Nowe Technologie

Gdańsk inwestuje w analitykę biznesową

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2013 10:15
Urząd Miejski w Gdańsku zainwestował w zaawansowane narzędzie do analityki biznesowej. Dostarczone przez IBM oprogramowanie analityczne SPSS pozwoli na budowę platformy do komunikacji mieszkańców Gdańska i przekazywanie urzędom opinii o funkcjonowaniu infrastruktury.
Gdańsk inwestuje w analitykę biznesową

„Urzędy, tak samo jak i firmy, chcą usprawnić swoją komunikację z otoczeniem. W świecie, w którym jest coraz więcej informacji i kanałów ich dostarczania, wyciąganie odpowiednich wniosków bez nowoczesnych narzędzi informatycznych staje się coraz trudniejsze. Z tego powodu zdecydowaliśmy się sięgnąć po oprogramowanie do analizy danych statystycznych SPSS, ponieważ może nam zapewnić największe wsparcie w tym zakresie” – powiedział Andrzej Bojanowski, wiceprezydent Miasta Gdańsk.

Analizy danych ze zbiorów Big Data

Pakiet oprogramowania SPSS to zaawansowane narzędzie do analizy predykcyjnej. Wchodzące w jego skład aplikacje są na tyle rozbudowane, że można je wykorzystać praktycznie we wszystkich zadaniach analitycznych i prognostycznych. Przyspieszają one i upraszczają cały proces analityczny – od uzyskania dostępu do danych i ich przygotowania, poprzez analizy, aż po wdrożenie wyników 
i raportowanie.

  • Oprogramowanie będzie wykorzystywane przy analizie wyników badań przeprowadzanych wśród mieszkańców Gdańska, które dotyczą ważnych z ich perspektywy spraw związanych
    z funkcjonowaniem miasta. Należą do nich kwestie jakości życia, rozwoju oferty turystki, zadowolenia z komunikacji miejskiej lub poziomu obsługi klienta w urzędach.
  • Opinie od mieszkańców znajdują się niekiedy w dużych, nieuporządkowanych zbiorach danych (tzw. Big Data), które niezwykle trudno jest analizować przy wykorzystaniu tradycyjnych metod. SPSS jest oprogramowaniem dedykowanych do pracy właśnie na takich zbiorach danych.

„Gdańsk staje się coraz bardziej nowoczesnym miastem, a funkcjonujące w nim organizacje i firmy mają wielki potencjał, który zwiększają dodatkowo sięgając po innowacyjne technologie. Jesteśmy dumni, że dzięki naszym rozwiązaniom informatycznym możemy przyczynić się do ich dalszego wzrostu” – mówi Iwona Wciślak, Dyrektor ds. Rozwoju Terytorialnego, IBM Polska.

Rozwój terytorialny IBM

W Gdańsku działa Regionalny Oddział Handlowy IBM powołany z myślą o dynamicznie rosnącym rynku Pomorza. Przedsiębiorstwa z tego regionu chcą być coraz bardziej konkurencyjne, aby móc skutecznie rywalizować nie tylko w kraju, ale i za granicą. Aby przygotować się do nowych wyzwań, firmy bardziej świadomie sięgają po narzędzia informatyczne, które wspierają ich rozwój. Odpowiedzią na te potrzeby jest działalność regionalnego Biura Handlowego. Do jego zadań należy kompleksowa obsługa klientów i dostarczanie im biznesowych i infrastrukturalnych rozwiązań informatycznych IBM.

  • Oprócz Regionalnego Oddziału Handlowego IBM w Gdańsku, firma ma oddziały, między innymi w Katowicach, Poznaniu, Wrocławiu i Krakowie. Oprócz tego, IBM ma w Polsce również szereg specjalistycznych centrów, takich jak Centrum Usług IT we Wrocławiu, Laboratorium Oprogramowania i Centrum Usług Finansowo-Księgowych w Krakowie oraz Centrum Kompetencyjno-Wdrożeniowe w Gdańsku.

 autor: Cezary Tchorek-Helm

Czytaj także

IBM: coraz większy Internet Rzeczy

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2013 00:55
Doroczna konferencja innowacji i trendów oprogramowania IBM Impact2013 przebiegła pod dyktando nowych rozwiązań na pograniczu Big Data oraz mobilności. Coraz większe znaczenie ma Internet Rzeczy: samochodów, systemów transportu masowego, inteligentnych domów oraz komunikujących się urządzeń domowych.
rozwiń zwiń