Nowe Technologie

Dzieci w internecie często stykają się ze szkodliwymi treściami. Co jest szczególnie groźne?

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2019 12:31
Z pewnością wiele dzieci na Dzień Dziecka życzyłoby sobie dobrego lub lepszego smartfona. A mają je już niemal wszystkie i niestety, jak wynika z badań, korzystają z nich, czyli surfują w sieci coraz dłużej, często nieświadomie narażając się na różne rodzaje przemocy, czy korzystając z treści zupełnie nie dla nich przeznaczonych.
Audio
  • Dzieci w internecie często stykają się ze szkodliwymi treściami (Aleksandra Tycner/Naczelna Redakcja Gospodarcza)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: DC Studio/Shutterstock.com

Dr Agnieszka Ładna z Pracowni Badań Społecznych Naukowej Akademickiej Sieci Komputer NASK zwraca uwagę, że według badań, średni czas użytkowania smartfona przez dzieci wydłużył się z 3 godzin 40 minut do 4 godzin 12 minut dziennie. Dodatko, dzieci coraz szybciej uczą się korzystania z internetu i obecnie już większość 7-latków potrafi to robić w miarę samodzielnie.

Długi czas korzystania z internetu zaburza sferę społeczną, emocjonalną i zdrowotną dziecka. Dzieci mają też dostęp do treści absolutnie dla nich niewskazanych. Dr Agnieszka Ładna mówi, że prawie 1/4 z badanych miało doświadczenia z tak zwanymi "patostreamami", czyli transmisjami, których autorzy celowo prezentują zachowania patologiczne (przemoc, korzystanie z używek, wulgarny język), by w ten sposób zyskiwać popularność. Jeśli chodzi o samą przemoc, to jej ofiarą padła prawie połowa badanych.

Nowe technologie szansą, ale i zagrożeniem

Jest swego rodzaju paradoksem, ze poprzez nowoczesne technologie dokonuje się spustoszenie dziecięcej psychiki, ale z drugiej strony dzięki tym technologiom można temu zapobiec, albo chociaż ograniczyć - mówi lekarz Michał Wroczyński, ekspert ds. wykrywania i zapobiegania przemocy w sieci. W tej kwestii dobrze sprawdza się na przykład sztuczna inteligencja, która może wykrywać pewne zwroty czy sformułowania obraźliwe dla młodocianych użytkowników internetu. Lekarz zastrzega przy tym, że choć nie odetniemy dzieci całkowicie od internetu, to nie powinniśmy rezygnować z edukacji i rozmów z nimi, także o tych mniej przyjemnych aspektach korzystania z internetu.

Obcowanie z przemocą i agresją w sieci prowadzi do spadku wrażliwości na przemoc w prawdziwym życiu. Dzieci i młodzież takie sytuacje w prawdziwym życiu określają  jako zwyczajne, które się zdarzają i tym bardziej nie reagują.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, Aleksandra Tycner, md

Zobacz więcej na temat: dzieci internet
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

"Dziecko w sieci" reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2011 11:53
Wtorek, 17 maja 2011, godzina 20.10, Program 1 Polskiego Radia
Magazyn Reporterów prowadzi Jerzy Zawartka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy generacja internetu jest gotowa na prawdziwe życie?

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2019 22:22
Książka prof. Jean M. Twenge opowiada o generacji urodzonej po 1995 roku, czyli tytułowej "iGen"(generacji Internetu).
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy internet wychowuje nam dzieci?

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2019 13:01
Nasze babcie grzmiały, że telewizja przejęła rolę wychowawczą. Ale od tego czasu świat przyniósł nam nowe i bardziej agresywne medium, jakim jest internet.
rozwiń zwiń