Nowe Technologie

MŚP świadome korzyści płynących z chmury?

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2014 19:21
Czy rzeczywiście - jak chce pokazać Microsoft - zrozumienie modelu cloud computing i jego znaczenia dla biznesu staje się powszechne wśród małych i średnich firm?

Zgodnie z badaniem "Nowoczesne IT w MŚP 2014"andnbsp;z chmury korzysta już przeszło połowa MŚP. Trudno się z tym nie zgodzić - nieomal każdy korzysta z poczty web i przestrzeni oferowanej przezandnbsp;google drive, one drive, dropbox etc. Zatem wyniki badań można uznać za konserwatywne lub powiedzmy niedokładne...

W tegorocznej edycji badania Ipsos MORI dla Microsoft wykorzystanie rozwiązań chmurowych w pracy zadeklarowało 51 proc. respondentandoacute;w. Najpopularniejsze spośrandoacute;d usług w chmurze są: e-mail (39 proc.)*, narzędzia wymiany plikandoacute;w i dokumentandoacute;w (23 proc.)* oraz przechowywanie danych oraz backup (21 proc.)*. Co istotne, za wykorzystaniem tych rozwiązań idzie także rosnące zrozumienie wśrandoacute;d pracownikandoacute;w MŚP na czym tak właściwie polega model świadczenia usług andbdquo;w chmurzeandrdquo;. Już 48 proc. respondentandoacute;w badania deklaruje dobre zrozumienie tego terminu. Na brak znajomości tej technologii wskazuje zaledwie 14 proc. ankietowanych.

Pracownicy sektora MŚP są randoacute;wnież w większości przekonani o korzystnym wpływie technologii chmurowej na perspektywy biznesowe - 50 proc. respondentandoacute;w badania uważa, że będzie rosło znaczenie wykorzystania chmury dla sukcesu podobnych im organizacji (11 proc. nie zgadza się z tym stwierdzeniem).

andbdquo;Jeszcze kilka lat temu terminy andbdquo;chmuraandrdquo; czy andbdquo;cloud computingandrdquo; były zarezerwowane dla specjalistandoacute;w IT, wzbudzając wśrandoacute;d szerszego grona odbiorcandoacute;w jedynie niepokandoacute;j. Randoacute;wnież wiedza na temat przetwarzania w chmurze była zdecydowanie mniejsza, co stwarzało przestrzeń do powielania zasłyszanych jedynie iandnbsp;nie zawsze prawdziwych opinii i mitandoacute;w. Dziś chmura staje się powszechnym modelem IT, zarandoacute;wno wandnbsp;ujęciu konsumenckim, jak i biznesowym, a dyskusja na jej temat zmienia charakter, bo mandoacute;wimy już nie o tym czym andbdquo;cloudandrdquo; jest i czy się upowszechni, ale kiedy i jaką część operacji warto w pierwszej kolejności przenieść do chmuryandrdquo; andndash; powiedział Wojciech Życzyński, Dyrektor odpowiedzialny za sektor MŚP wandnbsp;polskim oddziale Microsoft.

Komentarz

Z badań wynika, że zaledwie co druga firma korzysta z chmury - zatem stwierdzenie że chmura jest powszechnym modelem IT jest nieco naciągane. Z drugiej strony jednak upowszechnienie chmury może być zdecydowanie większe niż wynika to z cytowanych badań. Jak w wielu innych analizach wszystko sprowadza się do definicji chmury - praktycznie każdy użytkownik smartfona czy Windows 8 z niej korzysta. Nie oznacza to jednak pojawienia się nowego modelu IT - parafrazując stwierdzenie Nicolasa Carra - Cloud doesn't matter. Korzystamy z chmury nie do końca zdając sobie z tego sprawę - to tak jak prąd w gniazdku i woda w kranie.

 

O badaniu

Badanie andbdquo;Nowoczesne IT w MŚP 2014andrdquo; (andbdquo;SME Modern IT Research 2014andrdquo;) przeprowadzone przez Ipsos MORI na zlecenie Microsoft objęło 5770 pracownikandoacute;w MŚP w następujących krajach: Austria, Czechy, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Litwa, Niemcy, Polska, Portugalia, Rumunia, Ukraina i Węgry. Prandoacute;ba dla Polski wyniosła 601 osandoacute;b. Firmy biorące udział w badaniu zatrudniają do 250 pracownikandoacute;w. Badanie zostało przeprowadzone w dniach 5-13 marca 2014 r. metodą ankiety online za pomocą Ipsos Interactive Panel.

 



autor: Robert Kamiński