Nowe Technologie

Szef Facebooka Mark Zuckerberg chce podbić kolejny rynek – stawia na Librę

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2019 16:23
Mark Zuckerberg, szef Facebooka nie spoczywa na laurach - ogłosił, że zamierza stworzyć "prostą, globalną infrastrukturę finansową" przy pomocy nowej kryptowaluty o nazwie "Libra".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock, Poring

Chce w ten sposób dotrzeć do kolejnego miliarda osób, które korzystają w płatnościach z urządzeń mobilnych.

Spadek cen akcji Facebooka po ogłoszeniu planów uruchomienia kryptowaluty Libra

Nowy pomysł Zuckerberga nie ucieszył jednak inwestorów giełdowych – akcje koncernu spadały prawie 1,5 proc., gdyż wielu wysokiej rangi urzędników i polityków (m.in. przewodnicząca amerykańskiej komisji ds. usług finansowych, minister gospodarki i finansów Francji oraz prezes Banku Anglii) wyraziło zaniepokojenie ogłoszonym przez  Marka Zuckerberga pomysłem uruchomienia Libry.

Libra ma ruszyć już w II połowie 2020 r.

Tymczasem szef Facebooka planuje uruchomienie Libry w pierwszej połowie 2020 roku, a w jej powstaniu ma brać udział na początku grupa 27 podmiotów, która ma zostać powiększona do setki.

Jak ocenia Zuckerberg, na celowniku jest ponad miliard użytkowników smartfonów, przede wszystkim w krajach słabiej rozwiniętych.

Na początku ma powstać spółka zależna Calibra, która ma zająć się tworzeniem cyfrowych portfeli do obsługi nowej kryptowaluty.

Dzięki połączeniu tego "portfela" z komunikatorami Messenger i WhatsApp, już na starcie Libra ma trafić do ponad miliarda użytkowników.

Zuckerberg wie, do kogo kierować swoją propozycje - już teraz na całym świecie z mobilnych transakcji korzysta wielu klientów z krajów słabiej rozwiniętych.

System ma być bezpieczny, gwarantujący pewność obrotu

Twórcy Libry stawiają na bezpieczeństwo i pewność obrotu, dlatego już teraz zapowiadają utworzenie całego zespołu ekspertów, który ma zajmować się zapobieganiem nieuczciwemu korzystaniu z Calibry.

Dodatkowo Mark Zuckerberg oświadczył, że gwarantuje zwrot pieniędzy w przypadku utraty monet Libra w wyniku oszustwa.

Za decentralizację i sprawiedliwość całego systemu ma odpowiadać z kolei mnogość organizujących go podmiotów. Już teraz na liście znajdują się takie firmy jak: Mastercard, Visa, PayPal, PayU, Uber, eBay, Booking czy Spotify.

Nowa infrastruktura finansowa ma być zasilana technologią blockchain

Nowa infrastruktura finansowa, ma być zasilana technologią blockchain. Jak zapewnia szef Facebooka, Calibra będzie regulowana tak jak inni dostawcy usług płatniczych, a wszelkie informacje, udostępniane w Calibrzea, będą oddzielone od informacji, które znajda się na Facebooku.

„Chcemy, aby każdy mógł łatwo wysyłać i otrzymywać pieniądze, tak jak Ty z naszych aplikacji, aby natychmiast udostępniać wiadomości i zdjęcia. Aby to umożliwić, Facebook uruchamia również niezależną spółkę zależną o nazwie Calibra, która będzie budować usługi, które pozwolą Ci wysyłać, wydawać i oszczędzać wagi - począwszy od cyfrowego portfela, który będzie dostępny w WhatsApp i Messengerze oraz jako samodzielny aplikacja w przyszłym roku, zapewnia Mark Zuckerberg.

Jak dodaje, korzystanie z pieniędzy mobilnych może mieć istotny pozytywny wpływ na życie ludzi, ponieważ nie trzeba zawsze nosić gotówki, która może być niepewna, lub płacić dodatkowe opłaty za przelewy. Jest to szczególnie ważne dla osób, które nie mają dostępu do tradycyjnych banków lub usług finansowych.

„Od początku Calibra pozwoli wysyłać Librę do prawie każdego, kto ma smartfona, za niską cenę.

Z biegiem czasu mamy nadzieję zaoferować więcej usług dla ludzi i firm - takich jak płacenie rachunków za pomocą przycisku, kupowanie kawy za pomocą skan kodu, czy za jazdę lokalnym środkiem transportu bez konieczności noszenia gotówki czy przejazdu metrem.” – czytamy we wpisie szefa Facebooka.

Wszystko to jest zbudowane na technologii blockchain. Jest zdecentralizowane -- co oznacza, że jest prowadzony przez wiele różnych organizacji, a nie tylko jedną, co czyni system bardziej sprawiedliwym. Jest dostępny dla każdego, kto ma dostęp do Internetu i ma niskie opłaty i koszty. I jest zabezpieczony przez kryptografię, która pomaga zapewnić bezpieczeństwo pieniędzy.

Zuckerberg zapewnia, że to ważna część wizji dla jego platformy społecznej skupionej na prywatności - gdzie można kontaktować się na wszystkie sposoby prywatne, od wiadomości, po bezpieczne płatności.

Jak zapewnia, priorytetem będzie prywatność.  Na przykład Calibra będzie miała specjalny zespół ekspertów ds. zarządzania ryzykiem, który będą się koncentrować na zapobieganiu i ochronie przed oszustwami. Zapewnia, że jeśli ktoś straci swoje swoje pieniądze, to je zwróci

I kończy, że to początek na podróży i nie może się doczekać, gdy ją zacznie.

Internauci podzieleni w ocenie pomysłu

Pomysł wzbudził wielkie zainteresowanie internautów – wśród odpowiedzi na inicjatywę Marka Zuckerberga znalazły się słowa krytyki i obaw, a także entuzjazmu.

Paweł Kozak pyta - dlaczego właściwie to robisz? Piszesz, że twój pomysł „może mieć istotny pozytywny wpływ na życie ludzi, ponieważ nie musisz zawsze mieć przy sobie gotówki, która może być niepewna”?
Ja nie noszę gotówki, mam kartę. Używam jej do kupowania rzeczy, które potrzebuję w sklepie. Kiedy muszę wysłać komuś pieniądze, używam konta bankowego. I dodaje z ironią – „Ale dziękuję za próbę ujawnienia jeszcze większej ilości moich danych osobowych).

Willians Gomes De Campos Kto na świecie się tym zaopiekuje? ... „Calibra będzie regulowana tak, jak inni dostawcy usług płatniczych” ... to jest punkt, który doprowadzi do całkowitej porażki Jestem przestraszony. Musiałem sobie z tym poradzić w 1992 r., Kiedy chciałem uruchomić „globalexchanger” i wciąż nic nie powstało, Współczuję Ci!

Elizabeth A Boutte Mam jedno pytanie ... W jaki sposób 27 organizacji na całym świecie zebrało się, aby założyć stowarzyszenie non-profit Libra Association i stworzyć nową walutę o nazwie „Libra”… Co kryje się za nazwą ... „Libra” .....

Hermiona … jestem podekscytowany, Facebook jest dla mnie takim narzędziem. Jeśli mogę otworzyć Fb i zarabiać na mojej pracy (co już robię, po prostu przez Stripe, a nie przez Fb), uczyniłoby to moje życie dużo łatwiej - jestem z tobą Mark Zuckerberg.

Chaudhary Kalyan Jestem radośnie zachwycony i oszołomiony ogromną satysfakcją i uznaniem za wydawanie takich niesamowitych informacji innymi słowy wow cool dzięki za udostępnianie 😂😂

Rob Ratten Brave pierwszy krok, ale na rynku globalnym najbardziej logiczny. To niesamowity i ogromny krok w społeczności internetowej i ludzi pracujących z progresywnymi mediami. Gratulacje Dobra robota. Zachowaj nas wszystkich z dnia na dzień. Mam nadzieję, że masz świetny dzień.

Chaudhary Kalyan Jestem radośnie zachwycony i oszołomiony ogromną satysfakcją i uznaniem za wydawanie takich niesamowitych informacji 😂😂

Rehan Allahwala Gratulacje planeta Ziemia! Jesteśmy teraz bliżej globalnej waluty i zjednoczonej planety

Nguyễn Gia Hoàng Wow to bardzo dobrze

Zebrał i opracował Jarosław Krawędkowski, NRG, Facebook

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

15 lat temu narodził się Facebook. Poznaj historię imperium Zuckerberg’a

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2019 13:24
Gdy 20-letni Mark Zuckerberg zakładał Facebook’a, nie mógł spodziewać się, że jego portal społecznościowy stanie się biznesową potęgą, a on sam zostanie miliarderem. Dziś Facebook warty jest ponad 165 miliardów dolarów, Zuckerberg znajduje się na 5 miejscu najbogatszych ludzi na świecie, a jego majątek wyceniany jest na 61 miliardów dolarów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Minister cyfryzacji będzie rozmawiał z Facebookiem na temat blokowania stron

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2019 08:57
Minister cyfryzacji Marek Zagórski będzie dziś rozmawiał w Londynie z członkami zarządu Facebooka. Temat rozmów to zmiany zasad dotyczących blokowania stron i treści.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piotr Woyciechowski: korzystanie z darmowych komunikatorów nie jest bezkarne

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2019 13:40
- Korzystając darmowo z aplikacji, dajemy za darmo nasze dane, metadane związane z ruchem naszych rozmów i książki telefonicznej. Są one przechowywane, przetwarzane i udostępnione na zasadach koncernu Facebook sobie wybranym podmiotom zewnętrznym. Na tym tle dochodziło już do stwierdzonych (...) nadużyć - powiedział na antenie PR24 Piotr Woyciechowski, ekspert ds. bezpieczeństwa.
rozwiń zwiń