Dziwisz: W Polsce nie ma rasizmu, jest sympatia

PAP
Emilia Iwanicka 10.06.2012

W Polsce i na Ukrainie nie ma rasizmu – uważa kardynał Stanisław Dziwisz. - Jest wielka sympatia dla ludzi o odmiennym kolorze skóry i dla Żydów – powiedział.

Stanisław Dziwisz rozmawiał z włoskimi i watykańskimi dziennikarzami o Euro 2012. Podkreślił, że nieprawdziwy jest kształtowany na Zachodzie wizerunek Polski i Ukrainy. W rozmowie z katolickim włoskim dziennikiem "Avvenire" i z Radiem Watykańskim, metropolita krakowski zaznaczył: "W Polsce i myślę, że także na Ukrainie, ale wypowiadam się w imieniu Polski, nie istnieje rasizm. Jest wielka sympatia dla ludzi o odmiennym kolorze skóry i dla Żydów. To niektóre środowiska na Zachodzie chcą narzucić myślenie o rasizmie i antysemityzmie".

Pytany o zapowiadany przemarsz rosyjskich kibiców w Warszawie odparł, że między narodem polskim a rosyjskim nie ma problemów. - Rosjanie to dobry naród, wrażliwy na kulturę, na sport - zaznaczył.

Zobacz serwis Polskiego Radia na Euro 2012>>>

Były osobisty papieski sekretarz wspomniał też zaangażowanie Jana Pawła II w kibicowanie piłkarzom. Na pytanie o to, któremu włoskiemu klubowi kibicował papież Polak, odpowiedział: "Trochę Romie i trochę Lazio".

Oceniając polską reprezentację Dziwisz powiedział: "W chwili obecnej nie jest bardzo silna, ale mam nadzieję, że zdoła przejść dalej". Metropolita krakowski nie chciał wskazać, kto zdobędzie mistrzowski tytuł. - Już pomyliłem się w prognozach mówiąc, że Polska wygra (z Grecją), a tymczasem zremisowała. Nikt nie sądził, że wynik meczu Rosji z Czechami będzie taki spektakularny. A więc sprawa jest otwarta. Jeśli wygrają Włosi, już ich oklaskuję - powiedział kardynał Dziwisz.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

PAP, ei

sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!