Nowe Technologie

Chmura w administracji publicznej

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2012 00:00
Na konferencji: Narzędzia elektroniczne sprawnej e-administracji. Państwo, Obywatel, Biznes - w chmurze obliczeniowej; zorganizowanej przez Ministerstwo Gospodarki ,prezentowane są najnowocześniejsze rozwiązania chmurowe usprawniające pracę administracji publicznej. Współorganizatorem jest polski oddział Microsoftu.
Cloud computing
Cloud computingFoto: lic. CC

 

E-administracja, wspieranie przez samorządy rozwoju biznesu a tym samym wzrost konkurencyjności polskiej gospodarki, to jeden z najistotniejszych tematów dyskutowanych przez przedstawicieli administracji publicznej i biznesu w ostatnich miesiącach. Jak te zadania sprawnie realizować wykorzystując efektywne, innowacyjne rozwiązania, w tym przede wszystkim przetwarzanie w chmurze?

 

„Dzięki technologiom informatyczno-komunikacyjnym, takim jak chmura obliczeniowa, na naszych oczach do przeszłości przechodzą biura i urzędy publiczne w ich klasycznym ujęciu. Dlatego musimy rozmawiać o korzyściach, wyzwaniach i barierach, jakie stoją przed podmiotami wdrażającymi chmurę obliczeniową, niezależnie, czy jest to firma prywatna, czy urząd państwowy” – powiedział Jacek Murawski dyrektor generalny polskiego oddziału Microsoft.

 

Co w chmurze?

 

Przetwarzanie w chmurze (Cloud Computing) znajduje coraz szersze zastosowanie w różnych obszarach biznesu i życia społecznego. Rozwiązania chmurowe usprawniają obieg dokumentów, pracę grupową oraz kontakty z klientami, a jednocześnie nie wiążą się z ponoszeniem wysokich kosztów inwestycji, żmudnymi i czasochłonnymi wdrożeniami i inwestycjami w utrzymanie coraz bardziej skomplikowanej infrastruktury. Są one dostępne online, a klient ponosi koszty jedynie za to, co i w jakim wymiarze faktycznie użytkuje. Dla małych i średnich przedsiębiorstw chmura obliczeniowa oznacza więc przewagę konkurencyjną i możliwość korzystania ze wszystkich rozwiązań, dostępnych dotąd jedynie dla dużych firm z pokaźnym kapitałem inwestycyjnym.

 


  • Wskazano również zasadnicze różnice pomiędzy tzw. Chmurą prywatna i publiczną  a także zaprezentowano szereg oprogramowani firmy Microsoft do wykorzystania chmurowego, takich jak Windows Azure czy Microsoft Office 365.

 

Skuteczne funkcjonowanie instytucji publicznych zależy w dużej mierze od właściwej relacji z obywatelami. Wykorzystanie nowoczesnych metod kontaktu, uwzględniające najnowsze dokonania teleinformatyczne, może w znacznej mierze zwiększyć skuteczność komunikacji społecznej. W efekcie możliwe jest dokładniejsze wyznaczenie sposobów rozwoju, podniesienie sprawności i szybkości funkcjonowania instytucji publicznych oraz racjonalizacja wydatków.

 

„Sprawna administracja to administracja, która realizuje swoje zadania wykorzystując precyzyjne regulacje prawne oraz nowoczesne rozwiązania organizacyjne – podkreśla wicepremier Waldemar Pawlak. - Korzystanie z innowacyjnych technologii informacyjnych zwiększa też jakość działania urzędów i optymalizuje  koszty jego funkcjonowania – dodaje wicepremier.

 

Chmura w administracji

 

Wykorzystanie najnowszych rozwiązań informatycznych, tj. m.in., chmury obliczeniowej w administracji publicznej szczebla lokalnego i centralnego służy podwyższeniu sprawności działania urzędów. Nowoczesna e-administracja ułatwia życie obywatelom i przedsiębiorcom, pomagając im załatwiać sprawy przy najmniejszych nakładach czasu i kosztów. Zastosowanie chmury obliczeniowej w sektorze publicznym umożliwia prowadzenie dialogu państwo-obywatel, pozwalając temu drugiemu uzyskać wysoki poziom komfortu i jakości życia codziennego.

 


  • W konferencji wzięło udział prawie 150 uczestników reprezentujących zarówno urzędy centralne jak i jednostki samorządowe, a także firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw.Czytaj także

Pochłonie nas chmura obliczeniowa

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2011 12:00
Już niedługo przestaną nam doskwierać problemy związane z koniecznością aktualizowania oprogramowania, ciągłymi brakami pamięci oraz cenami licencji. A to wszystko dzięki chmurom.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czym jest cloud computing?

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2011 19:50
Mówi się, że "chmura zdominowała 2011 rok" i zdominuje też następne lata. Chmura… obliczeniowa oczywiście. Co to jest, do czego służy i czy wszystkim może się przydać w życiu – zdradza nasz ekspert Andrzej Kontkiewicz zaproszony przez CZWÓRKĘ i fundację IT LEADER CLUB POLSKA.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chmura obliczeniowa dla firm

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2011 18:30
W "Czwartym wymiarze" kolejna porcja wiadomości o chmurach i cloud computingu. Mówiliśmy już o różnych rodzajach chmur i tych do zastosowań prywatnych. Teraz kolej na coś dla biznesu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Z chmurą zaoszczędzisz

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2012 18:58
Microsoft Office 365 to usługa, która może wydatnie zmniejszyć koszty stworzenia firmy. Na czym polega i dlaczego warto korzystać z niej jako chmury – sprawdzaliśmy w "Czwartym wymiarze".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szkoła w chmurze

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2012 00:00
Odbywająca się w siedzibie Microsoft Poland konferencja Nowoczesne technologie cyfrowe w edukacji. Model chmury obliczeniowej szansą dla szkół? była okazją do przedyskutowania wyzwań stojących przed oświatą w zakresie wykorzystywania nowych technologii i poszukania najlepszych możliwych rozwiązań.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co jest najważniejsze w chmurze

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2012 00:00
VMware przedstawił wyniki najnowszych globalnych badań nad upowszechnianiem się rozwiązań chmurowych. Badanie przeprowadzono wśród osób podejmujących decyzje w zakresie IT zaś respondenci pochodzili z regionu Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki (EMEA). Pytani wskazali, że w ciągu następnych 18 miesięcy zamierzają przeznaczyć niemal jedną trzecią rocznego budżetu IT na przetwarzanie w chmurze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wirtualizacja, chmura i mobilność najlepiej chroni MSP

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2012 00:00
Wirtualizacja, chmura i mobilność najlepiej chroni MSP Symantec przedstawił wyniki badania: Przygotowanie firm MŚP na awarie informatyczne (2012 SMB Disaster Preparedness Survey). Z badania wynika, że stopień przygotowania małych i średnich przedsiębiorstw na awarie jest blisko powiązany z wirtualizacją, cloud computingem i mobilnością. Firmy z sektora MŚP przy wdrażaniu tych technologii często myślą o lepszym przygotowaniu się na potencjalne sytuacje kryzysowe. Ponadto kalkulują czy im się to opłaca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Contact Center w chmurze

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2012 00:00
Trudna sytuacja ekonomiczna sprzyja raczej cięciu kosztów, zatem przekonanie firm do inwestycji w jakość obsługi klienta jest niejednokrotnie syzyfowym zadaniem. Nową szansą dla wszystkich firm, które chcą zwiększyć efektywność działania call center, a równocześnie uniknąć jednorazowych kosztów inwestycji, jest model Communication-as-a-Service (CaaS).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Więcej chmury dla dużych

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2012 00:00
Dział usług dla przedsiębiorstw HP (HP Enterprise Services) rozszerzył ofertę usług przetwarzania w chmurze dla dużych przedsiębiorstw (Enterprise Cloud Services) o zarządzanie chmurą prywatną oraz narzędzia do zapewnienia ciągłości prowadzenia biznesu oraz ujednoliconą komunikację. 
rozwiń zwiń