Nowe Technologie

Zuckerberg przed Senatem USA. Paweł Pelc: regulacje nie nadążają za działalnością sieci

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2024 20:25
- To element przygotowań, by wprowadzić regulacje w tym zakresie. Jest projekt ustawy popierany przez obie partie i silny lobbing przeciwko temu projektowi. Do tej pory w zasadzie żadne dalej idące uregulowania działalności platform społecznościowych w tej materii, i ochrony użytkowników nie skończyły się sukcesem - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Pelc, prawnik, Akademickie Centrum Polityki Cyberbezpieczeństwa Akademia Sztuki Wojennej.
Meta była wielokrotnie karana grzywną za niewłaściwe przetwarzanie danych osobowych
Meta była wielokrotnie karana grzywną za niewłaściwe przetwarzanie danych osobowychFoto: shutterstock.com / Maurice NORBERT

Szefowie największych na świecie mediów społecznościowych - między innymi Facebooka, TikToka oraz X, czyli dawnego Twittera - zostali przesłuchani w amerykańskim Senacie. Tłumaczyli się tam z tego, że na zarządzanych przez nich platformach dochodzi do przemocy wśród dzieci, w tym także przemocy seksualnej. Padły też słowa przeprosin, ale krytyki wcale to nie zmniejszyło.

"Co innego mówi się oficjalnie, a co innego funkcjonuje w firmie"

Paweł Pelc przypominał, że była to już kolejna obecność Marka Zuckerberga na przesłuchaniu w Senacie Stanów Zjednoczonych. - Deklarował on, że platforma będzie dbała o dobro nieletnich użytkowników, to jednocześnie w wewnętrznej korespondencji, która została ujawniona tuż przed tym przesłuchaniem, nie godził się na delegowanie 45 pracowników do tego typu działalności. To pokazuje, że co innego mówi się oficjalnie, a co innego funkcjonuje w firmie - zaznaczył.

"Mamy do czynienia z firmami, które korzystają z tego, że regulacje nie nadążają za ich działaniami"

- Ich mantra jest taka, że nie są potrzebne regulacje, bo oni sami najlepiej wiedzą, jak działać i sami się uregulują. Ewidentnie życie pokazuje, że jest to nie do końca skuteczne, a mają dość środków, by lobbować w interesie swoich interesów. Musimy także pamiętać, że Kongres jest w dużym zakresie dysfunkcjonalny, zwłaszcza teraz, gdy Izba reprezentantów jest w jednym ręku, a Senat w drugim i trudno się dogadać (…). Mamy do czynienia z firmami, które korzystają z tego, że regulacje nie nadążają za ich działaniami, są zawsze krok do przodu - zauważył Paweł Pelc.

Posłuchaj
22:00 PR24_mp3 2024_02_04-18-06-41.mp3 Paweł Pelc o bezpieczeństwie dzieci w internecie (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Facebook- najpopularniejszy obecnie portal społecznościowy ma 20 lat. Do 2012 roku Facebook przekroczył miliard użytkowników miesięcznie. Pod koniec 2023 roku Facebook poinformował, że platformę odwiedzało codziennie ponad dwa miliardy osób. Dziś spółka-matka Facebooka, Meta, jest gigantem reklamowym, który wraz z Google otrzymuje lwią część pieniędzy z reklam.

W ostatnim kwartale 2023 roku - jak poinformowała dwa dni temu Meta, Facebook miał prawie 40 miliardów dolarów przychodów, głównie dzięki reklamom. Okazało się jednak, że podczas zbierania danych osobowych może dość do nadużyć. Meta była wielokrotnie karana grzywną za niewłaściwe przetwarzanie danych osobowych.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Karol Surówka

Gość: Paweł Pelc, prawnik, Akademickie Centrum Polityki Cyberbezpieczeństwa Akademia Sztuki Wojennej

Data emisji: 04.02.2024

Godzina emisji: 18.06

PR24/ka

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak