Nowe Technologie

Unijny Kodeks Usług Cyfrowych w opinii polskiego rządu

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2020 13:21
W przyszłym miesiącu Komisja Europejska planuje opublikować projekt aktu prawnego o usługach cyfrowych DSA - Digital Services Act. Dokument, potocznie nazwany też Kodeksem Usług Cyfrowych, ma między innymi zwiększyć ochronę unijnych konsumentów, robiących zakupy w sieci lub korzystających z portali społecznościowych, czy ułatwić usuwanie nielegalnych treści w Internecie.
Audio
  • Dr Janusz Wdzięczak o unijnym Kodeksie Usług Cyfrowych
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: TippaPatt/ Shutterstock

Stanowisko rządu w tej sprawie przedstawił na posiedzeniu komisji sejmowej Marek Zagórski. Sekretarz stanu w KPRM wyjaśnił, że Polska popiera działania, które przyczynią się do ochrony praw podstawowych użytkowników Internetu. „Zależy nam na ujednoliceniu procedury usuwania nielegalnych treści z Internetu, dlatego wskazujemy, że istotną częścią prac nad DSA powinno być wprowadzenie jednolitych mechanizmów powiadomienia o nielegalnych treściach i ich usuwania w całej UE" - powiedział wiceminister. Dodał, że obecnie różne platformy stosują w tym zakresie odmienne procedury i praktyki, co w efekcie nie służy ochronie użytkowników oraz nie sprzyja budowie jednolitego rynku cyfrowego”.

Marek Zagórski powiedział, że w ocenie Polski nowe regulacje unijne muszą być proporcjonalne do skali działalności firm. „Tak aby nie nakładać zbytnich obciążeń na małe i średnie przedsiębiorstwa, i zadbać o to by przepisy nie tworzyły barier wejścia na rynek dla nowych podmiotów. Proporcjonalność powinna uwzględniać zasięg, czyli jak duży krąg odbiorców korzysta z usług danej platformy i stopień jej narażenia na nielegalne treści” - wskazał Marek Zagórski.

Poza tym, zdaniem polskiego rządu, projektowany Kodeks Usług Cyfrowych musi zagwarantować, na przykład użytkownikom mediów społecznościowych, możliwość odwołania się od decyzji o usunięciu danej treści przez administratora portalu. „Projektując rozwiązania należy zachować równowagę pomiędzy potrzebą bezpieczeństwa a nadmiarowym usuwaniem treści. Mogłoby to prowadzić do cenzury w Internecie, co zresztą często jest podkreślane obecnie w odniesieniu do platform społecznościowych” - zwrócił uwagę Marek Zagórski.
Część krajów unijnych, w tym Polska, chce, aby Kodeks Usług Cyfrowych obowiązywał także podmioty formalnie zarejestrowane poza Unią Europejską, ale oferujące swoje usługi online lub produkty obywatelom Wspólnoty. Ma to zagwarantować konkurencyjność przedsiębiorstw unijnych względem globalnych firm.

Projektowany Kodeks Usług Cyfrowych ma zastąpić częściowo przestarzałe przepisy Dyrektywy o Handlu Elektronicznym z 2000 roku.

IAR/PP

Zobacz więcej na temat: internet gospodarka polska
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak