Nowe Technologie

Przemoc w internecie. Jak ustrzec przed nią dzieci? Specjalistka wyjaśnia

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2024 22:31
Przemoc w internecie jest zjawiskiem coraz powszechniejszym i niemal każdy z nas jej doświadczył. Spotykają się z nią także nasze dzieci. Jak z nią walczyć? Jak ją rozpoznać? W Polskim Radiu 24 sprawę próbowała wyjaśnić Martyna Różycka, kierowniczka Działu Reagowania na Nielegalne Treści w Internecie Dyżurnet.pl w NASK, choć jak sama przyznała, sprawa jest bardziej skomplikowana, niż by można pomyśleć.
W Polskim Radiu 24 rozmowa o przemocy w sieci i tym, jak uchronić przed nią dzieci
W Polskim Radiu 24 rozmowa o przemocy w sieci i tym, jak uchronić przed nią dzieciFoto: Shutterstock/Gladskikh Tatiana

Specjalistka z NASK wyjaśniła na początku, że jednym z problemów dostrzegania przemocy w sieci jest to, że co innego często jako przemoc traktują dorośli, a co innego - dzieci. To działa w każdym kierunku. Są sytuacje, które dziecko odbiera jako przemoc, choć dorosły nie widzi w danej rzeczy nic niepokojącego. Bywa, że to dorosły dostrzeże agresję, przemoc, niewłaściwe zachowania, których w ten sposób nie będzie odbierać dziecko. Przykłady?

Jak rozpoznać przemoc w sieci? Martyna Różycka wyjaśnia

- Może się zdarzyć, że dzieci używają zupełnie neutralnych językowo określeń, które my - osoby spoza grupy rówieśniczej, spoza klasy, spoza tej grupy - uważamy za zupełnie naturalne, natomiast dla nich to jest obelga, wyzwisko - mówiła Martyna Różycka.

- Inny przypadek - dzieci zupełnie inaczej używają języka. Spójrzmy na wulgaryzmy. Nas, starszych, dorosłych to mierzi, bardzo dotyka, a oni używają tego zupełnie inaczej. Jest pewien rodzaj bliskości - ja się z tym absolutnie nie zgadzam, ale coś takiego obserwujemy - kiedy dzieci się wyzywają, ale to oznacza, że mają wobec siebie tak duże zaufanie, że można się nawzajem wyzywać i to nie robi nikomu żadnej krzywdy. Tak przynajmniej deklarują dzieci - wyjaśniła specjalistka.

"Rozmawiajmy z dziećmi o przemocy w sieci"

Dodała także, że fakt, iż dzieci nie dostrzegają przemocy w wulgarnym języku, nie oznacza, że powinniśmy na to przymknąć oko. Prócz tych dzieci są w sieci także inni użytkownicy, którzy są świadkami tej przemocy i jako taką mogą ją odbierać - także wobec siebie.

Jak zatem radzić sobie z tak zagmatwanym obrazem dotyczącym przemocy w sieci? - Możemy pytać dzieci jak one się z tym mają, czego doświadczają i co czują. W których momentach one czują się tak traktowane, a w których nie - tłumaczyła Martyna Różycka.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
24:25 [PR24]PR24 (mp3) 18 luty 2024 20_05_32_NASK.mp3 Martyna Różycka o przemocy w sieci ("Temat dnia / Gość PR24")

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Łukasz Jakubowski
Gość: Martyna Różycka (kierowniczka Działu Reagowania na Nielegalne Treści w Internecie Dyżurnet.pl w NASK)
Data emisji: 18.02.2024
Godzina emisji: 20.06

PR24/jmo

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak