Nowe Technologie

Blisko 70 procent z nas regularnie zagląda do sieci. Znamy raport CBOS

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2020 14:43
Z internetu przynajmniej raz w tygodniu korzysta ponad dwie trzecie dorosłych Polaków (68 proc.), czyli prawie tyle samo co przed rokiem (69 proc.) - poinformował CBOS. Dodano, że niemal połowa ogółu dorosłych Polaków ma konto w jakimś serwisie społecznościowym.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock.com/ GaudiLab

- Obecność online zależy przede wszystkim od wieku, a w mniejszym stopniu także od poziomu wykształcenia, który to ma znaczenie głównie w przypadku starszych respondentów. Korzystanie z internetu jest niemal powszechne wśród osób poniżej 35. roku życia, a także bardzo częste wśród mających od 35 do 54 lat, których zdecydowana większość również jest online - napisano w wynikach badania badań CBOS "Korzystanie z internetu".

Dodano, że użytkownicy internetu stanowią ponad połowę wśród respondentów w wieku 55-64 lat. Z kolei offline pozostaje dwie trzecie ankietowanych mających od 65 do 74 lat i dziewięciu na dziesięciu najstarszych badanych - powyżej 75. roku życia.

Jak informuje CBOS, relatywnie najwięcej użytkowników internetu jest wśród osób mających wyższe wykształcenie, a najmniej wśród badanych z wykształceniem podstawowym, co jednak w przypadku tej drugiej grupy w znacznym stopniu warunkowane jest starszym wiekie

Jak podaje CBOS, relatywnie najmniej użytkowników internetu jest na wsi (59 proc.), a zauważalnie więcej niż przeciętnie w dużych miastach, szczególnie w półmilionowych i większych (82 proc.).

internet komputery pxhere.jpg
Nadchodzi technologia 5G. Protesty i przekłamania na jej temat, mogą opóźnić wdrażanie nowego standardu

Komputer stacjonarny czy urządzenia mobilne?

Z badania wynika, że obecnie niemal wszyscy użytkownicy internetu (96 proc., tj. 65 proc. ogółu dorosłych) korzystają z sieci bezprzewodowo poprzez takie urządzenia, jak smartfon, tablet czy laptop. Najszybszy wzrost liczby użytkowników mobilnych przypada na pierwsze trzy lata bieżącej dekady.
Bezprzewodowo z sieci korzystają wszyscy internauci poniżej 35. roku życia i niemal wszyscy w wieku 35-54 lat. Również wśród starszych badanych ogromna większość zalicza się do użytkowników mobilnych.

Badani poniżej 35. roku życia, zwłaszcza mający od 18 do 24 lat, na ogół deklarują stałą obecność online, natomiast wśród mających powyżej 44 lat, a szczególnie najstarszych internautów, przeważa "wchodzenie" do internetu doraźnie, w konkretnym celu.

Z badania wynika, że niemal siedmiu na dziesięciu użytkowników internetu (69 proc., tj. niemal połowa ogółu dorosłych Polaków) ma konto w jakimś serwisie społecznościowym. Ogromna większość z nich (89 proc.) przeglądała zawartość serwisów społecznościowych w miesiącu poprzedzającym badanie.

Badanie zrealizowano w dniach od 15 do 25 czerwca 2020 roku na próbie liczącej 1378 osób.

PolskieRadio24.pl, CBOS, PAP, md

Zobacz więcej na temat: internet POLSKA GOSPODARKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Wakacyjna miłość a RODO. Co ze zdjęciami umieszczonymi w internecie?

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2020 09:38
Publikacja zdjęć na osobistych profilach w mediach społecznościowych, nawet najbliższej rodziny, nie jest czynnością o charakterze osobistym. - Pamiętajmy, to co jest wstawione do internetu pozostaje tam na zawsze. W przypadku wakacyjnych miłości nie myśli się o takich rzeczach, ale warto zapytać drugą osobę czy nie ma nic przeciwko umieszczeniu wspólnego zdjęcia w internecie. Kontakt tych dwóch osób jest bardzo istotny - mówi Mariola Więcławska, ekspert ds. ochrony danych osobowych. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Koronawirus wzmocnił internetowy handel. Wzrosła liczba sklepów i kupujących on-line

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2020 11:34
Przed pandemią przez internet kupowało między 55 a 62 proc. internautów (w zależności od badania). W okresie ograniczeń odsetek ten wzrósł o ok. 11 p.proc., czyli w okolice 70 proc. - podali analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polski internauta celem cyberataków. Phishing najczęściej używany

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2020 14:00
Najczęstszym typem cyberataków w 2019 r. był phishing, czyli próba oszustwa z wykorzystaniem wiadomości e-mail lub SMS, na drugim miejscu znalazły się zgłoszenia dotyczące złośliwego oprogramowania - poinformował CERT Polska w raporcie dot. działalności w zeszłym roku.
rozwiń zwiń