Nowe Technologie

Stare komputery na festiwal, a nie do lamusa

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2021 10:28
Gdy wydaje się, że stare komputery można oddać już tylko na złom, wtedy pojawia się festiwal Pixel Heaven  i zabiera nas do dawnego świata IT - świata retro komputerów, gier i dawnych magazynów. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Nonchanon
shutterstock gaming gra komputer pizza 1200.jpg
Zawód "no-life". Kiedy gaming staje się sposobem na życie

Przed nami 9. odsłona festiwalu Pixel Heaven. W dniach 8-10 października zajmie ona przestrzeń Warszawskiej Szkoły Filmowej. To wielkie wydarzenie dla fanów starych komputerów, starych konsol, gier z lat 80. i 90. też gier planszowych. 


Posłuchaj
11:41 czwórka pierwsze słyszę 05.10.2021.mp3 O Pixel Heaven opowiada Robert Łapiński, organizator (Pierwsze słyszę/Czwórka)

- Jesteśmy zadowoleni ze wracamy w formie stacjonarnej. Wracamy na żywo w przestrzeniach Warszawskiej Szkoły Filmowej. Program mam wypełniony po brzegi od piątku do niedzieli - mówi Robert Łapiński. - Będzie wielka wystawa tych pierwszych komputerów 8/16bit. W tym roku będzie duży nacisk na komputery ZX Spectrum, te na których się wychowaliśmy. Niedawno zmarł twórca tej maszynki. Z tego powodu porozmawiamy o tych komputerach, a
syn i kuzyn Sinclaira przyjadą specjalnie na nasz festiwal. Z pewnością w ich opowieściach nie zabraknie wspomnień z tamtych lat - dodaje. 

Na festiwalu nie zabraknie atrakcji dla fanów komiksów. Zostanie zaprezentowana największa w Europie wystawa figurek Star Wars. - Zaprezentujemy kilkaset elementów z kolekcji zbieranej przez kilkadziesiąt lat - zdradza organizator. - To będzie prawdziwa uczta - dodaje. 

Największym bohaterem festiwalu będzie komputer ZX Spectrum. - Będzie można na nich zagrać, będą dostępne przez cały czas trwania festiwalu - zaprasza gość Kamila Jasieńskiego. - Odrębna sala, o nazwie ZX Hall będzie poświęcona tej maszynce. Będzie literatura, filmy o ZX, stare modele. Na festiwalu można będzie też podpisać petycję, by nazwać nazwiskiem Sinclaira jedną z ulic w Warszawie - dodaje. 

Czytaj także:

Fanów dawnych magazynów IT - "Bajtka" i "Top Secret"  z pewnością ucieszy spotkanie z dawnymi redaktorami czasopism.  

Na Pixel Heaven pojawią się też najgorsze gry na świecie. - Nie zabraknie gier wybitnych, ale te beznadzieje też zapadają w pamięć - podkreśla organizator.


Gratką będzie też fliper z 1976 rok. - To maszyna w idealnym stanie, odrestaurowana przez kolekcjonera z Elbląga. Specjalnie ze względu na tę maszynę na Pixel Heaven będzie zaaranżowany specjalny salon gier. 

Robert Łapiński przypomina też o konkursie Pixel Awards Europe, do którego zgłoszono 133 niezależne gry, stworzone w 2021 roku. - 12 z nich dostało się do finału - zdradza. - Będzie można zagrać w te gry, a i publiczność będzie mogła przyznać swoją nagrodę, w drodze głosowania - dodaje. 

Festiwal odbywa się w dniach 8-10 października w Warszawie. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Robert Łapiński (organizator Pixel Heaven)

Data emisji: 05.10.2021

Godzina emisji: 08.16

pj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Komputery, konsole, gry sprzed pół wieku

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2021 14:13
W 2017 roku we Wrocławiu powstało Muzeum "Gry i Komputery Minionej Ery". Wśród eksponatów znajdują m.in. Magnavox Odyssey, Pong czy Atari 2600. A jak takie placówki radzą sobie w pandemii?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Torrenty - legalna sieć, używana w niecnym celu. Jest wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2021 12:53
TSUE orzekł w sprawie torrentów. W wyroku zaznaczono, że udostępnianie nawet najmniejszej części pliku, którego nie jesteśmy właścicielami, jest naruszeniem prawa własności intelektualnej i może nas słono kosztować. 
rozwiń zwiń