Nowe Technologie

Praca dla specjalistów w obszarze oprogramowania

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2013 19:03
Polska gospodarka lepiej niż inne kraje radzi sobie ze spowolnieniem i widać wyraźne oznaki zbliżającego się ożywienia. Branża IT wciąż znajduje się w bardzo dobrej kondycji. 65% pracodawców z obszaru oprogramowania planuje zatrudniać specjalistów i menedżerów w III kwartale br, a tylko 10% zwalniać – wskazują najnowsze wyniki badania Antal Global Snapshot.
Praca dla specjalistów w obszarze oprogramowania
Foto: glowimages.com

Antal International opublikował wyniki 14. edycji cyklicznego badania dynamiki zatrudnienia specjalistów i menedżerów Antal Global Snapshot. Prognozy dotyczące zatrudniania i zwalniania specjalistów i menedżerów w na III kwartał 2013 roku wskazują, że zdecydowanie częściej badane firmy IT będą zatrudniać specjalistów związanych z oprogramowaniem (65%) niż osoby zajmujące się sprzedażą i obsługą sprzętu IT (49%). 

„Wzrost zatrudnienia w obszarze oprogramowania jest spowodowany szybkim rozwojem technologii i dostosowywania go do potrzeb klientów. To generuje potrzebę rekrutacji specjalistów i menedżerów. W najbliższych kwartałach tendencja ta utrzyma się. Prym będą wiodły firmy dostarczające systemy "szyte na miarę" dla klientów z sektora komercyjnego” – zauważa Łukasz Pikuła, lider zespołu Antal IT Services.

Polska na tle innych gospodarek

Polska na tle innych gospodarek pod kątem planów zatrudnienia specjalistów i menedżerów w III kwartale wciąż zajmuje wysoką pozycję (58% pracodawców ma plany rekrutacyjne). Prześcigają ją sąsiedzi – Czechy i Słowacja (63%), a także kraje skandynawskie Dania (61%) oraz Norwegia 58%). Najmniejszy odsetek pracodawców chce zatrudniać w krajach na południu Europy – Hiszpanii (28%), Portugalii (31%) oraz Włoszech (37%). Już od kilku edycji badania niska dynamika zatrudnienia utrzymuje się w Niemczech – tylko 31% respondentów planuje rekrutacje pracowników średniego i wyższego szczebla, ale tylko 12% zwolnienia.

„Jako region Polska jest postrzegana, jako bardzo atrakcyjna lokalizacja i w zwiazku z tym pojawiają się inwestycje w postaci zarówno zakładania nowych oddziałow zagranicznych firm, jak i intensywnego rozwoju tych, które już działają na polskim rynku, a świadczą usługi na rzecz zagranicznych spółek” – podkreśla Natalia Wyrwińska, lider zespołu Antal IT Services.

O badaniu

Czternasta edycja badania Antal Global Snapshot przedstawia dane pozyskane w rozmowach z 9923 przedsiębiorstwami z 52 krajów Europy, Azji, Afryki i obu Ameryk. Badanie przeprowadzono metodą CATI i CAWI. W anonimowym badaniu udział wzięli zarówno główni kierownicy, dyrektorzy, menedżerowie, jak i pracownicy działów HR przedsiębiorstw produkcyjnych, usługowych i instytucji finansowych. W Polsce badanie objęło grupę 1690 pracodawców i przeprowadzone było w kwietniu 2013.autor: Cezary Tchorek-Helm

Czytaj także

Koniec z pracą od 9 do 17? Przyszłość to elastyczność

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2013 23:39
Ośmiogodzinny czas pracy powoli odchodzi do lamusa. Wielu młodych ludzi decyduje się na tak zwaną flexi pracę.
rozwiń zwiń