Nowe Technologie

Sąd Najwyższy: sprawca wypadku i ubezpieczyciel OC odpowiadają za zanieczyszczenia jezdni

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2022 11:00
Sprawca wypadku drogowego i ubezpieczyciel, z którym sprawca wypadku jest związany umową ubezpieczenia OC, odpowiadają wobec zarządcy drogi za szkodę spowodowaną zanieczyszczeniem jezdni płynami silnikowymi - wynika z uchwały Sądu Najwyższego.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne/Foto: Jakub Krechowicz/shutterstock

O podjętej uchwale Izby Cywilnej Sądu Najwyższego poinformowano na profilach społecznościowych sądu. Jej treść zamieszczono również w sądowej bazie orzeczeń.

Pytanie w tym zakresie skierował w lutym zeszłego roku Sąd Okręgowy w Opolu. Sprawę przeciw jednemu z towarzystw ubezpieczeniowych skierowała firma uprzątająca drogi. Chodziło m.in. o usuwanie szczątków pojazdów i rozlanych płynów eksploatacyjnych.


Sąd rejonowy zasądził na rzecz firmy kilka tysięcy zł. od towarzystwa ubezpieczeniowego, a po apelacji ubezpieczyciela sprawa trafiła do sądu okręgowego. Ten natomiast zdecydował się przedstawić zagadnienie prawne Sądowi Najwyższemu, w którym zapytał, czy koszty te ma ponosić ubezpieczyciel czy zarządca drogi.

– Przedstawione zagadnienie prawne ma duże znaczenie dla praktyki sądowej, a jego rozstrzygnięcie może wpłynąć na liczbę spraw kierowanych do sądów - wskazywał w pytaniu opolski Sąd Okręgowy.

– Sprawca wypadku komunikacyjnego i zakład ubezpieczeń, z którym sprawca wypadku jest związany umową ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych za szkody związane z ruchem tych pojazdów, odpowiadają wobec zarządcy drogi za szkodę spowodowaną zanieczyszczeniami drogi płynami silnikowymi - głosi podjęta w czwartek w odpowiedzi na zapytanie sądu uchwała Izby Cywilnej SN.

PAP/ mja/ mrr/ bp

CZYTAJ TAKŻE:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Ćwiczenia w trasie. Czy to możliwe?

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2023 15:30
Tysiące godzin poza domem, brak kuchni, ruchu i cały dzień w w pozycji siedzącej. Zawodowi kierowcy narażeni są na wiele dolegliwości i problemów zdrowotnych związanych ze swoją pracą. Jednym z bardziej powszechnych zjawisk w tej grupie zawodowej jest otyłość, która oprócz tego, że sama w sobie jest niezdrowa, to wspiera również powstawanie innych chorób i dysfunkcji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wpadł, bo zapomniał o maseczce

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2021 11:00
Kierowca zapomniał o obowiązkowej ochronie ust i nosa. Interweniujący Policjanci odkryli, że mężczyzna ma na sumieniu coś jeszcze! 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Spadek cen polis OC

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2021 05:00
Po trzecim kwartale 2021 r., średnia wysokość składki na ubezpieczenie komunikacyjne OC spadła średnio o 12 zł w stosunku do kwartału poprzedniego i wyniosła 587 złotych – wynika z raportu "Rynek ubezpieczeń komunikacyjnych".
rozwiń zwiń