Nowe Technologie

Polscy uczniowie oblali test z… kompetencji cyfrowych. Najgorzej jest z cyberbezpieczeństwem

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2022 07:09
Fundacja Digital Poland sprawdziła cyfrową wiedzy uczniów szkół podstawowych i średnich. Niestety, uczniowie zdali go zaledwie na trójkę. Okazuje się, że najgorzej jest z wiedzą z zakresu cyberbezpieczeństwa. 
Najlepsze wyniki w teście kompetencji cyfrowych Fundacji Digital Poland uzyskali uczniowie z województwa mazowieckiego, najgorsze  z podlaskiego
Najlepsze wyniki w teście kompetencji cyfrowych Fundacji Digital Poland uzyskali uczniowie z województwa mazowieckiego, najgorsze – z podlaskiegoFoto: Shutterstock
  • Fundacja Digital Poland przeprowadziła test z kompetencji cyfrowych, w którym udział wzięło prawie 6 tys. uczniów ze szkół podstawowych i średnich z 16 województw.
  • Na test składały się pytania praktyczne w pięciu kategoriach: internet, cyberbezpieczeństwo, analiza danych i zadania logiczne, narzędzia do współpracy i programy biurowe oraz media społecznościowe. Do zadań badanych uczniów należało m.in. rozpoznanie ataku phishingowego.
  • Test wykazał znaczące braki w wiedzy cyfrowej badanych. Polscy uczniowie najgorzej wypadli pod względem umiejętności z zakresu cyberbezpieczeństwa.
  • Najlepsze wyniki w teście Fundacji Digital Poland uzyskali uczniowie z województwa mazowieckiego, a najgorsze – uczniowie z województwa podlaskiego.

Oblany test z kompetencji cyfrowych

Fundacja Digital Poland po raz drugi przeprowadziła test z kompetencji cyfrowych (Digital Fitness). Przebadanych zostało prawie 6 tys. uczniów ze szkół podstawowych i średnich z 16 województw. Okazało się, że młodzi ludzie, którzy urodzili się i dorastali w erze cyfryzacji i którzy mnóstwo czasu spędzają w sieci, wypadli w testach nie najlepiej. Największe braki w ich wiedzy dotyczą cyberbezpieczeństwa (43 proc. poprawnych odpowiedzi).

Na test składało się dużo pytań praktycznych w pięciu kategoriach: internet, wspomniane już cyberbezpieczeństwo, analiza danych i zadania logiczne, narzędzia do współpracy i programy biurowe oraz media społecznościowe. Zadaniem badanych uczniów było m.in. rozpoznanie ataku phishingowego.

– Najlepsze wyniki osiągnęły osoby w województwie mazowieckim. Tam wynik to średnio 61 proc. Najgorzej było w województwie podlaskim. To pokazuje, że dzieci i młodzież nie mają kompetencji cyfrowych. Świetnie radzą sobie z YouTubem, lajkowaniem czy obsługą Teamsa na lekcjach zdalnych, ale jeżeli chodzi o konkretne zagrożenia, z tą wiedzą jest kiepsko – stwierdza Piotr Mieczkowski z Fundacji Digital Poland.

Czytaj także:

Nierówne szanse

Jak zwraca uwagę prof. Mirosław Filiciak, medioznawca SWPS, wyniki badań przeprowadzonych na polskich uczniach potwierdzają istnienie problemu, z jakim od dawna zmaga się system szkolnictwa. 

– Osoby młode, które wypadły w tym teście lepiej, to często osoby z domów, w których jest wyższy poziom kapitału kulturowego, w którym są wykształceni rodzice. Różne badania edukacyjne przeprowadzane w ciągu ostatnich lat pokazywały, że polska szkoła działa według tzw. zasady św. Mateusza – ci, którzy mają dużo, mogą zwiększać swoje kompetencje, a osoby, które niewiele wynoszą z domu, w szkole też nie zawsze mają okazję, by się czegoś nauczyć – wyjaśnia ekspert. – Mowa o kompetencjach przydatnych na rynku pracy i w radzeniu sobie w życiu, o kompetencjach, które mają wpływ na partycypację obywatelską, ale też kompetencjach, których brak może być wyzwaniem w kategoriach bezpieczeństwa narodowego.

Posłuchaj
03:51 Trojka Pora na Trojke mlodzi cyberprzestrzen 2022_04_12-07-19-58.mp3 Młodzi ludzie potrafią obsługiwać YouTube, ale nie mają pojęcia o cyberbezpieczeństwie. Zaskakujące wyniki testów Digital Poland (Pora na Trójkę)

 

Nowe technologie w edukacji | Webinar | Noc Innowacji 2021 | Digital Festival 2021/Fundacja Digital Poland

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Firan
Autor materiału reporterskiego: Michał Kowarski
Data emisji: 12.04.2022
Godzina emisji: 7.19

kr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Nie jesteśmy sami w sieci. Niebezpieczne boty

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2021 07:32
Boty internetowe, czyli serie kodów źródłowych wykonujące pewne czynności w zastępstwie człowieka, odpowiadają już za 40 proc. ruchu w sieci. Zupełnie jak ludzie klikają w reklamy, wysyłają spam, a nawet… wpływają na wyniki wyborów prezydenckich. Jak nie poddać się dezinformacji?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wojna dezinformacyjna. Ataki DDoS, fake newsy i inne metody walki w cyberprzestrzeni

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2022 09:00
Eksperci alarmują: internet zalewany jest informacjami, które mają wywołać strach i zaburzyć morale. Obok klasycznej wojny z udziałem bomb i karabinów na Ukrainie toczy się druga, niewidzialna wojna – wojna w cyberprzestrzeni, w której stosowane są tzw. ataki DDoS i dezinformacja, czyli fake newsy. Jak zwraca uwagę ekspert w tej dziedzinie Damian Rusinek, rosyjsko-ukraińska wojna w sieci trwa już od dłuższego czasu.
rozwiń zwiń