Nowe Technologie

Zamieszanie z kursem złotego w Google. Minister cyfryzacji: wdrożymy przepisy, które wymogą większą odpowiedzialność

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2024 10:43
- W 2024 r. wdrożymy do polskiego prawa unijne przepisy, które wpłyną na operatorów, aby brali większą odpowiedzialność za przedstawiane treści - mówił w Programie 3 Polskiego Radia wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski, odnosząc się do sprawy podania przez wyszukiwarkę Google błędnego kursu złotego.

Gawkowski zaznaczył, że jego resort rozpoczął dialog z firmą Google. - Poinformowano nas, że problem wynikał z danych zaciąganych od zewnętrznego operatora. Ale to jest odpowiedź niewystarczająca, bo ona daje poczucie, że ktoś, kto publikuje dane, nie bierze za nie odpowiedzialności - stwierdził wicepremier.

- Rozpoczęliśmy różnego rodzaju działania, które mają doprowadzić do zmiany prawa w taki sposób, abyśmy mogli wymagać [od takich firm jak Google], by dane były podawane w sposób prawdziwy i by nikt nie miał wątpliwości, że z tych danych można korzystać - kontynuował.

Implementacja unijnych przepisów

Minister cyfryzacji nadmienił, że planowane jest wdrożenie unijnych przepisów dotyczących usług cyfrowych. - Chodzi o Digital Service Act (DSA), który w Polsce powinien być wdrożony już jakiś czas temu. Trzeba szybko doprowadzić do tego, aby można było go stosować w naszym kraju. Daje on możliwość, aby władza wpływała na dezinformację, na fake newsy, na to, by operatorzy brali większą odpowiedzialność za treści, które przedstawiają - podkreślił Krzysztof Gawkowski, dodając, że "w katalogu tych spraw mieści się m.in. wyświetlanie danych o kursach walut".

Jednocześnie zaznaczył, że przepisy, które zostaną wprowadzone, mają zabezpieczać obywateli. - One nie będą przeciwko komuś, tylko dla kogoś. Obywatel powinien czuć się zabezpieczony; wiedzieć, że państwo stoi za nim w różnych sytuacjach - powiedział polityk.

Więcej w nagraniu.


Posłuchaj
15:11 Trojka 2024_01_04-08-45-10.mp3 Krzysztof Gawkowski (wicepremier, minister cyfryzacji) gościem Programu 3 Polskiego Radia ("Salon polityczny Trójki")

 

Czytaj także:

***

Audycja: Salon polityczny Trójki
Prowadząca: Beata Michniewicz
Gość: Krzysztof Gawkowski (wicepremier, minister cyfryzacji)
Data emisji: 4.01.2024
Godzina emisji: 8.45

PR3/łl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak