Nowe Technologie

Internet. Czy unijne regulacje mogą zagrozić start-upom?

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2023 22:06
W Brukseli analizowany jest pomysł, aby tak zwane big techy, których biznesy w całości oparte są na internecie, płaciły za dostęp do niego. Co jednak z gwarantowaną neutralnością sieci? Czy opłaty gigantów nie zostaną przeniesione na zwykłych internautów i nie przeszkodzą w rozwoju start-upów?
W Brukseli powrócił temat opłat za dostęp do internetu
W Brukseli powrócił temat opłat za dostęp do internetu Foto: shutterstock//ProStockStudio

- Neutralność sieci jest czymś, co jest gwarantowane przez prawo Unii Europejskiej. Jest to zasada, zgodnie z którą, dostawcy usług dostępu do internetu traktują wszystkie transmisje danych równo: bez dyskryminacji, ograniczania, ingerencji, bez względu na nadawcę i odbiorcę - tłumaczy Tomasz Snażyk, prezes Startup Poland. - Jakiekolwiek próby naruszania tej neutralności są więc niezgodne z prawem unijnym.

Powracający temat

Po raz pierwszy temat opłat za dostęp do internetu pojawił się blisko dekadę temu. Teraz powrócił do przestrzeni publicznej. Internet to nie tylko dostęp do wiedzy, kultury i rozrywki oraz baza wymiany informacji, ale także sposób na zarabianie pieniędzy. - Z jednej strony mamy, nas konsumentów, którzy płacą za dostęp do kontentu. Także my i firmy płacimy za dostarczanie internetu. Mamy też firmy telekomunikacyjne, które działają na tym rynku i które niejednokrotnie, przynajmniej w tej części Europy, biorą granty na to, żeby rozwijać swoją sieć - tłumaczy gość audycji. - Cała dyskusja polega na tym, że w Brukseli zdano sobie sprawę, że zmieniła się forma korzystania z internetu.

Z powodu rozwój serwisów i platform przepustowość internetu jest w bardzo dużej części wykorzystywana przez serwisy streamingowe, gaming czy social media. - Bruksela argumentuje, że takie firmy powinny się dorzucać do tego, żeby ta sieć i infrastruktura działała tak, jak chcemy, żeby ona działała. Stąd propozycja wprowadzenia opłat - wyjaśnia specjalista. - Jednak w przypadku start-upów te opłaty wiązałyby się jednak z nierównością. Dlatego eksperci i my jako Fundacja Startup Poland, bijemy na alarm.

 

Źr. Facebook/Startup Polska


Nierówne szanse

Według fundacji, po bliższym przyjrzeniu się propozycjom zmian w prawie okazuje się, że mogą pojawić się kolejne bariery lub konieczność wprowadzenia dodatkowych obowiązków, których twórcy start-upów nie brali pod uwagę podczas swojej inwestycji. Dlatego powstał raport dotyczący neutralności sieci i jej wpływu na start-upy. - Został on przygotowany na podstawie badania przeprowadzonego wśród sześciu krajów Unii Europejskiej: w Polsce, Bułgarii, Chorwacji, na Węgrzech, Litwie i Rumunii - wylicza Tomasz Snażyk. - Temat jest dość złożony, zachęcam do zapoznania się z raportem, który jest dostępny na naszej stronie.

 

Posłuchaj
16:02 Czwórka/TOP - neutralność internetowa 18.05.2023.mp3 Tomasz Snażyk, prezes Startup Poland o neutralności internetowej (TOP/Czwórka)

***

Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem

Prowadzi: Jeremi Angowski

Goście: Tomasz Snażyk (prezes Startup Poland)

Data emisji: 18.05.2023

Godzina emisji: 17.23

aw


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Wojna w mediach społecznościowych. Jak wygląda?

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2022 11:20
Portale społecznościowe, do niedawna publikujące rozrywkowe treści, stały się teraz środkiem przekazu informacji o sytuacji w Ukrainie. Możemy zobaczyć wojnę, która nie jest przefiltrowana przez telewizyjne wiadomości - taką, jaką widzą ją zwykli ludzie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Swipest - aplikacja społeczna dla graczy. Jak działa?

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2023 17:06
Szukasz kogoś do wspólnego napadu na bank w najnowszej odsłonie GTA? A może brakuje ci ADC w League of Legends? Platforma Swipest pomoże - dzięki niej można poznawać graczy i nawiązywać przyjaźnie. 
rozwiń zwiń