Nowe Technologie

Polacy pobili technologiczny rekord. Magiczna bariera 1000 FPS-ów złamana

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2020 10:00
50 litrów ciekłego azotu, wart kilkadziesiąt tysięcy złotych komputer i dwójka zapaleńców z Polski. Wszystko to po to, by wyżyłować do granic możliwości sprzęt i pobić niecodzienny rekord - wyświetlić 1000 FPS-ów (klatek na sekundę) w popularnej grze Doom Eternal. Wyzwanie osobliwe, ponieważ nikt nigdy nie osiągnął takiego wyniku na żadnym komputerze i w żadnej grze.
Piotr Lipton Szymańsk i Marcin ryba Rywak
Piotr "Lipton" Szymańsk i Marcin "ryba" RywakFoto: materiały prasowe

Klasyczny pełnometrażowy film, jaki można zobaczyć w pierwszym lepszym kinie, wyświetlany jest w 24 klatkach na sekundę - stąd też bierze się magia nieco niewyraźnego, rozmytego obrazu. Gry wideo to już 60 klatek na sekundę, co pozwala na płynną rozgrywkę. Profesjonalni gracze e-sportowi korzystają ze sprzętu, który pozwala na wyświetlanie na ich monitorach co najmniej 144 klatek na sekundę. - Ludzkie oko widzi z prędkością około 200 FPS-ów, u pilotów myśliwców ta liczba sięga nawet trzystu. Pięciokrotnie przekraczając szybkość percepcji przeciętnego, ludzkiego oka nie sprawiamy, że ten obraz staje nieporównywalnie lepszy. Tu chodzi o Igrzyska, o złoty medal, o rekord Świata - Kamil Szwarbuła, rzecznik prasowy firmy x-kom, która umożliwiła dwóm Polakom podjęcie próby bicia rekordu.

Do tego zadania przystąpiło dwóch największych ekspertów w Polsce. Piotr "Lipton" Szymański skupił się na odpowiednim doborze jak najlepszego sprzętu. Marcin "ryba" Rywak, czyli wicemistrz Świata i mistrz Europy w podkręcaniu komputerów, zajął się odpowiednią konfiguracją. To on też nadzorował chłodzenie jednostki ciekłym azotem, którego temperatura sięga - 196 stopni Celsjusza. Podczas bicia rekordu zużył 50 litrów LN2.

Osobliwy rekord bity był w częstochowskiej siedzibie x-komu. Premiera materiału filmowego miała jednak miejsce w Dallas, w czasie targów QuakeCon poświęconym grom komputerowym. Można zatem uznać, że rekord został pobity 8 sierpnia o godzinie 18:00.

Dariusz Adamski

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak