X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nowe Technologie

Niezabezpieczone bankomaty

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2014 09:00
Według BusinessWeek aż 95 proc. bankomatów na całym świecie działa na systemie Windows XP. Od 8 kwietnia 2014 r. nie pojawi się już żadna nowa aktualizacja naprawiająca luki w zabezpieczeniach, a bez wsparcia technicznego będą one łatwym celem dla cyberprzestępców.
Audio

Z początkiem kwietnia zakończy się wsparcie dla Windows XP. Użytkownicy, którzy posiadają  ten system  nie będą mogli już go zaktualizować ani uzyskać pomocy technicznej. Jak się okazuje, nie tylko oni będą zmuszeni do zmiany wersji oprogramowania. Większość bankomatów na świecie działa właśnie w oparciu o ten system.

Co oznacza brak aktualizacji?

Przed wielkim wyzwaniem stoją wszyscy producenci bankomatów, którzy teraz będą musieli zaktualizować system na Windows 7 w celu zachowania zgodności z normami bezpieczeństwa. – Nowe oprogramowanie wymaga wydajniejszego sprzętu. Może okazać się, że to długi i kosztowny proces, który będzie związany z wymianą niektórych bankomatów. Nie można tego zbagatelizować, ponieważ korzystanie z przestarzałego systemu wiąże się z ogromnym ryzykiem – tłumaczy Joanna Gajewska, Dyrektor ds. handlowych Contica Solutions. Brak wsparcia dla Windows XP to jednak nie tylko koszty związane z wymianą urządzeń. Uaktualnianie systemu może być przyczyną zakłóceń w pracy wielu maszyn fabrycznie wyposażonych w starsze oprogramowanie. Oprócz bankomatów dotyczy to również terminali płatniczych czy urządzeń medycznych.

Gigant z Redmont uspokaja

Microsoft zapowiedział, że do 14 lipca 2015 roku będzie kontynuował aktualizację oprogramowania antywirusowego Security Essentials. Ma to dać bankom czas na zmianę systemu. – Po tym terminie bankomaty oczywiście będą nadal działały, ale ich podatność na ataki znacznie wzrośnie – dodajeJoanna Gajewska. Producenci starają się znaleźć wyjście z tej sytuacji. Dla przykładu firma JPMorgan, która posiada ok. 19 tysięcy bankomatów, postanowiła wykupić od Microsoftu dodatkowe wsparcie. Wiąże się to jednak z wielkimi kosztami, a samo rozwiązanie jest tylko tymczasowe.

Decyzja Microsoft postawiła wszystkie banki przed faktem dokonanym. Cała trudność nie polega jednak na aktualizacji systemu, ale poinformowaniu klientów banków o dokonanych zmianach i zapewnieniu bezpieczeństwa ich środkom finansowym.autor: Robert Kamiński