Nowe Technologie

Pandemia przyspieszyła cyfryzację. Dr Kawecki: byliśmy przez nią odważniejsi w decyzjach

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2020 15:28
- Mówi się, że w ciągu ostatnich 6 miesięcy przez ten bieg pandemiczny przyspieszyliśmy, jeśli chodzi o cyfryzację, o dwa lata, bo byliśmy odważniejsi w decyzjach i wzrosła nasza świadomość - powiedział dr Maciej Kawecki, ekspert ds. cyfryzacji. 
dr Maciej Kawecki
dr Maciej KaweckiFoto: PR24/AK

W połowie roku w naszym kraju operatorzy komórkowi uruchomili sieć piątej generacji, nazywaną popularnie 5G. Pozwala ona na szybszy transfer danych, co umożliwia mniej problemowe korzystanie m.in. z internetu. Jednak wraz z pojawieniem się na początku roku pierwszych informacji o wejściu do naszego kraju tego systemu, rozpoczęły się protesty osób podważających bezpieczeństwo nowych rozwiązań dla ludzkiego zdrowia. Ministerstwo cyfryzacji powołało nawet nieformalny zespół ekspertów do walki z fobiami i strachem przed tą siecią.

Czas pandemii

zakupy internet 1200.jpg
Kuszą cię poświąteczne wyprzedaże w internecie? Zobacz, jak bezpiecznie z nich skorzystać

Jak mówił gość Polskiego Radia 24 pandemia i konieczność pozostania w domach zmieniła nastawienie społeczeństwa do nowych technologii, nawet do sieci piątej generacji. - Zaczęliśmy rok 2020 od strajków związanych z siecią 5G. Z polemiką związaną z wpływem tej sieci na zdrowie człowieka. Nagle okazało się, że po 12 miesiącach jej większa przepustowość i transfer danych, jaki zapewnia, stał się dla nas zbawieniem w jakiś sposób, bo dzięki niemu jesteśmy wszyscy połączeni w jakiś sposób - powiedział Maciej Kawecki.

- Obecnie większość z nas nie korzysta jeszcze z sieci 5G. Jednak rok 2021 i jego końców będzie tym czasem, kiedy większość z nas będzie korzystała z internetu piątej generacji. Zapomnimy o słowie buforowanie czy opóźnienie w transferze danych. Te terminy przejdą do lamusa - dodał.

Czytaj także:

Zdaniem eksperta specyficzna sytuacja wywołana koronawirusem spowodowała, że proces cyfryzacji i rozwoju nowych technologii zdecydowanie przyspieszył, choć ciągle jest wiele do zrobienia. - Nigdy nie można powiedzieć, że w sprawach technologii nie jest dużo przed nami. Rozwój nowych technologii jest nieograniczony w żaden sposób. Mówi się, że w ciągu ostatnich 6 miesięcy, przez ten bieg pandemiczny, przyspieszyliśmy, jeśli chodzi o cyfryzację z 10 do 8 lat, bo byliśmy odważniejsi w decyzjach i wzrosła nasza świadomość - powiedział gość Polskiego Radia 24.

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy

Posłuchaj
10:55 _PR24_AAC 2020_12_28-14-46-34.mp3 Dr Maciej Kawecki: w ciągu pół roku przyspieszyliśmy cyfryzację o 2 lata ("Gość PR 24")

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: Dr Maciej Kawecki (ekspert ds. cyfryzacji, prezes Instytutu Lema)

Data emisji: 28.12.2020

Godzina: 14:46

dz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Kilkadziesiąt wydarzeń, tysiące uczestników. Za nami GovTech Festival - pierwsze takie wydarzenie w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2020 09:10
Kilkadziesiąt wydarzeń, w tym webinaria, hackathony i konkursy, oraz tysiące uczestników - tak wyglądał GovTech Festival, czyli trwający miesiąc cykl inicjatyw online, w których udział mógł wziąć każdy zainteresowany. Uczestnicy hackathonów i konkursów otrzymali nagrody pieniężne o łącznej wartości prawie 600 tys. zł.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Eksperci: Polska wiele skorzystała na unijnych funduszach, ale największe korzyści ze wspólnego rynku odnoszą Niemcy

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2020 11:11
Jesteśmy jednym z głównych beneficjentów europejskich funduszy. W ciągu 16 lat dostaliśmy ponad bilion zł na współfinansowanie projektów infrastrukturalnych. Oczywiście są też korzyści dla Polski ze wspólnego, unijnego rynku, ale jego największym  beneficjentem jest gospodarka niemiecka – mówił w audycji "Rządy Pieniądza" Piotr Palutkiewicz ze Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Według dr. Artura Bartoszewicza (SGH) nadzieją jest coraz większe zrozumienie, że zapowiedź weta to zwykły mechanizm prowadzący ostatecznie do porozumienia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marek Zagórski: już ponad 1,7 miliona użytkowników aplikacji ProteGO Safe

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2020 14:02
Sekretarz stanu w Kancelarii Premiera Marek Zagórski na antenie Programu 1 Polskiego Radia zachęcał do korzystania z aplikacji Stop COVID ProteGo Safe. Wskazał, że w Polsce jest zarejestrowanych obecnie milion 700 tysięcy użytkowników tej aplikacji.
rozwiń zwiń