Lwów pod "polską okupacją" - UEFA wycięła kontrowersje

polskieradio.pl
Martin Ruszkiewicz 28.05.2012
Panorama Lwowa
Panorama Lwowa, foto: Wikipedia/Lestat (Jan Mehlich)

Oficjalna strona turnieju Euro 2012 sugeruje, że Lwów był pod polską okupacją, a wśród znanych Lwowian wymienia tylko jednego Polaka.

Jak pisze "Rzeczpospolita" z przewodnika po miastach gospodarzach Euro można się dowiedzieć, że Lwów - będący od 1340 r. aż do końca II wojny światowej jednym z najważniejszych miast Rzeczypospolitej - to "kwintesencja Ukrainy". "Właśnie tu przetrwały język oraz kultura kraju, pomimo praktycznie ciągłej okupacji" - informuje UEFA.

W dalszej części czytamy, że "Lwów znajdował się pod rządami Polaków do czasów II wojny światowej. W 1941 roku miasto przejęli naziści, a w 1944 Sowieci". - Można domniemywać, że chodzi o polską okupację. To bzdura - zauważa prof. Jan Żaryn, historyk.

To nie jedyna wpadka UEFA. Na oficjalnej stronie turnieju Euro 2012 we Lwowie urodził się tylko jeden znany Polak - Stanisław Lem. Wśród najbardziej znanych lwowiaków przewodnik wymienia na pierwszym miejscu Austriaka: Leopolda von Sacher-Masocha, autora "Wenus w futrze", uważanego za prekursora masochizmu.

UEFA zmianiła wpisy na stronie

- Zwróciłam się do UEFA z prośbą o zmianę budzących wątpliwości wpisów na oficjalnej stronie federacji poświęconej gospodarzom finałowego turnieju piłkarskich mistrzostw Europy - poinformowała w poniedziałek minister sportu i turystyki Joanna Mucha.
Poważne zastrzeżenia historyków wywołały sformułowania użyte w opisie historii Lwowa, które sugerują, że miasto do drugiej wojny światowej znajdowało się pod polską okupacją. Ten okres historii potraktowany jest niemal równoważnie z okupacją hitlerowską (do 1941 r.) czy sowiecką (od 1944 r.).
Jak wyjaśniła minister Mucha opisy na stronie internetowej przygotowane zostały przez UEFA. W związku z tym strona polska zwróciła się zarówno do spółki Euro 2012 Polska, a także do centrali UEFA z prośbą o wprowadzenie zmian.
- Rozmawialiśmy z panem Martinem Kallenem, który z ramienia UEFA zajmuje się Euro 2012, i uzyskaliśmy zapewnienie, że kontrowersyjne wpisy zostaną zmienione tak szybko, jak tylko będzie to możliwe - powiedziała Mucha.
Jeszcze w poniedziałek w południe administratorzy strony UEFA dokonali kosmetycznych zmian we fragmentach opisu miasta-gospodarza Lwowa. Wypadły z niego budzące wątpliwości zdania: "Lwów znajdował się pod rządami Polaków do czasów II wojny światowej. W 1941 roku miasto przejęli naziści, a w 1944 Sowieci." Losy miasta skwitowane zostały jednym zdaniem: "Po II wojnie światowej, w wyniku ustaleń zatwierdzonych podczas konferencji w Jałcie, Lwów znalazł się w granicach Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej".
Opis Lwowa, jako jednego z gospodarzy finałowego turnieju Euro 2012, "przeklejony" został na portal UEFA ze źródła ukraińskiego - strony internetowej rządowego Centrum Informacyjnego "Ukraina-2012".

>>> Zobacz nasz serwis o Euro 2012

mr, man, PAP, "Rzeczpospolita"

sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!