Nowe Technologie

Branża IT nadal poszukuje

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2014 21:23
15. edycja cyklicznego badania dynamiki zatrudnienia specjalistów i menedżerów Antal Global Snapshot już po raz kolejny wskazuje na coraz lepszą sytuację na rynku pracy.
Branża IT nadal poszukuje
68% pracodawców z branży IT - Oprogramowanie planuje rekrutacje na stanowiska średniego i wyższego szczebla w I kwartale 2014 roku.
  1. Dynamika zatrudnienia specjalistów i menedżerów w Polsce
  2. Przebieg rekrutacji programistów.
  3. Zmiany w strukturze branży IT – sprzęt.

63% pracodawców planuje rekrutację specjalistów i menedżerów, 14% zwolnienia w I kwartale 2014. Prognoza ta jest lepsza od wyników poprzedniej - 14 edycji, które już były bardzo dobre (odpowiednio 58% i 11%).

Specjaliści z zakresu oprogramowania nadal poszukiwani

Do branż, które przewyższają średnią dla Polski pod kątem dynamiki rekrutacji, a jednocześnie charakteryzują się najniższym odsetkiem pracodawców zwalniających należy między innymi branża IT-oprogramowanie. Duże międzynarodowe koncerny, jak również małe software house’y w dalszym stopniu planują znaczne zwiększenie zatrudnienia. Skrócenie przebiegu procesu rekrutacyjnego to jedna z ostatnich tendencji obserwowanych na tym rynku.

„Kandydaci w branży IT otrzymują kilka atrakcyjnych ofert pracy jednocześnie. Świadomość tego i obawa, że zdecydują się przyjąć konkurencyjną ofertę wymusza na organizacjach skrócenie procesu rekrutacyjnego do nawet dwóch tygodni. Nie wpływa to jednak na jego przebieg – standardem są minimum dwa etapy. Kompetencje techniczne oraz dopasowanie do zespołu zazwyczaj jest sprawdzane przez menedżera IT oraz osobę odpowiedzialną za dany projekt. Pracodawcom zależy, nie tylko na pozyskaniu pracowników, ale również oczekują lojalności wobec firmy”” – komentuje Marcin Polak, lider zespołu Antal IT Services.

Zmiany w strukturze

Na znaczne rotacje wskazują dane dla branż: bankowość, ubezpieczenia a także IT - sprzęt oraz Telekomunikacja. Tu pracodawcy często deklarowali plany zarówno rekrutacji jak i zwolnień.

„Technologie IT oraz telekomunikacja stawiają na innowacyjność oraz inwestowanie w nowe perspektywiczne rynki, tym samym poszerzając swoją ofertę i zasięg geograficzny. To wiąże się z tworzeniem nowych stanowisk pracy i silnym zapotrzebowaniem na nowych pracowników specjalizujących się najczęściej w rozwiązaniach mobilnych i związanych z chmurą. Z drugiej strony nowe działania będą wymagały wprowadzenia zmian w strukturach personalnych, które ułatwią dostosowanie się do wymagań rynkowych” – zauważa Aleksandra Kujawa, menedżer Antal IT Services.

Branża IT-oprogramowanie znalazła się w grupie liderów, czyli pracodawców, których plany rekrutacyjne na I kw. 2014 przewyższają średnią krajową. Świadczy to o stabilnej sytuacji w tej branży oraz o tym, że programiści nadal są jednymi z najbardziej poszukiwanych specjalistów w Polsce.

O badaniu

Pietnasta edycja badania Antal Global Snapshot przedstawia dane pozyskane w rozmowach z 10065 przedsiębiorstwami z ponad 40 krajów Europy, Azji, Afryki i obu Ameryk. Badanie przeprowadzono metodą CATI i CAWI. W anonimowym badaniu udział wzięli zarówno główni kierownicy, dyrektorzy, menedżerowie, jak i pracownicy działów HR przedsiębiorstw produkcyjnych, usługowych i instytucji finansowych. W Polsce badanie objęło grupę 1690 pracodawców i przeprowadzone było w listopadzie 2013 r.

 

Antal Global Snapshot/Antal International
Autor: Mariola Czapkiewicz/Antal
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Rośnie liczba iWorkers

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2013 08:07
Wg badania przeprowadzonego przez Coleman Parkes Research na przełomie maja i czerwca 2013, firmy europejskie przewidują dynamiczny wzrost liczby pracowników zwanych iWorkers w ciągu najbliższych 5 lat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Disaster Recovery 2014

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2014 11:00
Nowy rok niesie ze sobą wiele zmian dla przedsiębiorstw. Być może w najbliższych miesiącach dział IT wreszcie wycofa z użytku starą aplikację, może pomyślnie wdroży nowy sprzęt lub zacznie wykorzystywać gromadzone dane by zwiększyć efektywność biznesową?
rozwiń zwiń