Nowe Technologie

Rosyjska wojna informacyjna wymierzona w Polskę. Wiceminister cyfryzacji: nikt nie jest bezpieczny

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2024 08:32
Rosyjskie ataki informacyjne są codziennością - powiedział w Polskim Radiu 24 wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski. - Możemy być po wielu szkoleniach i mieć wysoką świadomość, ale wystarczy chwila nieuwagi i staniemy się ofiarą ataku. Nikt nie jest bezpieczny - podkreślił.

- Rosja jest aktywna globalnie, ale w Polsce ta dezinformacja również jest na bardzo wysokim poziomie - powiedział w Polskim Radiu 24 wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski pytany o baner na proteście rolników, nawołujący Putina by ten "zrobił porządek z Ukrainą i Brukselą".

Podkreślił, że bardzo się cieszy ze sposobu pracy polskich służb odpowiedzialnych za cyberbezpieczeństwo. Wskazał na CERT, działający na polu cywilnym, jak i wojskowym. Podkreślił, że służby nie tylko dbają o nasze bezpieczeństwo, ale też walczą z "częścią zorganizowanej akcji przeciwko Polsce".

- Cieszę się, że trwają prace nad "Aktem o usługach cyfrowych", który pomoże w zwiększeniu kultury internetowej i [da] większą kontrolę nad danymi, które są w sieci - zaznaczył Dariusz Standerski. 

Ochrona danych w sieci. Wiceminister cyfryzacji apeluje o ostrożność. "Nikt nie jest bezpieczny"

Jak mówił gość "Poranka 24", Polska jest w środku codziennych działań dezinformacyjnych Rosji przybierających skalę masową. - Ten konflikt w sieci zupełnie nie przypomina konfliktu zbrojnego konwencjonalnego, on toczy się na naszych telefonach komórkowych i naszych komputerach - zaznaczył wiceminister cyfryzacji.  

Jak mówił, to często ataki wymierzone w pojedyncze osoby tak, by ich zainfekowany sprzęt zarażał kolejne telefony i komputery. - Tak się kończy wysyłanie podejrzanych linków, przekierowywanie na np. całkowicie fałszywe strony banków, które wyglądają jak prawdziwe. Wpisując dane na stronie takiego banku, przekazujemy je do oszustów - wyjaśnił. 

Przyznał, że są to działania "również kierowane z Rosji", które "przybierają naprawdę bardzo różne znamiona". - To, po pierwsze, nasze prywatne cyberbezpieczeństwo, po drugie - bezpieczeństwo firm, samorządów, wreszcie - zabezpieczenie rządu i infrastruktury krytycznej państwa. Widzimy, jak wiele jest poziomów [ataku] i jak bardzo musimy się zabezpieczać w tym obszarze - dodał. 


(PAP) (PAP)

Gość Polskiego Radia 24 wskazał, że "każdy telefon, komputer, każdy sprzęt mający połączenie z internetem jest podatny na zainfekowanie". - Wystarczy chwila nieuwagi i zła wola osoby po drugiej stronie. Nikt nie jest bezpieczny. Możemy być po wielu szkoleniach i mieć wysoką świadomość, ale wystarczy chwila nieuwagi i staniemy się ofiarą ataku - mówił Dariusz Standerski. 

Więcej w nagraniu. 

Posłuchaj
17:24 Dariusz-Standerski--[PR24]PR24 (mp3) 29 luty 2024 07_33_06.mp3 Wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski: Polska jest stałym celem rosyjskiej wojny informacyjnej ("24 pytania - Rozmowa poranka"/ PR24)

 

Czytaj także: 

***

Audycja: "24 pytania - Rozmowa poranka"

Prowadzący: Karol Surówka

Gość: Dariusz Standerski (wiceminister cyfryzacji)

Data emisji: 29.02.2024

Godzina emisji: 7.33


Polskie Radio 24, IAR/ mbl

wmkor

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak