Nowe Technologie

Fotonika zastąpi w przyszłości elektronikę?

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2021 14:22
W czasach pandemii, gdy nasza rzeczywistość przenosi się do sieci, to zjawisko intensywnie się rozwija. - Fotonika nie jest nowa, to po prostu przesyłanie informacji za pomocą fal elektromagnetycznych - mówi dr Adrian Zając z poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego. - Już jesteśmy jednym kroczkiem w "Gwiezdnych wojnach".
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: shutterstock

komputer haker stock 1200.jpg
Bezpieczeństwo w sieci - jak o nie zadbać?

- Zasada działania światłowodu jest taka, że wykorzystuje się tam zasadę całkowitego wewnętrznego odbicia. Promień elektromagnetyczny - w tym przypadku światła - nie może wydostać się rurki z tworzywa sztucznego lub szkła, bo kąt pod którym pada na granice tego szkła powoduje, że fala odbija się całkowicie w kierunku wnętrza przewodu i to dzieje się ileś milionów razy.

Posłuchaj
04:50 Czwórka stacja nauka fotonika 22.02.2021.mp3 Czym jest i jak działa fotonika? (Stacja Nauka/Czwórka) 

Światłowód to początek długiej drogi rozwoju techniki, na której końcu znajduje się fotonika, czyli przesyłanie informacji za pomocą fal elektromagnetycznych. - Różnicą jest nośnik informacji - tłumaczył Adrian Zając. Jak mówił, foton ma "kilka przewag nad elektronem", m.in. nie ma ładunku magnetycznego. - Ma także zerową masę i występuje w bardzo szerokim przedziale częstotliwościowym, przez to przesyłanie informacji jest nieporównywalnie szybsze niż w przypadku użycia prądu elektrycznego. 

praca zdalna dom 1200.jpg
Komunikacja w czasie pandemii. "To czas kreatywności"

Zobacz także:

Jak tłumaczył, w czasie pandemii zwiększanie przepustowości łączy jest niezwykle istotne. - Dzięki temu będziemy mogli szybciej ładować filmy, odbierać maile, zwiększą się także nasze limity dostępności danych i możliwości w zakresie przepustowości - mówił dr Adrian Zając. - Technologie fotoniczne pozwalają też na wyświetlanie obrazów w trzech wymiarach, co jest już prostą drogą do... holografii. 

Posłuchaj także:

Ekspert przyznaje, że możliwości są olbrzymie. - Jesteśmy "jednym kroczkiem" w "Gwiezdnych wojnach". Odpowiednie zastosowanie technologii fotonicznej powoduje, że możemy wyświetlić trójwymiarowy obraz, który oglądać można z każdej strony - tłumaczył ekspert. Jak mówił, najważniejszym problemem jest odbiór sygnału. - Odbiorniki mogą sobie nie poradzić z wszystkimi przesyłanymi informacjami - tłumaczył ekspert. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotowała: Szymon Majchrzak

Data emisji: 22.02.2021

Godzina emisji: 12.20

kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Społeczeństwo informacyjne. Należysz do niego?

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2016 19:00
Światowy Dzień Społeczeństwa Informacyjnego przypada 17 maja. Dawniej święto to obchodzone było jako Światowy Dzień Telekomunikacji.
rozwiń zwiń