Nowe Technologie

CSIRT KNF: cyberprzestępcy atakują, podszywają się pod znane portale sprzedażowe, by wyłudzić hasła

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2022 16:48
Cyberprzestępcy podszywają się pod znane portale sprzedażowe i przesyłają spersonalizowane wiadomości SMS informujące o odrzuceniu płatności. W ten sposób próbują wyłudzić dane logowania do bankowości elektronicznej - ostrzegł w piątek CSIRT KNF.
Siedziba Komisji Nadzoru Finansowego w Warszawie
Siedziba Komisji Nadzoru Finansowego w WarszawieFoto: PR24

W piątek Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego Komisji Nadzoru Finansowego (CSIRT KNF) poinformował na Twitterze o nowej kampanii cyberprzestępców, opartej na tzw. phishingu. Phishing to metoda oszustwa, w której przestępca podszywa się pod inną osobę lub instytucję w celu wyłudzenia poufnych informacji - w tym wypadku danych logowania do bankowości elektronicznej.

"Uwaga! Cyberprzestępcy przesyłają spersonalizowane wiadomości SMS, podszywające się pod znane portale sprzedażowe, informujące o odrzuceniu płatności. Nie dajcie się na to nabrać – oszuści na niebezpiecznych stronach wyłudzają poświadczenia logowania w bankowości elektronicznej" - napisał CSIRT KNF na Twitterze.

W infografice zamieszczonej w poście wymieniono przykłady SMS-ów, które można otrzymać. Ich treścią jest np. "OLX: Ania, płatność za +Kokon niemowlęcy Szary Velv... została odrzucona, zaktualizuj swoje dane", i tu jest hiperłącze przekierowujące na adres z wirusem kradnącym dane z naszego logowania do bankowości elektronicznej.

Czytaj także:

pr24.pl/PAP/PKJ


Czytaj także

Oto najpopularniejsze oszustwa internetowe w sieci. Jak się przed nimi ochronić?

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2022 13:56
Czy otrzymałeś kiedyś mail o rzekomym spadku, który czeka na Ciebie gdzieś za granicą? A może jakiś bogaty więzień polityczny obiecał Ci majątek? W obu przypadkach wystarczy tylko, żebyś uiścił drobną kwotę na cele operacyjne. Są to przykłady tzw. "nigeryjskiego przekrętu", oszustwa znanego od stuleci, wcześniej stosowanego listownie, obecnie za pośrednictwem internetu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

NASK ostrzega przed niebezpiecznymi stronami. Na co uważać?

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2022 18:05
"Liczba niebezpiecznych adresów internetowych na liście ostrzeżeń CERT Polska wzrosła w 2022 roku do blisko 57 tys." - podała Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK). Ten państwowy instytut badawczy ostrzegł zarazem przed obserwowanym nasileniem kampanii phishingowych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

DGP: rząd chce skończyć z łatwym wyłudzeniami kredytów udzielanych na podstawie wykradzionych danych

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2022 12:02
Powstanie centralna baza, w której każdy będzie mógł za darmo zastrzec swój numer PESEL, tak aby uniemożliwić wyłudzenie pożyczek na cudze nazwisko  – informuje Dziennik Gazeta Prawna.  
rozwiń zwiń