Nowe Technologie

Oxford ma komputer na procesorach graficznych

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2012 00:00
System Emerald został zaprezentowany wczoraj w Centrum Innowacji Obliczeń Wysokowydajnych przy laboratorium STFC Rutherford Appleton w Didcot. Superkomputer składa się z 84 węzłów i łącznie zawiera 372 procesory graficzne NVIDIA Tesla M2090, które zapewniają wydajność przekraczającą 114 teraflopów.
Oxford ma komputer na procesorach graficznych
Foto: Glow Images/East News

 

Uniwersytet Oksfordzki, działający we współpracy z konsorcjum najlepszych brytyjskich instytucji akademickich, uruchomił potężny superkomputer akcelerowany przez procesory graficzne, który będzie służyć do prowadzenia zaawansowanych badań naukowo-inżynieryjnych.

 


  • Emerald zostanie przekazany do dyspozycji brytyjskim naukowcom i inżynierom jako narzędzie do przyśpieszania wymagających badań m.in. z astrofizyki, bioinformatyki, chemii, inżynierii, genomiki, nauk przyrodniczych, nanotechnologii czy fizyki. Akcelerowany przez procesory graficzne superkomputer Emerald, wraz z innymi systemami obliczeniowymi, został ufundowany z dotacji przyznanych przez Radę Badań Fizycznych i Inżynieryjnych (EPSRC) w wysokości 3,7 milionów funtów brytyjskich.

 


  • Centrum Innowacji Obliczeń Wielkoskalowych, które skupia uniwersytety Oksfordzki, Bristol, Southampton oraz Londyński, zapewnia infrastrukturę niezbędną do rozwoju aplikacji naukowych i inżynieryjnych, a także umożliwia szkolenie naukowców oraz inżynierów zajmujących się obliczeniami wielkoskalowymi. Firma NVIDIA poinformowała również, że Uniwersytet Oksfordzki otrzymał tytuł Centrum Doskonałości CUDA, za prowadzone prace nad obliczeniami równoległymi opartymi na procesorach graficznych NVIDIA w środowisku programowania równoległego architektury NVIDIA CUDA.