X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nowe Technologie

Czy grozi nam epidemia siecioholizmu?

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2014 19:47
Z Internetu korzysta już ponad 60% Polaków. Większość z nich wchodzi do sieci kilka razy dziennie – w domu, w pracy i w podróży. Internauci przenoszą się do wirtualnej rzeczywistości, a eksperci biją na alarm – to nowy rodzaj uzależnienia.
Audio

Według ostatnich badań opinii publicznej, Polacy stają się narodem internautandoacute;w. W 2010 roku korzystanie z sieci deklarowało 51% rodakandoacute;w. Dziś odsetek ten wynosi ponad 60%. Co więcej, blisko 70% ankietowanych przyznało, że z Internetu korzysta codziennie. To jeszcze nic niepokojącego andndash; dostęp do sieci jest często elementem pracy lub rutyny. Eksperci ds. leczenia uzależnień ostrzegają jednak, że problem nałogowego korzystania Internetu może dotykać nawet 14% populacji kraju, czyli ok. 400 tys. osandoacute;b.

Przyczyny i objawy

Dlaczego stajemy się podatni na nowy rodzaj uzależnienia? Zdaniem Karoliny Stankiewicz, ekspertki ds. bezpieczeństwa dzieci i rodziny w firmie Spy Shop, przyczyna tkwi w łatwym dostępie do taniejących usług internetowych.

- Operatorzy sieci komandoacute;rkowych zachęcają kolejnymi promocjami i ofertami, ktandoacute;re ułatwiają korzystanie z Internetu w dowolnym czasie i sytuacji. Nie bez znaczenia jest randoacute;wnież rosnąca popularność urządzeń mobilnych andndash; mandoacute;wi Karolina Stankiewicz.

Istotną rolę odgrywa też czynnik psychologiczny. Sieć staje się źrandoacute;dłem zainteresowań, wiedzy i rozrywki. Z czasem przebywanie w Internecie przestaje dawać satysfakcję, jeżeli odbywa się rzadko i w dłuższych odstępach. Pojawia się mechanizm znany z innych typandoacute;w nałogandoacute;w. Potrzebne są coraz większe dawki konkretnych bodźcandoacute;w, by pozbyć się wrażenia dyskomfortu. Ponadto Internet oferuje poczucie bezpieczeństwa, pozorną anonimowość i łatwą ucieczkę od codzienności, a co najistotniejsze andndash; złudzenie uczestnictwa w ważnych wydarzeniachandnbsp; i osiągania sukcesandoacute;w.

andnbsp;Świadomość siecioholizmu, czyli zespołu uzależnienia od Internetu, jest w Polsce wciąż niewystarczająca. Rodziny osandoacute;b dotkniętych tym problemem, rzadko mogą rozpoznać objawy, nim będzie za pandoacute;źno. Jak w takim razie diagnozować chorobę? Specjaliści wyrandoacute;żnili kilka głandoacute;wnych symptomandoacute;w:

  • silną potrzebę korzystania z sieci,

  • pogorszenie samopoczucia przy prandoacute;bach ograniczenia korzystania z Internetu,

  • wydłużanie czasu spędzonego w sieci,

  • zaniedbywanie innych czynności i zainteresowań,

  • kontynuacja takich zachowań, mimo świadomości problemu.

- Osoby dotknięte siecioholizmem skupiają się głandoacute;wnie na sprzęcie umożliwiającym surfowanie. Zaniedbują rodziny, znajomych, pracę, czy szkołę. Wkrandoacute;tce podupadają na zdrowiu, pojawiają się trudności w komunikacji i wyrażaniu emocji andndash; tłumaczy Sylwia Dereń z kliniki terapii uzależnień Nadzieja. - andnbsp;Wtedy mamy do czynienia z zaawansowanym etapem uzależnienia.

Pojawia się pytanie. Jak radzić sobie z uzależnieniem? Dla osandoacute;b, u ktandoacute;rych objawy są bardzo silne, a zmiany osobowości znaczne, jedynym wyjściem jest pomoc profesjonalnego terapeuty. Wiąże się to z długim leczeniem psychologicznym, staraniami o odbudowę relacji z bliskimi. Prościej jest kontrolować czas spędzany w sieci przez osoby w młodym wieku i dorosłe, ktandoacute;re wykazują symptomy uzależnienia. To ważne z punktu widzenia profilaktyki i zgodne z zasadąandnbsp; andndash; lepiej zapobiegać, niż leczyć.

Profilaktyka przez kontrolę

Jedną z metod takiej kontroli jest stosowanie specjalnych programandoacute;w monitorujących na smartfony i komputery osobiste. Według szacunkandoacute;w firmy Spy Shop, największej polskiej sieci z akcesoriami detektywistycznymi, sprzedaż tego typu narzędzi wzrosła w ub. roku aż o 96%andnbsp; w stosunku do lat poprzednich. Eksperci przekonują, że takie aplikacje są bardzo pomocne we wczesnym rozpoznaniu uzależnienia i skuteczne w zapobieganiu jego dalszemu rozwojowi.

- Przykładowo niektandoacute;re aplikacje monitorujące na smartfona informują o aktywności użytkownikandoacute;w w Internecie i rodzaju przeglądanych treści andndash; mandoacute;wi Karolina Stankiewicz.andnbsp; andndash; W ten sposandoacute;b można rozpoznać, czy monitorowana osoba surfowała po sieci w czasie szkoły lub pracy.

Specjalistka podkreśla, że takie rozwiązanie przynosi pozytywne efekty w przypadku dzieciandnbsp;i osandoacute;b młodych. Jeżeli jednak problem siecioholizmu zaczyna dotykać dorosłego andndash; lepiej zastosować monitoring komputera.

- W obu przypadkach programy są praktycznie niemożliwe do wykrycia przez użytkownika,andnbsp;a raporty z aktywności przychodzą na specjalnie zdefiniowany adres e-mail osoby kontrolującej andndash; dodaje Karolina Stankiewicz. andndash; Aplikacje na komputer zapisują wszystkie naciśnięcia klawiszy, generowane zrzuty ekranu, oraz informacje o rodzaju otwieranych programandoacute;wandnbsp; andndash; funkcja bardzo przydatna, gdy mamy do czynienia z osobą uzależnioną od gier.

Czy zjawisko siecioholizmu będzie narastało? Zdaniem terapeutandoacute;w tak. Przyczyną będzie postępująca ingerencja technologii informatycznych w kolejne obszary naszego życia, przeniesienie niektandoacute;rych aktywności, jak czytanie prasy i życie towarzyskie do Internetu, rozwandoacute;j portali społecznościowych i na końcu rosnąca ilość posiadaczy urządzeń mobilnych.autor: Robert Kamiński