Nowe Technologie

Już 14,6 tys. szkół podłączonych jest do Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2020 15:15
Umowy przystąpienia do Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej podpisało 18,5 tys. szkół, z czego 14,6 tys. placówek jest już do sieci podłączonych – poinformował minister cyfryzacji Marek Zagórski. Wszystkich szkół w Polsce jest ok. 23 tys.  
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Shutterstock.com

We wrześniu 2017 roku, kiedy startowała Ogólnopolska Sieć Edukacyjna, dostęp do szybkiego Internetu miało 10 proc. szkół.

– W grudniu 2020 r. wszystkie szkoły z umowami będą miały Internet zgodnie z planem – zapewnił szef resortu.


internet_ok.jpg.jpg
Blisko 70 procent z nas regularnie zagląda do sieci. Znamy raport CBOS

200 kursów dla uczniów i nauczycieli

Dyrektor NASK Kamil Sitarski dodał, że od marca do kwietnia z powodu koronawirusa o 60 proc. spadła możliwość podłączaniu szkół do OSE m.in. z powodu braku dostępu do szkół.

– Nadgoniliśmy to i dziś stan podłączeń jest już zgodny z planem – zapewnił.

Zapowiedział też, że przed nowym rokiem szkolnym rusza nowa odsłona portalu OSE IT Szkoła, gdzie będzie dostępnych blisko 200 kursów dla uczniów i nauczycieli, m.in. na temat bezpieczeństwa w sieci, sztucznej inteligencji, algorytmiki czy programowania.

Minister Marek Zagórski wskazał ponadto, że już 400 mln zł przeznaczono na zakup sprzętu dla uczniów i nauczycieli. Tylko w ramach "OSE Wyzwanie" mobilne pracownie komputerowe otrzymały 764 szkoły.

Z kolei program "Zdalna Szkoła+" to kolejne 180 mln zł na sprzęt dla uczniów i nauczycieli.

– Nabór wniosków trwa do 30 września. 139 gmin jeszcze ich nie złożyło, więc zachęcamy je, by zrobiły to jak najszybciej – powiedział minister dodając, że niebawem do szkół trafi kolejne 40 tys. tzw. szkolnych zestawów multimedialnych, czyli tabletów z internetem.

125 tys. tabletów lub 53 tys. laptopów

Szef resortu cyfryzacji przypomniał, że wraz z ogłoszeniem w marcu tego roku zawieszenia zajęć w szkołach, wspólnie z Centrum Projektów Polska Cyfrowa, resort cyfryzacji ogłosił program wsparcia dla samorządów w zakupie sprzętu do zdalnej edukacji. Chodzi o program "Zdalna szkoła" z budżetem 187 mln zł, co stanowi równowartość 125 tys. tabletów lub 53 tys. laptopów. W ramach programu, gminy i samorządy mogły liczyć na gwarantowane wsparcie od 35 do 100 tys. zł.

Programy "Zdalna szkoła" i "Zdalna szkoła+" to działania finansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020.


senior internet komputer babcia kobieta 1200.jpg
Na naukę nigdy nie jest za późno. Bezpłatne szkolenia w ramach kampanii "e-Polak potrafi!"

 

PolskieRadio24.pl/PAP/DoS

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sieci 5G stają się faktem. Tłumaczymy, czym jest ta technologia i co nowego nam przyniesie

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2020 14:15
5G to piąta generacja bezprzewodowej transmisji głosu i danych, kolejny krok w ewolucji dzisiejszych sieci LTE czwartej generacji. 5G jest projektowane do tego, by sprostać bardzo dużemu wzrostowi przepustowości sieci oraz liczby połączeń – czytamy w serwisie emfexplained.info. To milowy krok w kierunku budowy społeczeństwa informacyjnego oraz Internetu Rzeczy.
rozwiń zwiń