Nowe Technologie

E-handel, porady lekarskie, pomoc pracownikom. Kluczowa rola internetu w dobie pandemii

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2020 14:39
Pandemia koronawirusa udowodniła przydatność internetu - jak informuje Główny Urząd statystyczny, rośnie liczba osób robiących zakupy online, sieć pomaga też pracownikom - jedna czwarta z nich świadczy pracę zdalnie. Przez internet można skorzystać z porady lekarskiej oraz otrzymać receptę, a także odbyć wideokonferencję z konsultantem ZUS.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/JP WALLET

W 2020 roku odsetek osób w wieku 16-74 lat kupujących przez internet wzrósł o 7 pkt proc. do 60,9 proc. - podał GUS.

Urząd informuje jednocześnie, że w 2020 r. dostęp do Internetu posiadało 90,4 proc. gospodarstw domowych i było to o 3,7 pkt proc. więcej niż w roku poprzednim.

Rośnie też dostęp do sieci - tak szerokopasmowej jak i mobilnej

W skali roku udział gospodarstw domowych posiadających dostęp do Internetu przez szerokopasmowe łącze mobilne zwiększył się o 12,4 pkt proc., a przez szerokopasmowe łącze stacjonarne – o 5,4 pkt. proc.

Strony internetowe oraz portale społecznościowe większym zainteresowaniem cieszyły się wśród młodszych osób.

Już jedna czwarta pracowników pracuje zdalnie

W 2020 roku blisko 25 proc. osób skorzystało z możliwości pracy zdalnej podczas epidemii - podał w środę GUS.

Najwyższy odsetek (67,8 proc.), odnotowano wśród osób pracujących w zawodach związanych z ICT (wykorzystujących technologie internetowe) a najniższy – w zawodach robotniczych (1,9 proc.).

shutterstock_praca zdalna 1200.jpg
Nieoczekiwany efekt pandemii: pracownikom spodobała się praca z domu

Klienci ZUS mogą korzystać z e-wizyt

Klienci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mogą korzystać z e-wizyt, czyli wideorozmów z ekspertami placówek ZUS.

Jak powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej rzecznik Zakładu Paweł Żebrowski, na razie taka usługa jest dostępna w oddziałach ZUS w Warszawie, Krakowie, Poznaniu i we Wrocławiu.

W listopadzie z e-wizyt będzie można korzystać we wszystkich oddziałach Zakładu.

- Aby zarezerwować taką wirtualną wizytę, należy wejść na stronę www.zus.pl i podać swoje podstawowe dane - wyjaśnia Paweł Żebrowski.

praca zdalna dom 1200.jpg
Praca zdalna: czy pracodawca powinien zwracać za kawę i zużycie sprzętu?

Dodaje, że aby można było odwiedzić ZUS online, wystarczy mieć komputer lub smartfon z kamerką i mikrofonem. Klient wybiera dogodny dla siebie termin i godzinę e-wizyty.


Na taką wirtualną wizytę można umówić się w dni robocze w godzinach 9.00-14.30. Nie może ona trwać dłużej niż 20 minut. Jak tłumaczy Paweł Żebrowski, podczas e-wizyty eksperci ZUS odpowiedzą na pytania z zakresu emerytur i rent, zasiłków, ubezpieczeń i składek.

Porady lekarskie i e-recepty bez wychodzenia z domu

W okresie wzmożonej aktywności wirusów, osoby przewlekle chore nie muszą osobiście odwiedzać lekarza, aby kontynuować leczenie. Po konsultacji telefonicznej bądź poradzie online mogą otrzymać e-receptę SMS-em lub e-mailem.

Przypominamy, że osoby cierpiące na choroby przewlekłe i regularnie zażywające te same leki, nie muszą osobiście udawać się do lekarza po receptę na kontynuowanie leczenia.

shutterstock_1721381962-1200.jpg
Praca zdalna nie tylko w dobie epidemii. Ministerstwo przygotowuje zmianę przepisów

Dzięki wprowadzeniu e-recepty lekarz po konsultacji np. telefonicznej czy online, może wystawić zdalnie e-receptę, którą pacjent odbierze na telefonie (SMS) albo komputerze (e-mail).

Pacjenci, którzy do tej pory nie korzystali z tej postaci e-recepty, muszą aktywować powiadomienia na swoim Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) dostępnym pod adresem pacjent.gov.pl.

W tym celu należy wejść w zakładkę – Moje konto/Edytuj dane i wpisać numer telefonu lub adres e-mail.

Na Internetowym Koncie Pacjenta znajduje się informacja nie tylko o e-recepcie, ale także nazwa leku, sposób jego dawkowania oraz wysokość refundacji.

korona 1200 pap.jpg
Potrzebujesz recepty od lekarza? Możesz ją dostać nie wychodząc z domu

– E-recepta to wygodne rozwiązanie, jednak szczególnie może się sprawdzić w okresach zwiększonej zachorowalności na infekcje, zarówno na te stale występujące, jak i nowe, szybko rozprzestrzeniające się. Choroby wirusowe, szczególnie te przenoszone drogą kropelkową, do szerzenia się potrzebują dość bliskiego kontaktu człowieka chorego ze zdrowym. Do tej pory taki kontakt następował w rejestracji, w poczekalni, w gabinecie i w aptece. Rozwiązania e-zdrowia umożliwiają ograniczenie tego kontaktu, dzięki czemu możemy zatrzymać transmisję wirusa. Pacjent może zarejestrować się elektronicznie, uzyskać e-receptę przez telefon, a do apteki zamiast osoby chorej może iść zdrowy domownik. Zostając w domu, chory nie zaraża innych, a zdrowy domownik, który poszedł do apteki, nie jest narażony na kontakt z wirusem od innego chorego, jeśli w imieniu innych chorych również pojawi się zdrowy domownik – mówi lek. Tomasz Zieliński, wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego.

Konsultacje on-line z lekarzami rodzinnymi

Wszyscy pacjenci, nie tylko Ci przewlekle chorzy, mogą skorzystać także z konsultacji z lekarzem rodzinnym przez telefon, online lub za pomocą innych środków łączności i tym samym ograniczyć konieczność wychodzenia z domu.

Teleporadę lekarską wprowadziło rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej, które obowiązuje od 5 listopada 2019 r.

Zgodnie z jego zapisami, możliwa jest pomoc lekarska lub pielęgniarska na odległość za pomocą systemów teleinformatycznych lub łączności. Ostateczną decyzję czy konieczna będzie wizyta w gabinecie, czy wystarczy konsultacja telefoniczna, podejmie lekarz po rozmowie z pacjentem.

– Dzięki postępującej cyfryzacji ochrony zdrowia w Polsce porady lekarskie czy wizyty pielęgniarskie, które realizowane były dotychczas w warunkach ambulatoryjnych, mogą odbywać się również na odległość, bez bezpośredniego kontaktu z pacjentem. Podczas porady, jeżeli zajdzie taka potrzeba, lekarz może wystawić e-receptę. To bardzo dobre rozwiązanie, szczególnie w okresie zwiększonej liczby zachorowań i zagrożenia wirusowego. Dlatego zachęcamy zarówno personel medyczny, jak i pacjentów, do korzystania z tej formy pomocy – mówi Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia.

Do logowania na Internetowe Konto Pacjenta potrzebny jest profil zaufany lub dowód osobisty z warstwą elektroniczną (e-dowód). Można także zalogować się przez bank PKO BP, jeśli posiadamy konto internetowe iPKO lub Inteligo.

PAP, ZUS, pacjent.gov.pl,  jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Ekspert PIE: pracodawcy i pracownicy wykazali ogromną determinację, aby utrzymać zatrudnienie pomimo pandemii

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2020 17:30
Większość ankietowanych przez nas firm, chce utrzymać obecny poziom płac i zatrudnienia. Ale rośnie odsetek firm, które deklarują wzrost liczby pracowników i poziomu płac - powiedział Andrzej Kubisiak wicedyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Eksperci: oswojenie pandemii zmniejsza obawy o kolejny lockdown, ale zasady pracy zdalnej trzeba uregulować

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2020 12:00
Obawy o ewentualny kolejny lockdown w naszej gospodarce, skutki możliwych lockdownów w innych państwach i ich wpływ na Polskę czy projektowane zmiany w przepisach prawa pracy – to niektóre z tematów dzisiejszych "Rządów Pieniądza", w których gośćmi byli: Piotr Palutkiewicz ze Związku Przedsiębiorców i Pracodawców oraz Piotr Soroczyński z Krajowej Izby Gospodarczej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

We wrześniu wzrosła sprzedaż detaliczna w sklepach oraz w internecie. Znamy nowe dane GUS

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2020 15:00
We wrześniu Polacy chętnie robili zakupy - tak w sklepach jak i w internecie. W placówkach handlowych wzrost sprzedaży detalicznej wyniósł 2,5 procent w ujęciu rok do roku, online - o 9,5 proc. w stosunku do sierpnia.
rozwiń zwiń