Nowe Technologie

Życie w sieci. Ruch w polskim internecie wzrósł o kilkadziesiąt procent

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2020 13:43
W trzy tygodnie od rozpoczęcia procesu odmrażania polskiej gospodarki ruch w sieci ustabilizował się w granicach 30 proc. powyżej tego sprzed pandemii - wynika z raportu "Monitoring Gospodarki Cyfrowej" Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/GaudiLab

Jak wyjaśnił cytowany we wtorkowym komunikacie Ignacy Święcicki z PIE, pierwszy weekend po majówce charakteryzował się najmniejszym ruchem w sieci od początku pandemii, ze wzrostem o niespełna 10 proc. w stosunku do stycznia i lutego. Z kolei w weekend 16-17 maja odnotowano najwyższy poziom ruchu, przewyższający o 40 proc. ruch ze stycznia i lutego.

- Tak duże zmiany z tygodnia na tydzień mogą być efektem pojedynczych zdarzeń - jak więcej wyjść z domu do galerii handlowych czy, z drugiej strony, duże zainteresowanie premierami filmowymi czy udostępnianą za darmo rozrywką - ocenił. Dodał, że w innych krajach Europy Zachodniej po 18 proc. wzroście w marcu, na koniec pierwszej dekady maja wzrost ruchu w sieci wynosił 11 proc. w relacji do końcówki lutego.

- Polacy są wciąż bardziej intensywnie zanurzeni rzeczywistości cyfrowej niż ich europejscy koledzy – podkreślił.

e-handel1200.jpg
EKG online: Polacy polubili zakupy internetowe

Analitycy zaznaczyli, że w trzy tygodnie od rozpoczęcia procesu odmrażania polskiej gospodarki ruch w sieci ustabilizował się na poziomie 30 proc. powyżej tego sprzed pandemii. Ocenili, że jest to wartość wyższa od średniego wzrostu ruchu w Europie.

Większe obciążenie, gorsza jakość

Eksperci zwrócili uwagę, że kiedy w marcu kolejne europejskie kraje wprowadzały ograniczenia dotyczące aktywności gospodarczej oraz przemieszczania się ludności, rosła obawa, że internet „padnie”, a Komisja Europejska wymusiła na największych serwisach obniżenie jakości streamingu.

- Wprawdzie czarne scenariusze się nie spełniły, jednak w niektórych krajach prędkość transferu danych spadała o ponad 10 proc. (Niemcy, Francja), a najwyższy spadek odnotowano we Włoszech, 14,6 proc. w ostatnim tygodniu marca - wskazano.

Bardzo dobrze radziły sobie z kolei Austria, Czechy i Szwecja, które notowały minimalne spadki lub nawet nie notowały ich w ogóle.

- Na tym tle Polska prezentuje się dobrze, bo nawet największy spadek prędkości, odnotowany w tygodniu po świętach Wielkiej Nocy, wyniósł zaledwie 6,9 proc. - ocenili analitycy PIE. Obecnie największe spowolnienie prędkości transferu w krajach UE obserwuje się w Niemczech (ok. 11 proc.).

PolskieRadio24.pl, PIE, PAP, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Internet otwiera nowe możliwości dla biznesu. Większość małych firm zamierza to wykorzystać

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2020 13:33
Epidemia koronawirusa zmusiła wielu przedsiębiorców do przeniesienia działalności do sieci, najszybciej przystosowały się do tego małe firmy - wynika z badania "KoronaBilansu MŚP". W najbliższym czasie aktywniejsze działania online planuje 62,5 proc. z nich.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cyberchondria, czyli przychodzi pacjent do internetu...

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2020 13:39
Cyberchondria to nowa odmiana hipochondrii. Także polega na silnym przekonaniu pacjenta o tym, że dolega mu poważna choroba, ale dodatkowo wyszukuje on w internecie informacji o objawach, łącząc je z poważnymi schorzeniami i często samodzielnie stawiając diagnozę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

600 mln zł dla firm na szerokopasmowy internet. Wiemy, kto może ubiegać się o pożyczkę

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2020 13:00
Firmy telekomunikacyjne z sektora MŚP, które wzięły lub do końca roku wezmą "pożyczkę szerokopasmową" na internetowe inwestycje dostaną korzystniejsze warunki jej spłaty. Ułatwienia obejmą przedsiębiorców dotkniętych skutkami pandemii koronawirusa. To kolejny element Funduszowego Pakietu Antywirusowego.
rozwiń zwiń