Nowe Technologie

Ewa Ostaficzuk-Olbrychska: internet nie może zastąpić wystawy dzieł sztuki

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2019 12:57
- Myślę, że artystom jest potrzebna płaszczyzna komunikacji. Nie można mówić o byciu artystą ani o twórczości bez tego momentu konfrontacji z odbiorcą - mówiła w Polskim Radiu 24 Ewa Ostaficzuk-Olbrychska, artystka, malarka, graficzka, projektantka. W ten sposób odniosła się do popularnej tendencji przenoszenia się twórców z ich sztuką do internetu.
Audio
  • Ewa Ostaficzuk-Olbrychska o sztuce w dobie internetu ("Rozmowa kulturalna" / PR24)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Olga Oginskaya / Pixabay

Zmieniają się czasy i ludzkość idzie do przodu. Coraz częściej dla artystów i twórców płaszczyzną porozumienia z odbiorcami zaczyna być internet. Czy już niebawem z przestrzeni publicznej zniknie sztuka, by przenieść się całkowicie do świata wirtualnego? Do tych zagadnień odniosła się w Polskim Radiu 24 Ewa Ostaficzuk-Olbrychska.

shutterstock michał anioł 1200.jpg
"Między nami kobietami". O znaczeniu sztuki w rozwoju człowieka

"Internet nie zastąpi wystawy dzieł sztuki"

- Myślę, że w ogóle artystom jest potrzebna płaszczyzna komunikacji, jakiejkolwiek. Muszą mieć feedback (informację zwrotną - red.). Nie można mówić o byciu artystą ani o twórczości bez tego momentu konfrontacji z odbiorcą. Jakkolwiek i gdziekolwiek ta konfrontacja nie miałaby nastąpić, czy to w świecie realnym, czy wirtualnym, po prostu jest to potrzebne. Myślę, że w wypadku artystów, trzeba wykorzystywać wszystkie możliwe źródła dotarcia do odbiorcy, które istnieją. Internet jest jednym z takich źródeł - mówiła artystka.

warsaw_off_art1200.jpg
"Sztuka nie ma zasad". Festiwal Warsaw off ART 2019

Ewa Ostaficzuk-Olbrychska została także zapytana, czy można spodziewać się, że do internetu przeniosą się wystawy z galerii sztuki. Czy internet zastąpi wystawy?

- Myślę, że nie. To znaczy prezentację dzień sztuki - jak najbardziej. Natomiast w wypadku obrazów, malarstwa i w ogóle sztuk plastycznych, myślę, że jednak ten element obcowania na żywo, jakiejś energii, która uderza z dzieła i trafia do odbiorcy i jakoś na niego działa - ten przekaz bezpośredni jest bardzo istotny - stwierdziła.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Rozmowa kulturalna"
Prowadzi: Maja Kluczyńska
Gość: Ewa Ostaficzuk-Olbrychska (artystka, malarka, graficzka, projektantka)
Data emisji: 26.12.2019
Godzina emisji: 11.43

PR24/jmo

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Dokąd idą dzieła sztuki "po śmierci"?

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2016 09:00
Na to pytanie próbuje odpowiedzieć Elka Krajewska, szefowa nowojorskiego Salvage Art Institute, czyli Instytutu Sztuki Ocalonej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Kwadratura kultury". Wystawa, która obrazuje motywy Wyspiańskiego

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2019 23:59
- Punktem odniesienia wystawy jest cała twórczość Stanisława Wyspiańskiego. Recenzje i opinie, które zawarł w dramatach oraz twórczości plastycznej zaciążyły w sposób złowróżbny na naszym rozumieniu polskości - powiedział dyrektor Muzeum Plakatu w Wilanowie ‎Mariusz Knorowski, który był gościem Moniki Małkowskiej w audycji "Kwadratura kultury" w Polskim Radiu 24.
rozwiń zwiń