Nowe Technologie

NVIDIA Tesla K10 superwydajna

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2012 00:00
Wg najnowszych testów procesory graficzne NVIDIA Tesla K10 biją rekordy wydajności w popularnych aplikacjach do obliczeń wysokowydajnych (HPC) stosowanych m.in. w naukach przyrodniczych, do przetwarzania danych sejsmicznych i obróbki materiałów wideo. Procesor graficzny Tesla K10, oparty na nowej architekturze NVIDIA Kepler, zapewnia najwyższą na świecie wydajność przetwarzania liczb zmiennoprzecinkowych z pojedynczą precyzją (4,58 teraflopów) i największą przepustowość pamięci (320 GB/s) wśród pojedynczych kart akcelerujących.
NVIDIA Tesla K10 superwydajna
Foto: Glow Images/East News

 

Oznacza to, że procesor graficzny K10 cechuje się dwunastokrotnie wyższą wydajnością przetwarzania liczb zmiennoprzecinkowych z pojedynczą precyzją i 6,4-krotnie wyższą przepustowością pamięci od najnowszych procesorów centralnych firmy Intel opartych na architekturze Sandy Bridge.

 

Nowe rekordy wydajności w aplikacjach AMBER i LAMMPS

 

W programie AMBER, wiodącej aplikacji do symulacji biomolekularnej, cztery procesory Tesla K10 osiągnęły światowy rekord wydajności, zapewniając znacznie lepsze rezultaty niż wyniki systemów złożonych z wielu szaf serwerowych, które stosowano zaledwie kilka lat temu. Opisywany system z procesorami graficznymi Tesla umożliwił obliczenie symulacji komputerowej molekuły złożonej z 23558 atomów w czasie 76 nanosekund. Jest to znacznie wyższy wynik od tego osiągniętego w zeszłym roku przez cztery procesory Tesla M2090. Dzięki temu naukowcy otrzymują jeszcze potężniejsze narzędzia do badań nad nowymi lekami i wydajniejszymi materiałami.

 


  • Procesor graficzny Tesla K10 osiąga również najwyższą wydajność w aplikacji LAMMPS używanej przez społeczność zajmującą się naukami przyrodniczymi. Wydajność procesora graficznego Tesla K10 w teście LAMMPS Lennard Jones Liquid była wyższa od wydajności procesora M2090 o 80 procent, dorównując klastrowi 64 procesorów centralnych opartych na architekturze x86.

 

Przyśpieszanie poszukiwań energii

 

Procesory graficzne NVIDIA Tesla umożliwiają osiągnięcie najwyższej możliwej wydajności w aplikacjach wstecznej migracji czasowej (RTM), które służą do przetwarzania danych sejsmicznych w przemyśle naftowym i gazownictwie, a także do przetwarzania obrazu w branży grafiki komputerowej.

 


  • Po zastąpieniu procesora graficznego M2090 procesorem Tesla K10, brazylijski koncern naftowy Petrobras uzyskał 1,8-krotne przyśpieszenie własnej aplikacji używanej do zadań RTM. Nowy akcelerator obliczeniowy NVIDIA Tesla K10 można nabyć u wiodących dostawców OEM, w tym firm Appro Supercomputer Solutions, Dell, HP, IBM, SGI i Supermicro, a także od partnerów dystrybucyjnych firmy NVIDIA.Czytaj także

Karta graficzna GV-N680D5-2GD-B

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2012 23:00
Ten model karty graficznej zbudowano w oparciu o GPU GeForce GTX 680, który wykonany został w wymiarze technologicznym 28nm. Ponadto najnowszy procesor graficzny NVIDIA składa się z 1536 rdzeni CUDA i zapewnia pełną obsługę szybkich pamięci GDDR5. GIGABYTE GV-N680D5-2GD-B oferuje również wsparcie dla standardów Microsoft DirectX 11 i PCI-Express 3.0 oraz technologii NVIDIA 3D Vision Surround, 3D Vision, PhysX i 3-way SLI.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najnowsza NVIDIA - GeForce GTX 670

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2012 00:00
Procesor graficzny GTX 670 jest młodszym bratem niedawno przedstawionego układu GTX 680, który jest najwydajniejszym pojedynczym procesorem graficznym NVIDIA. Oprócz stosunkowo niewielkiej długości wynoszącej około 24cm (9,5 cala), karty oparte na układzie GTX 670 są niesamowicie wydajne; prześcigając najbliższy konkurencyjny produkt o ponad 45 procent i zużywając przy tym ok. 18 procent mniej energii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mobilne procesory graficzne NVIDIA GeForce 600M

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2012 00:00
Firma NVIDIA wprowadziła na rynek w marcu tego roku pierwsze procesory graficzne oparte na architekturze graficznej nowej generacji Kepler, oferujące radykalny wzrost wydajności  przy jednoczesnym wyjątkowo niskim zapotrzebowaniu na energię. Układy Kepler są zbudowane z wykorzystaniem 28-nm procesu technologicznego i są następcą 40-nanometrowej architektury Fermi, wprowadzonej na rynek w marcu 2010 r.
rozwiń zwiń