdy wcześniej, rejestrować zdarzenia i dzielić nasze wrażenia z innymi. Jak wybrać sprzęt, który podoła naszym wymaganiom i pozwoli uwiecznić każdy, nawet najdrobniejszy szczegół naszych wakacyjnych wyczynów?
rozwiń zwiń