Nowe Technologie

Wyszukiwarki niewiedzy. Nauka czy fikcja?

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2020 21:08
Danych cyfrowych jest podobno więcej niż atomów na Ziemi. Zdaniem znawców tematu liczba bitów osiągnęła kosmiczne rozmiary. To już gigantyczny ocean bitowy pochłaniający duże ilości energii. Słuszne jest zatem pytanie o to co dalej? 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/GaudiLab

Nad tym zastanawia się dr Melvin  Vopson z Uniwersytetu w Porttsmouth na łamach najnowszego magazynu Amerykańskiego  Instytutu Fizyki "AIP Advances".

Za pierwszy komputer uważany jest ENIAC. Został zaprojektowany w 1945 roku przez naukowców z University of Pennsylvania. To były 42 szafy, każda o wysokości prawie 2,5 metra. Ciągnęły się przez 24 metry. Ważyły 27 ton!  Już w 1947 roku został wynaleziony tranzystor, a układ scalony w 1956 roku. Dziś cieszy nas niespełna półkilogramowy laptop. Z kolei smartfony z najniższej półki cenowej są 50 tysięcy razy szybsze i blisko 45 tysięcy razy lżejsze od ENIAC-a.

Posłuchaj
20:29 Eureka 25.08.mp3 Wyszukiwarki niewiedzy. Nauka czy fikcja? (Eureka/Jedynka)

 

Przed nami sztuczna inteligencja, miniaturowe komputery kwantowe. Zatem jak poruszać się w tym wciąż rosnącym jak nadmuchiwany balon, oceanie bitów? "Pora na wyszukiwarki niewiedzy" - uważa informatyk Tomasz Kokowski, który był gościem audycji. Ale przecież w sieci szukamy potrzebnych nam danych, a specjaliści dwoją się i troją, aby nam w tym pomóc, aby było szybko i na temat. Dlaczego wyszukiwarki niewiedzy? Nauka to czy fikcja? 

Zapraszamy do wysłuchania audycji. 

***

Tytuł audycji: Eureka 

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: Tomasz Kokowski (informatyk)

Data emisji: 25.08.2020 r. 

Godzina emisji: 19.07

ans 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak