Nowe Technologie

Nie tylko "Wiedźmin". Historia polskich gier

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2016 17:10
Polscy twórcy gier należą do ścisłej czołówki europejskiej, a nawet światowej - podkreślają organizatorzy wystawy "Digital Dreamers". Początki branży sięgają lat 80.
Audio
  • Marek Czerniak i Tadeusz Zieliński o wystawie "Digital Dreamers" (Audycja dla Geekow!/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne. Kadr z gry Wiedźmin
Zdjęcie ilustracyjne. Kadr z gry "Wiedźmin"Foto: mat. promocyjne

To wtedy w Polsce powstawały pierwsze firmy zakładane przez maturzystów i studentów i odbywały się spotkania na giełdach komputerowych. Kolejna dekada przyniosła ogromny rozkwit. - Standardowa sprzedaż gier wynosiła od kilkudziesięciu do 100 tys. sztuk, dziś to wynik osiągalny przez kilka tytułów w ciągu roku, takich jak "FIFA" - mówi Marek Czerniak z Fundacji Indie Games Polska.

Historię polskich gier od 16 stycznia będzie można śledzić na wystawie w Muzeum Techniki i Przemysłu NOT w Warszawie. - Nie jest to wystawa sprzętu ani staroci, chociaż będą gabloty z czasopismami typu "Bajtek" i "Tajemnice Atari" czy duża kolekcja starych pudełek z polskimi grami z przełomu lat 80. i 90. Większość wystawy to jednak opowieść o twórcach - wyjaśnia Marek Czerniak.

Goście audycji rozmawiają też o grze "Wiedźmin", która przoduje we wszystkich światowych rankingach, a w Polsce wciąż niewiele się o niej mówi.  Zapowiadają także, że wystawa "Digital Dreamers" z Warszawy ruszy w świat i zdradzają, gdzie będzie można ją obejrzeć.

***

Tytuł audycji: "Audycja dla Geeków"

Prowadzi: Kamil Jasieński

Goście: Marek Czerniak (Fundacja Indie Games Polska) i Tadeusz Zieliński (ekspert branży gier)

Data emisji: 13.01.2015

Godzina emisji: 12.00

mg/kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

"Star Wars: Battlefront" - gra jak film sci-fi

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2015 18:20
Fani serii "Star Wars" zacierają ręce. 19 listopada w Polsce pojawi się gra "Star Wars: Battlefront", sieciowa strzelanka osadzona w uniwersum "Gwiezdnych wojen" i zrealizowana przez twórców popularnej gry "Battlefield".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Komputerowy ćpun". Jak walczyć z uzależnieniem?

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2015 08:00
Święta to doskonały czas na komputerowy detoks. Zanim Krzysztof Piersa doszedł do takiego wniosku, 20 lat spędził przed monitorem, a walkę z uzależnieniem od gier opisał w książce "Komputerowy ćpun".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Filip Chajzer i wielki powrót planszówek

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2016 18:45
Wraz z modą na lata 90. do łask wróciły gry planszowe, w które gra się w domach, pubach i na profesjonalnych turniejach.
rozwiń zwiń