Nowe Technologie

"Dzień Bezpiecznego Internetu". Co trzeba zrobić, aby hakerzy nie okradli ci bankowego konta ?

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2020 11:40
Ponad 80 proc. badanych uważa, że to bank ponosi wyłączną odpowiedzialność za bezpieczeństwo finansowe oferowanych im usług elektronicznych - wynika z badań Związku Banków Polskich. Aż 59 proc. ankietowanych twierdzi, że banki na tle innych branż i instytucji są liderami w cyberbezpieczeństwie. Dziś przypada "Dzień Bezpiecznego Internetu" organizowany od 2004 roku przez UE.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: pixabay/domena publiczna

Za wysokim poziomem bezpieczeństwa bankowych systemów informatycznych musi jednak iść odpowiedzialność i ostrożność samych użytkowników. Zgodnie z hasłem: myśl, zabezpiecz, aktualizuj – to trzy podstawowe czynności niezbędne do bezpiecznego korzystania z internetowych i mobilnych przelewów bankowych.

Banki nie proszą o poufne dane drogą e-mailową

W opinii ekspertów od bezpieczeństwa większość e-ataków polega na wykorzystaniu ludzkiej naiwności. Cyberprzestępcy tworzą komunikat motywujący odbiorcę do tego, żeby wykonał szybko jakieś działanie. Nikt nie chce stracić dostępu do maili lub mieć zablokowane konto bankowe, dlatego bez refleksji klikamy w podrzucony link. Nie wolno tego robić, bo banki nigdy nie komunikują się z klientami w tak wrażliwych sprawach, w taki sposób.

Każda aplikacja, załącznik lub lin może być zagrożeniem

Na cyberataki szczególnie narażone są osoby, które pobierają aplikacje z różnych źródeł, nie tylko z oficjalnych sklepów dostawców i pozwalają tym aplikacjom na nieuzasadnione nadawanie uprawnień. Skala takich oszustw rośnie w lawinowym tempie, dlatego warto zastanowić się zanim otworzymy jakiś dziwny załącznik lub link.



PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/sw


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Ekspert: Polacy są coraz bardziej przekonani do cyfryzacji usług

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2019 12:17
- Wielu Polaków w tym mijającym roku założyło tzw. Profil Zaufany, czyli elektroniczne uwierzytelnianie się w sieci. Tych profili do dzisiaj jest już 4,5 mln - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Krzysztof Szubert, członek Rady Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rok 2020 - rokiem wyzwań dla cyberbezpieczeństwa

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2019 10:55
Eksperci ostrzegają, że przed nami trudny rok - ma się nasilić liczba ataków na infrastrukturę i urządzenia mobilne. Jaką drogą idą dziś hakerzy?
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Uważaj, co wrzucasz do sieci". Ministerstwo Cyfryzacji ostrzega przed sextingiem

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2020 16:22
Ministerstwo Cyfryzacji wraz z NASK i youtuberem Reżyser Życia ostrzegają nastolatków oraz ich rodziców przed sextingiem, czyli przesyłaniem swoich nagich zdjęć różnym osobom przez internet. Pretekstem do poruszenia tematu była premiera kilkunastominutowego filmu "Uważaj, co wrzucasz do sieci" w siedzibie Narodowego Instytutu Audiowizualnego.
rozwiń zwiń