Nowe Technologie

Wielki prekursor fantastyki. Twórczość Philipa K. Dicka

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2017 19:00
Na początku października na ekrany kin wejdzie „Blade Runner 2049”. To kontynuacja „Łowcy androidów” z 1982 roku, na motywach powieści „Czy androidy śnią o elektrycznych owcach?” Philipa K. Dicka. Pisarz ten miał znaczący wpływ na rozwój gatunku science-fiction. O jego twórczości w audycji Rozpruwacz Kulturalny mówili prof. Dominika Oramus (Instytut Anglistyki Uniwersytetu Warszawskiego) i dr Radosław Kot (socjolog, badacz i tłumacz s-f).
Audio
  • 23.09.2017 Prof. Dominika Oramus (Instytut Anglistyki UW) i dr Radosław Kot (socjolog, badacz i tłumacz s-f) o twórczości Philipa K. Dicka.
Philip K. Dick, amerykański pisarz science fiction, który miał znaczący wpływ na rozwój tego gatunku literackiego.
Philip K. Dick, amerykański pisarz science fiction, który miał znaczący wpływ na rozwój tego gatunku literackiego.Foto: wikipedia.org/public domain

Zdaniem Dominiki Oramus, historia Dicka łączy się w pewnego rodzaju przewartościowaniem literatury fantastycznej, z jakim mamy do czynienia w USA przez ostatnie 40 lat, a w Europie od 15-lat. Gość tłumaczyła, że literatura fantastyczno-naukowa, która powstała na przełomie lat 20. i 30. XX wieku w USA, jako literatura klasy B w pewnym momencie zaczęła się przekształcać. – Dick jest osobą, która to dobrze pokazuje. Zaczął jak pulpowy twórca, który pisał dużo, marnie, za bardzo złe pieniądze. Potem zaczął pisywać krótkie powieści, a w którymś momencie w napływie słów w jego twórczości zaczęły się pojawiać zadziwiające wątki, które były niedostrzegane – wyjaśniała. Prof. Oramus przypomniała, że dopiero w latach 80. nastąpiło zainteresowanie fantastyką, jako sposobem mówienia o przyszłości. – Dick był jego wielkim prekursorem, ojcem założycielem gatunku, twórcą pewnego rodzaju estetyki – podkreśliła.

Jak wyjaśniał dr Kot, istnieją przypuszczenia, że Dick cierpiał na „pewne przypadłości”. – Niektórzy mówią o schizofrenii paranoidalnej, ale nie wiemy na pewno. Jest coś na rzeczy, głównie przez sposób oglądu rzeczywistości, którą Dick przyjął – przekonywał. Wskazywał, że jest on szczególny, właściwy osobie nadwrażliwej, nastawionej na odbiór innych aspektów rzeczywistości. Gość ocenił jednak, że Dick nie był raczej „wariatem”, bowiem uchodził za człowieka komunikatywnego, towarzyskiego i wesołego. – Natomiast sposób jego spojrzenia na rzeczywistość, w który próbował swoją myśl ukierunkować, filozof w tym momencie się pojawiał – powiedział.

Badacz mówił również, że Philip K. Dick miał nikłe pojęcie o technologii i nie próbował jej zgłębiać. Jego zdaniem, „była ona pretekstem, a ważniejsze były inne sprawy”.

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem programu był Jakub Moroz.

Polskie Radio 24/ip

_____________________

Rozpruwacz Kulturalny - wszystkie audycje Jakuba Moroza

Data emisji: 23.09.2017

Godzina emisji: 18:15


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Fantastyczna wizja świata według Krzysztofa Piskorskiego

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2016 20:43
Połączenie futurystycznej technologii ze słowiańską magią oraz epoką powstań narodowych i Wielkiej Emigracji. Oto świat w najnowszej książce Krzysztofa Piskorskiego „Czterdzieści i cztery”. W audycji „Między kropkami” pisarz, autor fantastyki i twórca gier fabularnych opowiedział słuchaczom o tym, jak udało mu się zestawić ze sobą te wszystkie elementy i dlaczego warto sięgać po literaturę fantastyczną.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lech Jęczmyk: kryzys oznacza zagrożenie i szansę

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2017 11:45
- Wielcy i silni potrzebują kryzysu. Po każdym kryzysie liczba banków się zmniejsza, pozostają tylko silniejsze. Najprawdopodobniej kryzysy są wywowływane specjlanie po "dojściu do ściany". Są trzy wyjścia z sytuacji: całkowita rujnacja sytemu pieniężnego, wojna lub Jedwabny Szlak, który otworzy nowe drogi - mówił w Polskim Radiu 24 eseista, tłumacz, teoretyk cywilizacji, autor m.in. "Nowego Średniowiecza" Lech Jęczmyk. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jakub Nowak: fantastyka zawsze stała opowiadaniami

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2017 07:30
Jacek Dukaj tak mówi o pisarstwie Kuby: Kto w Polsce pisze jeszcze oryginalną science fiction? Jakub Nowak. I nie jest to SF inżynierów i gadżeciarzy, lecz pełne spektrum literatury - szukającej nowatorstwa tak w treści, jak i w formie opowieści. Autor zbioru opowiadań "Amnezjak" był gościem audycji Miedzy Kropkami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dmitrij Głuchowski: „Musiałem zwrócić się w stronę opowieści fantastycznych”

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2017 14:35
Gościem audycji Warto Czytać był rosyjski pisarz Dmitrij Głuchowski. Mówił o genezie swego pisarstwa i odpowiedział na pytanie, czy pisanie powieści science-fiction jest dla niego oderwaniem od otaczającej go rzeczywistości?
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Klątwa przeznaczenia". Powieść fantasy, która powstała z przyjaźni

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2017 13:27
Przyjaźń literacka Moniki Magoski-Suchar i Sylwii Dubieleckiej zaczęła się w licealnej ławce, a 18 lat później zaowocowała wydaniem wspólnie napisanej debiutanckiej powieści fantasy "Klątwa przeznaczenia". O pracy nad książką opowiadały w audycji Kultura nie Całkiem Osobista autorki książki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przyszłość świata robotów

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2017 08:00
Elastyczne, lekkie roboty, które niczym klocki lego dają się składać w większe struktury to przyszłość, której została poświęcona praca w „Science Robotics”. Czy roboty zabiorą pracę ludziom i będą mogły ich zastąpić? Gościem audycji Zdziwienie tygodnia był Rafał Chojecki z Instytutu Automatyki i Robotyki Politechniki Warszawskiej.
rozwiń zwiń