Nowe Technologie

11 lutego obchodzimy w Europie Dzień Bezpiecznego Internetu

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2020 17:42
W tym roku odbywa się on pod hasłem „Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!”. Celem święta jest propagowanie działań na rzecz bezpiecznego i świadomego korzystania z sieci
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Motortion Films

Święto jest obchodzone od 2004 roku z inicjatywy Komisji Europejskiej w pierwszej połowie lutego. Jego najważniejszym celem jest inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu do internetu dzieci i młodzieży, a także zapoznawanie rodziców, nauczycieli i wychowawców z tematyką bezpieczeństwa online. Dzień ten ma także promować pozytywne wykorzystywanie sieci.

W Polsce od 2005 roku organizatorem wydarzenia jest Polskie Centrum Programu Safer Internet, które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. W tym roku obchody mają zachęcić wszystkich do aktywnego uczestnictwa we współtworzeniu twórczego i bezpiecznego środowiska online. Ich głównym punktem będzie konferencja, skierowana do przedstawicieli sektora edukacyjnego i profesjonalistów pracujących z dziećmi.

Jak co roku organizatorzy Dnia Bezpiecznego Internetu zachęcają szkoły, organizacje pozarządowe, firmy i osoby prywatne do podejmowania lokalnych przedsięwzięć na rzecz bezpieczeństwa młodych internautów, na przykład zajęć edukacyjnych, happeningów, kampanii informacyjnych czy konkursów. W tym roku zgłoszono ponad 3800 takich pomysłów.

Bezpieczny Internet to taki, w którym korzystający z niego młodzi ludzie są chronieni przed brutalnością, zaczepkami o podtekście seksualnym, wulgarnością czy przemocą psychiczną, także ze strony rówieśników. By taki rzeczywiście był, o bezpieczeństwie w sieci trzeba rozmawiać już z kilkulatkami, jeśli pozwalamy, by korzystały z internetu. Ważne jest także to, by nie robiły tego same.

W przypadku starszych dzieci może pomóc tzw. kontrola rodzicielska, czyli specjalne oprogramowanie, dzięki któremu będziemy wiedzieli, jakie strony odwiedzają. Psychologowie przestrzegają jednak - młodzi ludzi o takiej kontroli muszą wiedzieć, w przeciwnym razie możemy stracić ich zaufanie.

Młodzi ludzie nie wyobrażają sobie świata bez internetu. Według badań NASK z 2016 roku, około 30 procent nastolatków pozostaje online cały czas niezależnie od miejsca pobytu, ponad 93 procent codziennie korzysta z internetu w domu. W sieci młodzi ludzie są narażeni między innymi na niewłaściwe dla nich i szkodliwe treści, często o charakterze seksualnym, uwodzenie czy agresję.

Jak wynika ze statystyk internetowych, ogółem niemal jedna trzecia polskich dzieci w wieku 7-18 lat miała kontakt z erotyką i pornografią w Internecie. Z kolei według danych Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, co dwudzieste dziecko zawarło w internecie znajomość, w wyniku której ktoś próbował je namówić do zachowań o charakterze seksualnym.

Jednocześnie badania pokazują, że niemal jedna czwarta rodziców w ogóle nie rozmawiała z dziećmi o bezpieczeństwie w sieci, a spośród tych, którzy to robili, tylko połowa poruszała temat niebezpiecznych treści.

IAR/pp

Zobacz więcej na temat: internet bezpieczeństwo
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak