Nowe Technologie

Ergonomia ma przyszłość

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2013 11:57
Microsoft rozpoczyna akcję „Bądź ergo-pozytywny!”, w ramach której będzie upowszechniać wiedzę na temat ergonomii pracy z komputerem. Już co piąty internauta spędza przed komputerem ponad 6 godzin dziennie, a 91% badanych zdarzało się odczuwać przy tym zmęczenie oczu, bóle pleców czy nadgarstków.
Ergonomia ma przyszłość
Foto: Glow Images/East News

 

Jednym z elementów kampanii jest zlecone TNS Polska badanie opinii sprawdzające, jak polscy internauci korzystają z komputera i jaką posiadają wiedzę na temat ergonomii stanowiska pracy. W ramach akcji Microsoft będzie prowadził działania edukacyjne, informujące o tym, jak w prosty sposób zaaranżować ergo-pozytywne środowisko pracy, jak zniwelować dolegliwości towarzyszące pracy przy komputerze (bóle pleców, szyi, nadgarstków) i jak dobrać odpowiadające nam produkty. Ponadto od dziś w wybranych sklepach najbardziej ergonomiczne klawiatury i myszy Microsoft są oznaczone naklejką „Bądź ergo-pozytywny!”

Akcji „Bądź ergo-pozytywny!” towarzyszy badanie przeprowadzone na zlecenie Microsoft przez TNS Polska.

  • Jego wyniki pokazują, że 21% użytkowników Internetu spędza przed komputerem więcej niż 6 godzin dziennie,
  • 37% respondentów 3-5 godzin, a 36% badanych 1-2 godzin.
  • Wśród najczęściej wykonywanych czynności przy komputerze znalazło się przede wszystkim surfowanie po Internecie (37%), komunikacja z innymi użytkownikami (22%) oraz pisanie i tworzenie dokumentów (14%).
  • Co ciekawe najniżej znalazło się korzystanie z mediów społecznościowych - jedynie 8% użytkowników wskazało to jako najczęstszą czynność wykonywaną przy komputerze - oraz granie (6%).

Badanie pokazało, że trzech na czterech internautów korzysta z laptopa i komputera stacjonarnego. Jednak laptop zdecydowanie częściej wykorzystywany jest do celów prywatnych (67%), a komputer stacjonarny do celów zawodowych (45%). 13% badanych zadeklarowało korzystanie z tabletu. Tablety zdecydowanie częściej wykorzystywane są w celach prywatnych i to szczególnie przez osoby młode, przed 24 rokiem życia.

Ankietowani nie utożsamiają komfortu pracy z ergonomią. Większość badanych - aż 72% - uznała, że klawiatura ma wpływ na komfort pracy, podobnie zresztą mysz, którą wskazało 66% internautów. Jednak tylko co piąta osoba stwierdziła, że czynnikami wpływającymi na zdrowy tryb pracy przy komputerze jest sposób w jaki te urządzenia zostały zaprojektowane. Ponadto jedynie 3% respondentów określiło swoje klawiatury jako ergonomiczne.

Badania Microsoft potwierdzają, że źle stworzone stanowisko pracy z komputerem niesie za sobą wiele dolegliwości. Najwięcej respondentów wskazało na zmęczenie oczu (79%). Co czwartego respondenta bolą nadgarstki, a połowa badanych skarży się na bóle pleców – 52% oraz bóle szyi – 46%.  autor: Informacja prasowa

Zobacz więcej na temat: ergonomia firma microsoft
Czytaj także

Nowy Office 365 dla klientów biznesowych

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2013 00:12
Produkt został wzbogacony o nowe funkcje dostosowane do potrzeb sektora MŚP oraz dużych przedsiębiorstw. Prócz zaktualizowanych usług Microsoft Lync Online, Exchange Online i SharePoint Online użytkownicy biznesowi mogą korzystać także z pełnych wersji znanych aplikacji Office.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pirackie oprogramowanie - biznes który generuje straty?

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2013 16:49
Dystrybucja pirackiego oprogramowania to już biznes - w 2013 roku straty w polskich przedsiębiorstwach, wywołane przez pirackie oprogramowanie mogą sięgnąć 6 miliardów złotych. Z kolei użytkownicy prywatni w Polsce będą musieli poświęcić łącznie nawet 9 milionów godzin (na świecie - 1,5 miliarda) na zidentyfikowanie i usunięcie skutków działania malware’u pobranego wraz z pirackimi aplikacjami.
rozwiń zwiń