Nowe Technologie

Auta z przełomu tysiącleci są lepsze od współczesnych?

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2023 05:00
Zdania są podzielone. W ostatnich latach wiele marek samochodowych wprowadziło na rynek wiele nowych technologii, które miały poprawić bezpieczeństwo, komfort jazdy oraz ekologiczność pojazdów. Jednakże wciąż pojawiają się opinie, że starsze modele aut są bardziej niezawodne i solidne. Czy faktycznie starsze auta są lepsze od współczesnych, czy też może stanowią już tylko nostalgiczne wspomnienia?
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock.com/metamorworks

bmw ekran 1200.jpg
Kino w samochodzie. BMW zaprezentowało ogromny ekran dla pasażerów


1. Prywatność

Współczesne samochody naładowane są elektroniką i sztuczną inteligencją – śledzą każdy nasz krok, zbierają informacje i je przetwarzają. Ostatecznie nie wiemy, gdzie trafiają dane o tym, gdzie i jak często jeździmy oraz jakie są nasze przyzwyczajenia.
Starsze samochody mają w tym obszarze niezwykle dużą przewagę. Nie są w stanie śledzić naszych ruchów i donosić producentom, co robimy, bo zwyczajnie nie mają takich funkcjonalności.


2. Trwałość

Wielu kierowców twierdzi, że współczesne samochody są mniej trwałe niż te z przeszłości. Czy to prawda? Czy producenci samochodów rzeczywiście tworzą auta, które są przeznaczone na mniejszą liczbę kilometrów i częstszą wymianę?

Jeden z dyrektorów fabryki na Śląsku twierdzi, że produkowane tam auta mają trwałość między 8 a 10 lat. Można z tego wnioskować, że producenci samochodów nie projektują ich specjalnie na krótszą żywotność, ale raczej na określoną liczbę kilometrów.

Współczesne samochody są dużo bardziej awaryjne – uszkadzają się głównie nowe, dziwne podzespoły, których kiedyś w ogóle nie było. Auta mają więcej elektroniki i nowoczesnych technologii – te elementy są z jednej strony wygodne i przydatne dla kierowców, ale z drugiej strony mogą powodować problemy z trwałością. Samochody z przełomu tysiąclecia są trwalsze, bo zwyczajnie mają mniej rzeczy, które mogły się zepsuć.


3. Awaryjność

Maciej Szmajda, Prezes Stowarzyszenia Komisów twierdzi, że 23-letni samochód może być lepszy, niż nowy samochód pod względem trwałości i kosztów użytkowania. Starsze samochody są często łatwiejsze do naprawy i utrzymania, ponieważ mają mniej skomplikowanych podzespołów i systemów. Ponadto, starsze samochody mają już spadającą wartość, co oznacza, że można je kupić taniej niż nowe.

- Jeżeli ktoś będzie odpowiednio dbał i uważał na samochód, to te 20 i 30-letnie nigdy nie stanieją. Są w stanie przeżyć niejeden dzisiaj kupiony nowy samochód – mówi Maciej Szmajda.

Czy auta z przełomu tysiącleci są lepsze od współczesnych? Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Jedni mówią, że to jak z winem - im starsze, tym lepsze. Inni - jeśli chodzi o wygodę, bezpieczeństwo i technologię, to współczesne auta dają nam znacznie więcej możliwości.

Do którego teamu należysz?

CZYTAJ TAKŻE:

bp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Porsche chce wrócić w wielkim stylu do Le Mans. Jest już prototyp samochodu wyścigowego

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2022 15:30
Niemiecki producent ma bardzo ambitne plany w kwestii wyścigów samochodowych. Porsche zamierza namieszać zarówno w Formule E, jak i długodystansowych mistrzostwach świata.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powrót targów motoryzacyjnych w Detroit

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2022 11:00
Pandemia COVID-19 odwołała w ostatnich dwóch latach większość znanych eventów motoryzacyjnych. Jaki będzie rok 2022? Czekamy na powrót Detroit Motor Show! 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odśnieżanie "Dużego" - prawo swoje, a rzeczywistość swoje.

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2022 05:00
Dziś podejmujemy niesamowicie trudny temat - to odśnieżanie naczep i zdejmowanie z nich lodu. Co ma zrobić kierowca, który musi ruszać w trasę, ale nie jest w stanie oczyścić swojego pojazdu? Czy Polska posiada do tego odpowiednią infrastrukturę?
rozwiń zwiń