Nowe Technologie

Herona pokonała Bangera. Sztuczna inteligencja wygrała z pilotem w symulowanej walce powietrznej

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2020 12:51
Algorytm sztucznej inteligencji pokonał pilota myśliwca F-16 w wirtualnej symulacji walki powietrznej. Wydarzenie, które odbyło się 20 sierpnia, było finałem konkursu walki powietrznej AI agencji badawczej Pentagonu – pisze serwis c4isrnet.com.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: MyImages - Micha/Shutterstock.com

Algorytm, opracowany przez Heron Systems, z łatwością pokonał pilota myśliwca we wszystkich pięciu rundach, które zakończyły całoroczny konkurs organizowany przez Agencję Zaawansowanych Projektów Badawczych Obrony Pentagonu. Konkurs, zwany AlphaDogfight Trials, był częścią programu Air Combat Evolution DARPA, który pracuje nad automatyzacją w walce powietrze-powietrze i stara się zwiększyć zaufanie ludzi do systemów sztucznej inteligencji.

Agresywność i celność

Pilot znany publiczności tylko po znaku wywoławczym "Banger" – ze względów bezpieczeństwa operacyjnego – jest absolwentem kursu dla instruktorów uzbrojenia Sił Powietrznych. To ekskluzywne szkolenie zarezerwowane dla najlepszych pilotów myśliwców. Jednak – jak podkreślają eksperci – chociaż zwycięstwo systemu AI jest dużym krokiem naprzód dla młodego programu DARPA, praca jest daleka od zakończenia.

Warunki w symulacji nie były w pełni realistyczne. Już na początku system sztucznej inteligencji miał doskonałe informacje, co – jak komentują eksperci – nigdy nie zdarza się w terenie. Jednak system Herona zyskał uznanie ze względu na swoją agresywność i celność strzału.

Co prawda Justin Mock z DARPA, pilot myśliwca, zauważył, że Heron często popełniał błąd w podstawowych manewrach myśliwskich, odwracając się od samolotu wroga w stronę, z której miał – według sztucznej inteligencji – nadlecieć inny samolot, ale był w stanie odzyskać pozycję podczas walki ze względu na "doskonałą zdolność celowania".

Pierwszy krok na długiej drodze

Heron był jedną z ośmiu rozwiązań AI wybranych przez DARPA do udziału w finałowej rundzie konkursu agencji. Wyprzedził takie firmy jak Lockheed Martin, Perspecta Labs, Aurora Flight Sciences, EpiSys Science, Georgia Tech Research Institute, PhysicsAI i SoarTech.

Kierownictwo projektu DARPA przyznało, że wyniki symulowanej walki powietrznej to dopiero pierwszy krok na długiej drodze do opracowania sztucznej inteligencji, która może walczyć w powietrzu.

 

PolskieRadio24.pl/c4isrnet.com/DoS

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

5G to pierwsza z serii bitwa USA-Chiny, potem będą Big Data, AI. Ekspert: nasze dane to dziś strategiczny zasób

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2020 21:30
- Kwestia technologii jest bardzo ważna dla USA i Chin, ponieważ technologie, szczególnie informacyjne, przekładają się nie tylko na konkurencyjność ekonomiczną, na siłę gospodarek, ale też na zaawansowanie sił zbrojnych i domenę cyberbezpieczeństwa – mówi portalowi PolskieRadio24.pl Jakub Jakóbowski (Ośrodek Studiów Wschodnich). - Nasze dane to dziś najważniejszy zasób strategiczny tej rywalizacji - podkreśla.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sztuczna inteligencja oceni skutki suszy. Danych dostarczą zdjęcia z kosmosu

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2020 12:15
Rolnictwo to dziedzina gospodarki, która jest coraz bardziej zależna od nowoczesnych technologii. W opinii Polskiego Instytutu Ekonomicznego mogą się okazać się pomocne w przeciwdziałaniu skutkom suszy. Pomogą w tym komputerowe analizy zdjęć satelitarnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

USA i UFO. Czy Pentagon limituje informacje?

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2020 22:00
Dwa miesiące temu Pentagon opublikował filmy z tak zwanymi "niezidentyfikowanymi powietrznymi zjawiskami", czyli tym, co potocznie nazywa się UFO. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Samolot NATO AWACS nad Polską. Monitoruje przestrzeń w odległości 400 km

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2020 21:10
- Samolot rozpoznania i dozoru radiolokacyjnego NATO AWACS już nad Polską gotowy do ćwiczeń lotnictwa wojskowego - poinformował w sobotę na Twitterze Disinfo Digest. Użytkownicy Twittera podali, że samolot AWACS był widziany m.in. nad warszawskim Ursynowem.
rozwiń zwiń