Nowe Technologie

Do Rosji powraca cenzura. Koniec z niezależną działalnością popularno-naukową

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2021 11:12
W Rosji działalność popularno-naukowa będzie kontrolowana przez państwo. Rosyjski rząd przygotował przepisy wykonawcze, które zakazują prowadzenia wykładów, odczytów, spotkań, a także publikowania materiałów w internecie bez zgody odpowiednich instytucji. Przeciwko nowemu prawu wystąpili naukowcy Rosyjskiej Akademii Nauk i działacze instytucji kulturalnych.
Audio
  • W Rosji koniec z niezależną działalnością popularno-naukową. Materiał Macieja Jastrzębskiego (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: TippaPatt/ Shutterstock

Niezależny dziennikarz Dmitrij Kolieziew napisał na blogu Echa Moskwy, że "reglamentowanie działalności edukacyjnej, to katastrofa". Zwrócił on uwagę, że zgodnie z rządowym projektem, każdy kto chce prowadzić działalność edukacyjną musi mieć podpisaną umowę z instytucją kulturalną lub uczelnią. Taka osoba musi być pełnoletnia, niekarana, w tym głównie chodzi o osoby karane w związku z działalnością polityczną i obowiązkowo musi mieć minimum dwuletni staż.

Zakazem prowadzenia działalności edukacyjnej objęte mają być organizacje, media i osoby wpisane na listę "zagranicznych agentów". Dmitrij Kolieziew zwraca uwagę, że niemal wszystkie publikacje, na każdy temat, które ukazują się w internecie są uznawane za "działalność edukacyjną" i na podstawie nowych przepisów można orzec, że są nielegalne.

W ocenie rosyjskich obrońców praw człowieka - nowe przepisy ograniczą wolność słowa i zalegalizują cenzurę.

IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Rosja cenzura internet media
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Białoruś zakazuje wwozu towarów kilku firm z UE, między innymi Skody i Nivea

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2021 15:33
Białoruś zdecydowała o zakazie wwozu i sprzedaży towarów trzech zagranicznych firm z krajów, które wprowadziły wcześniej sankcje wobec białoruskich podmiotów prawnych i fizycznych – poinformowano w piątek w komunikacie białoruskiego rządu. Zakazem objęte zostały towary firm Liqui Moly, Skoda Auto oraz Beiersdorf, do którego należą takie marki jak Nivea, La Prairie czy Hansaplast.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"La Repubblica" krytykuje Polskę. Stanowcza odpowiedź ambasador RP Anny Marii Anders

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2021 13:50
Rzymski dziennik "La Repubblica" przedstawił jednostronnie negatywny obraz Polski - napisała ambasador RP we Włoszech Anna Maria Anders w liście do redakcji, zamieszczonym w gazecie w sobotę. Odniosła się do reportażu zatytułowanego "Czarne serce Polski" z 18 kwietnia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łukaszenka chce podpisać dekret o przekazaniu władzy Radzie Bezpieczeństwa

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2021 18:04
Aleksander Łukaszenka zapowiedział, że zamierza podpisać dekret o przekazaniu uprawnień prezydenta Radzie Bezpieczeństwa na wypadek, gdyby "kraj tego potrzebował".
rozwiń zwiń