Nowe Technologie

Gry komputerowe a funkcjonowanie mózgu

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2019 10:55
Fundacja na rzecz Nauki Polskiej przyznała już po raz 27. stypendia START stu najzdolniejszym młodym polskim naukowcom, reprezentującym wszystkie dziedziny nauki. Gościem audycji "Ludzie nauki" będzie neurokognitywistka - dr Natalia Kowalczyk, która zajmuje się neuroplastycznością mózgu, a dokładniej wpływem gier komputerowych na zdolności intelektualne, czy szerzej na funkcjonowanie mózgu.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Dean Drobot

Doktor Kowalczyk wykazała, że grupa graczy, w porównaniu do osób rzadziej sięgających po gry, miała większą liczbę włókien nerwowych łączących obszary ciemieniowe i potyliczne mózgu. Regiony te są zaangażowane miedzy innymi w przetwarzanie informacji wzrokowo-przestrzennych, które są wymagane w grach akcji, w których gracz musi śledzić szybko poruszające się elementy na ekranie komputera, a przy tym wysilać pamięć i planować strategię na przyszłość.

Dzięki takim połączeniom informacje są przekazywane szybciej, mózg pracuje sprawniej i rośnie spostrzegawczość. Wyniki swoich badań młoda polska uczona z Wydziału Psychologii SWPS Uniwersytetu Humanistycznospołecznego w Warszawie, laureatka programu START 2019, opublikowała w specjalistycznym piśmie "Human Brain Mapping".

***

Na audycję "Ludzie nauki" w paśmie "Eureka" w poniedziałek (22.07) o godz. 19.10 zaprasza Krzysztof Michalski.

ag


Zobacz więcej na temat: mózg gry komputerowe
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Sieci neuronowe naśladują ludzki mózg

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2019 19:05
Ludzki mózg to ciągle najmniej poznany twór w przyrodzie - składa się z ponad 86 miliardów komórek, a każda z nich może mieć nawet kilkanaście tysięcy połączeń z innymi. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy można naśladować ludzki mózg?

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2019 20:00
- Nie trzeba od razu budować całego mózgu, ale możemy zapytać go, jak funkcjonuje - powiedział prof. Tadeusz Marek. W "Eurece" o tym, czym są sieci neuronowe, jak można sztucznie naśladować mózg i do czego cżłowiekowi potrzebny jest sen.
rozwiń zwiń