Nowe Technologie

Media społecznościowe. Jak kręcić rolki i tworzyć skuteczne treści?

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2024 19:00
Jakub Nowak, znany jako Kuba od rolek jest twórcą cyfrowym. W Czwórce podpowiada jak kręcić rolki i tworzyć skuteczne treści. - Ważne jest mieć dobry kontent i kręcić interesujące i ciekawe filmiki - tłumaczy. 
Wiele osób tworzy swoje profile w mediach społecznościowych. Podpowiadamy, jak kręcić rolki i tworzyć skuteczne treści
Wiele osób tworzy swoje profile w mediach społecznościowych. Podpowiadamy, jak kręcić rolki i tworzyć skuteczne treściFoto: shutterstock/Ground Picture
  • Według gościa Czwórki, jeśli prowadzimy jakąś działalność, sprzedajemy usługi czy produkty, powinniśmy mieć profil w mediach społecznościowych. 
  • Najlepszą formą dotarcia do odbiorców są rolki. 
  • W Czwórce podpowiadamy, jak tworzyć rolki i skuteczne treści.

Sieć jest nieprzebranym źródłem wiedzy oraz informacji, a z każdym dniem przybywa profili w mediach społecznościowych. Najlepiej w ostatnich latach klikają się rolki. - Rolki, YouTube Shorts czy tiktoki zyskały bardzo na popularności i teraz są ulubioną formą oglądania w sieci - mówi Kuba od rolek. - Ten trend utrzymuje się od pandemii i myślę, że to się nie zmieni. Format wideo jest bardzo angażujący i łatwo jest go konsumować. Podejrzewam, że rolki z nami zostaną, chyba że kiedyś pojawi się coś jeszcze nowocześniejszego i ciekawszego.


Rolki - jak je kręcić i tworzyć?

Mariusz podpowiada, że to najlepsza obecnie forma dotarcia do odbiorców, i daje kilka wskazówek, dla tych, którzy rozpoczynają swoją przygodę jako twórcy internetowi.

- W dzisiejszych czasach, jeżeli ktoś chce zaistnieć w sieci, rolki to najlepszy sposób, żeby zbudować dużą grupę odbiorców. Platformy stawiają na to, żeby rolki docierały do dużej grupy ludzi - tłumaczy. - Posiadanie profilu w mediach społecznościowych jest podstawą jeśli prowadzimy jakąś działalność, sprzedajemy usługi czy produkty. To też jest na pewno dobre rozwiązanie, jeżeli chcemy po prostu zbudować swoją markę osobistą. 

 

Jakie są zasady tworzenia ciekawych rolek?

Żeby stworzyć rolkę, która będzie budowała zasięgi, będzie angażująca i chętnie oglądana, dobrze trzymać się kilku zasad. 

- Przede wszystkim musimy się zastanowić, o czym chcemy mówić i jakiego tematu dotyczy nasz profil. Drugą rzeczą będzie zastanowienie się, co nasz odbiorca powinien usłyszeć, czyli jaki problem w jego życiu rozwiążemy lub jakie marzenie spełnimy - wyjaśnia gość Czwórki. - Ważna jest też długość filmiku. Jest wiele teorii z tym związanych, niektórzy uważają, że nie powinna przekraczać 30 sekund. Według mnie rolka powinna trwać tyle, ile jesteśmy w stanie utrzymać uwagę naszego odbiorcy. Przyjmuję jednak zasadę przy montażu, że jeżeli da się coś usunąć z tej rolki, co nie zmienia jej sensu, to żeby była tak krótka, jak to możliwe.


 


Rolki - czy początek jest ważny?

Istotną kwestią jest przyciągnięcie uwagi odbiorcy. Według rozmówcy Kamila Jasieńskiego liczy się nośny temat i pierwsze 3 sekundy, które mamy na przyciągnięcie uwagi odbiorcy.

- Jeżeli coś nie zwróci uwagi odbiorcy, to od razu przejdzie do kolejnego filmu. Dlatego na początek najlepiej zadziałać na jak najwięcej zmysłów - podpowiada specjalista. - Powinniśmy coś powiedzieć, pokazać na ekranie. Najlepiej, jeżeli to będzie coś ciekawego i angażującego.  


Jak przyciągnąć uwagę i zaistnieć w sieci?

Warto być kreatywnym i szukać nowych sposobów na przyciągnięcie uwagi niestandardowymi działaniami. Jeżeli jednak dopiero zaczynamy, to warto wzorować się na znanych twórcach i wykorzystywać ich patenty.

 

Posłuchaj
14:38 CZWORKA/Pierwsze słyszę - Mariusz od rolek 05.04.2024.mp3 Kuba od rolek podpowiada, jak kręcić rolki i tworzyć skuteczne treści do mediów społecznościowych (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

A jak zaistnieć w sieci? - Na początek, jeżeli zaczynacie z nowym kontem, tworzyć dużo rolek, bo one pozwolą zbudować grupę odbiorców. Nie radzę skupiać się np. na Insta Stories, tylko faktycznie na rolkach - zaznacza Jakub Nowak. - Najlepiej wybrać sobie jeden temat, wokół którego będziemy tworzyć content, i być wytrwałym. Czasami zajmuje nawet 50 publikacji, zanim dotrzemy do większej grupy niż kilkaset osób. Więc twórzmy jak najlepszej jakości treści, które są oparte na jednym temacie. I to jest przepis na sukces na początku. Pamiętajmy, żeby nasza wyjątkowość miała sens i to, co nakręcimy, było interesujące i ciekawe.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Jakub Nowak (autor profilu "Kuba od rolek") 

Data emisji: 05.04.2024 

Godzina emisji: 8.15

aw/wmkor

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Święto "misia" polarnego. Wiecie, że ich skóra jest czarna?

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2023 13:52
27 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Niedźwiedzia Polarnego. To zwierzę to największy przedstawiciel swojego rodzaju, niezwykle skuteczny myśliwy i świetny pływak. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Polarniczki" - pięć niezwykłych historii w dokumencie Kuby Witka

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2024 16:50
Wraz z końcem ferii rozstajemy się z cyklem o kobietach, które nie bały się przekraczać granic. Dotychczas jego bohaterkami były reprezentantki polskiej wspinaczki wysokogórskiej. Tym razem zapraszamy na spotkanie z pionierkami badań polarnych w Arktyce i Antarktyce. A to za sprawą filmu "Polarniczki" w reżyserii Kuby Witka.
rozwiń zwiń