Nowe Technologie

"Kosmograf" – poznaj renesansowy Wawel dzięki grze komputerowej

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2021 12:25
Zamek Królewski na Wawelu stawia na narzędzia edukacyjne dostosowane do potrzeb nastolatków. Po komiksie "Tajemnica miecza" i serialu "Wawel. Królestwo odkryte" - przyszła pora na grę komputerową.
Zamek Królewski na Wawelu został bohaterem gry komputerowej dla nastolatków.
Zamek Królewski na Wawelu został bohaterem gry komputerowej dla nastolatków. Foto: pixabay.com

"Kosmograf" to gra online, która pozwala nastolatkom poznać historię renesansowego Wawelu. – Tytułowy Kosmograf to naukowiec, który żył na przełomie XVI i XVII wieku. Specjalizował się w tworzeniu map. W przypadku tej gry stworzył także maszynę do podróży w czasie – wyjaśnia Jeremi Dobrzański, specjalista od materiałów audiowizualnych z Zamku Królewskiego na Wawelu. – To postać fikcyjna. Pozwala nastoletniej bohaterce Zuzi cofnąć się w przełom wieków i zwiedzać renesansowy Wawel – dodaje. 

✨PIERWSZA W HISTORII WAWELU GRA KOMPUTEROWA!✨ Gdzieś na Wawelu czekają niezgłębione tajemnice… wraz z Zuzią, główną...

Opublikowany przez Zamek Królewski na Wawelu Piątek, 15 stycznia 2021

gaming klawiatura shutterstock 280.jpg
Jasne i ciemne strony gamingu. Jak wyłączyć złe emocje?

Fabuła dostosowana do nastolatków

Zuzia, główną postać w grze, gubi się podczas wycieczki szkolnej. Zwiedzając zamkowe komnaty, odnajduje maszynę do podróży w czasie.  Nastolatka spotyka na swojej drodze wielu innych bohaterów. Może wchodzić z nimi w rozbudowane interakcje. Prowadzi rozmowy z Kosmografem, Sędziwojem oraz strażnikiem jednej z baszt. Zuzia może także porozmawiać z niektórymi eksponatami, działami sztuki czy postaciami uwiecznionymi na wawelskich arrasach – zdradza Dobrzański. 

Posłuchaj
02:34 2021_01_29-12-18-03_Trojka_do_trzeciej_Kosmograf.mp3 Historyczny Wawel w nowej grze komputerowej (Trójka do trzeciej) 

Eksponaty na ekranie

W grze pojawiają się m.in. pantofle koronacyjne Zygmunta Augusta i szachy Zygmunta III. - Są też zabytki ze skarbca królewskiego, rzeźba złotej sowy oraz liczne klejnoty. W sali poselskiej możemy obejrzeć strop ze słynnymi głowami wawelskimi oraz zobaczyć kilka kandelabrów – wylicza ekspert.  

Nie tylko dla nastolatków 

Choć "Kosmograf" to gra dedykowana nastolatkom, każdy dorosły znajdzie w niej coś dla siebie. - Testowałem tę grę wspólnie z rodziną. Rozwiązywaliśmy zagadki na dużym monitorze. Zapewniam, że nawet osoby dorosłe będą się dobrze przy niej bawić – mówi Dobrzański. 

Gra ma kilka poziomów zaawansowania. Każdy z nich przybliża inne szczegóły epoki. Aby pomóc Zuzi wrócić do rzeczywistości, trzeba zdobyć wiele sprawności oraz dobrze poznać historię.

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Autorka materiału reporterskiego: Jakub Jamrozek
Data emisji: 29.01.2021
Godzina emisji: 12.18

zch 


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pleść jak Piekarski na mękach. Kim był ów nieszczęśnik?

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2019 10:30
– Michał Piekarski urodził się w 1597 roku. Szybko dał się poznać jako melancholijny furiat i osoba, która łatwo chwyta za broń. Był jednak nietykalny… – opowiada Katarzyna Cygler. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

John Dee, czyli biały mag na brytyjskim dworze

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2019 10:30
– Co musiał potrafić człowiek, który zdobył zaufanie samej Elżbiety I, wkradł się w łaski cesarza Rudolfa II i w międzyczasie próbował wpłynąć na króla Polski Stefana Batorego? – pyta Katarzyna Cygler. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Silver gaming. W co grają nasi dziadkowie i babcie?

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2020 12:50
Okazuje się, że po nastolatkach grupą wiekową najchętniej sięgającą po gry komputerowe są… seniorzy. – W grach często nie ma znaczenia, kto ile ma lat – mówi Damian Gałuszka, badacz gier z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz gość festiwalu Games Of Impact 2020, na którym poruszony zostanie m.in. temat silver gamingu.
rozwiń zwiń